Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
Mihnea20

Permis retinut pt. conducere cu numere expirate

Question

Mihnea20

Buna dimineata , am o intrebare de care eu personal nu ii dau de cap .. 

Deci , am foat condamnat la inchisoare cu suspendare 1 an si 6 luni plus 1 si 4 luni sub supraveghere , pt conducere repetata cu numere rosii expirate in total 3 ani. A trecut un an si ceva de la ramanerea definitiva , dar in copia ramaneri de definitve zice ca face aplicare litera '' i '' pe o perioada de 3 ani . Asta vreau sa stiu , pot sa dau de permis avand un an si ceva de la ramanerea definitiva sau trebuie sa stau 3 ani . Si daca se mai pote face ceva .. ? Va mulumesc . 

Edited by Mihnea20
Am uitat sa precizez

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

Litera „i” din ce act normativ?

• 0
Mihnea20

Articolul 66 

• 0
iav

Art.66 din ce act normativ? ( adică lege, decret, hotărîre de guvern. oordonanță, ordonanță de urgență, e.t.c)

• 0
Mihnea20

Face aplicarea art.66 alin.1 lit. „a” , „b” şi „i” şi a art. 65 alin.1 Cod penal, pe o perioadă de 3 ani . 

• 0
iav

Art. 65

Conţinutul şi modul de executare a pedepsei accesorii a interzicerii exercitării unor drepturi

(1) Pedeapsa accesorie constă în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute la art. 66 alin. (1) lit. a), b) şi d)-o), a căror exercitare a fost interzisă de instanţă ca pedeapsă complementară.

(3) Pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării unor drepturi se execută din momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată ca executată.

Art. 66

Conţinutul pedepsei complementare a interzicerii exercitării unor drepturi

a) dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice;

b) dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat;

i) dreptul de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă;

Așa că trebuie să aștepți până termini pedeapsa.

• 0
CARMEN121212

MI-A FOST LUAT PERMISUL PENTRU NUMERE EXPIRATE DE O ZI,EU NESTIIND,.DIN ACEASTA CAUZA M-A OPRIT POLITIA SI MI-A LUAT PERMISUL SPUNANDU-MI CA MI-L DA INAPOI IN 30 ZILE CU DOVADA DE CIRCULATIE 15 ZILE. MI-A EXPIRAT DOVADA SI AM FOST SA O PRELUNGESC, IAR LA POLITIE MI S-A ZIS CA SALA ESTE OBLIGATORIE SI STAU 90 ZILE FARA PERMIS.DACA NU DAU SALA CE SE INTAPLA? CUM FAC SA STAU DOAR 30 ZILE? EU MI-AM PRELUNGIT DOVADA INCA 30 ZILE,MI SE SCAD ZILEEL DIN PRELUNGIREA DOVEZII?NU INTELEG. MENTIONEZ CA NU AFOST CU INTENTIE,PUR SI SIMPLU M-AM URCAT GRABITA AVAND NUMERE DE TOL EXPIRATE DE OZI,SI AM FOST OPRITA IN TRAFIC

• Downvote 3

• 0
sorinst

in ziua de 19 septembrie am iesit in trafic cu duba cu numere rosii expirate fara sa ma uit pe acte intrucat a doua zii imi iesea cartea de la rar mea fost retinut permisul de conducere si mi sa dat dovada cu dret de circulatie 15 zile ce mi se poate intampla va rog frumos ma puteti ajuta

• 0
NicholasBadea

Buna ziua!

In data de 02/11/2019 am fost oprit la volanul unui autoturism personal, care avea numerele rosii expirate de o zi. Tin sa mentionez faptul ca nu eram la cunostinta de expirarea acestora, eu facandu-le pe 03/10/2019, ma asteptam sa expire pe 3/11 sau in cel mai rau caz, pe 2 (dar de fapt sunt pe 30 de zile, nu o luna).

Mi s-a intocmit dosar penal si  carnetul suspendat pentru 90 de zile.

Din data de 16/02/2020 am incetat sa mai fac dovada inlocuitoare si sa astept cele 90 de zile.

Intre timp am facut cerere pentru renuntare la urmarirea penala avand in vedere ca nu am antecedente penale si pe 19/05/2020 a fost confirmata renuntarea si judecatorul s-a pronuntat.

Luat certificatul de grefa de la judecatorie, si fiind terminate cele 90 de zile, mai lipsea doar sa iau din nou carnetul. Cand m-am prezentat la biroul judetean de eliberare permise din Craiova, am primit o foaie (vedeti poza incarcata), si mi s-a spus ca trebuie sa mai astept pana pe 16 iunie pentru ca de fapt trebuia sa astept 120 de zile (90 doar daca dadeam examen..in conditiile in care mi s-a spus clar la inceput ca eu pentru dosarul penal nu am dreptul la examen).

Care este de fapt situatia? De ce de la 90 de zile s-a ajuns la 120?

Multumesc frumos

100629078_2067402336718339_8664153649804476416_n.jpg