Jump to content
POLITISTI.ro
Arianna

Exista o limita maxima de varsta pentru admitere în politie?

Recommended Posts

Arianna

Buna ziua,

Vreau sa va intreb daca exista o limita maxima de varsta pentru admiterea la scoala postliceala de politie Vasile Lascar? Eu am 34 ani !

Marius

Dacă ai fi citit aici: Informaţii despre ADMITERE 2017, ai fi găsit condiţiile şi criteriile necesare pentru a participa la concursurile de admitere la instituţiile de învăţământ pentru formarea poliţiştilor:

1. să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
  2. să cunoască limba română scris şi vorbit;
  3. să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
  4. să fie declaraţi "apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
  5. să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
  6. să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
  7. să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
  8. să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
  9. să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare, în ultimii 7 ani;
  10. să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
  11. să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9,00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
  12. să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
  13. să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile; candidaţii pentru instituţiile de formare a ofiţerilor şi agenţilor de poliţie de frontieră pentru specializarea marină trebuie să aibă înălţimea de minimum 1,60 m;
  14. să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; 

Nu văd să existe nicio condiţie privind limita maxima de vârstă.

iav

Totuși cred că ar trebui specificată o asemenea limită, pentru că să zicem că se prezintă pentru examen o persoană care are vârsta de 58 ani, îndeplinește toate criteriile de mai sus, trece de vizita medicală, trece și de probele sportive și de testul scris, dar până tremină școala, sau imediat după absolvire este pensionat pentru limită de vârstă.

• Upvote 1
  • Downvote 1

IonutPa

Am un coleg incadrat din sursa externa si are 52 de ani! Nu stiu ce poate sa mai faca omul asta la varsta de pensionare in Politie...

• Downvote 1

iav

Mai stă şase  ani  şi- l dă  calculatorul  afară, dar nu o să beneficieze de pensia de serviciu. Şi la I. P. J- ul unde lucrez este un caz asemănător, tot încadrat  din sursă externă, tot 52 de ani. O fi aceiași persoană?

Danstefan

Salut, am 22 de ani si am ezitat de cand am terminat liceul sa aplic pentru o cariera in politie. Mi-am dorit intotdeauna sa fiu politist, insa, datorita unor insecuritati, frica de esec(ca sa spun asa), am luat calea usoara si am ales o facultate unde stiam cu siguranta ca voi intra si voi face performanta. Acum sunt in ultimul an si inca regret faptul ca nu am aplicat cand trebuia pentru Academia de Politie sau Scoala de Agenti de Politie. Intrebarea mea:este prea tarziu pentru mine?

Edited by Danstefan