Jump to content
POLITISTI.ro

Exista o limita maxima de varsta pentru admitere în politie?


Arianna

Postare recomandată

  • Marius a modificat titlul în Exista o limita maxima de varsta pentru admitere în politie?
  • Moderator

Dacă ai fi citit aici: Informaţii despre ADMITERE 2017, ai fi găsit condiţiile şi criteriile necesare pentru a participa la concursurile de admitere la instituţiile de învăţământ pentru formarea poliţiştilor:

  1. să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
  2. să cunoască limba română scris şi vorbit;
  3. să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
  4. să fie declaraţi "apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
  5. să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
  6. să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
  7. să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
  8. să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
  9. să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare, în ultimii 7 ani;
  10. să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
  11. să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9,00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
  12. să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
  13. să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile; candidaţii pentru instituţiile de formare a ofiţerilor şi agenţilor de poliţie de frontieră pentru specializarea marină trebuie să aibă înălţimea de minimum 1,60 m;
  14. să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; 

Nu văd să existe nicio condiţie privind limita maxima de vârstă.

Link către comentariu

Totuși cred că ar trebui specificată o asemenea limită, pentru că să zicem că se prezintă pentru examen o persoană care are vârsta de 58 ani, îndeplinește toate criteriile de mai sus, trece de vizita medicală, trece și de probele sportive și de testul scris, dar până tremină școala, sau imediat după absolvire este pensionat pentru limită de vârstă.

  • Apreciez 1
  • Displace 1
Link către comentariu

Mai stă şase  ani  şi- l dă  calculatorul  afară, dar nu o să beneficieze de pensia de serviciu. Şi la I. P. J- ul unde lucrez este un caz asemănător, tot încadrat  din sursă externă, tot 52 de ani. O fi aceiași persoană?

Link către comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Salut, am 22 de ani si am ezitat de cand am terminat liceul sa aplic pentru o cariera in politie. Mi-am dorit intotdeauna sa fiu politist, insa, datorita unor insecuritati, frica de esec(ca sa spun asa), am luat calea usoara si am ales o facultate unde stiam cu siguranta ca voi intra si voi face performanta. Acum sunt in ultimul an si inca regret faptul ca nu am aplicat cand trebuia pentru Academia de Politie sau Scoala de Agenti de Politie. Intrebarea mea:este prea tarziu pentru mine?

 

 

Modificat de Danstefan
Link către comentariu
  • 4 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Buna ziua!

Am cateva nelamuriri, sper sa ma ajutati domniile voastre. Prima intrebare este daca pot sa fiu respins la vizita medicala in conditiile in care am fost respins in trecut, datorita unei hepatite B, insa fara niciun simptom. O a doua intrebare este daca pot participa la admitere daca in trecut am parasit o scoala militara MAPN, dandu-mi demisia in ultimul an de studiu(ceea ce regret enorm)  motivul fiind tocmai acesta, prezenta hepatitei B, iar eu nu mai doream sa urmez   cursurile acesti scoli, fiind clasat medical. Asadar fiind ministere diferite, pot ajunge totusi sa sustin admiterea in MAI

 

Va multumesc

 

 

Link către comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Membru activ

Mergi si vorbeste cu medicul IPJ-ului unde te vei înscrie în vederea recrutării. Este cel mai in masura sa iti dea un răspuns la întrebarea ta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.