Jump to content
  • 0

Plangere contraventionala respinta (permis suspendat)

alex113
 Share

Question

buna seara,am vazut pe site-ul InfoDosar.ro ca mi s-a respins plangerea contraventionala ,doar ca am o nedumerire.

""Solutia pe scurt: Respinge plangerea contravenţională formulată de petentul …Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare....Pronunţată în şedinţa publică azi, 17.11.2016. 
Tip solutie: Hotarare""

Pe mine ma intereseaza cand trebuie sa predau permisul.Cum trebuie sa procedez?
Trebuie sa astept acasa vreo scrisoare(comunicarea)sau deja au inceput cele 30 de zile pt apel....

iar dupa comunicare trebuie sa treaca cele 30 zile pt a preda permisul?

Va multumesc anticipat 

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă tot ai depus contestaţie, corect este să-ţi întrebi avocatul. În schimb dacă nu ai angajat un avocat, se presupune că te reprezinţi singur întrucât ai cunoştiinţele necesre şi cunoşti legea foarte bine. Acolo în lege se găsesc şi răspunsurile la nedumeririle pe care le ai. Citeşte legea, o să-ţi prindă bine şi în viitor.

• Upvote 1

• 0

Ai 45 de zile de la pronunțarea instanței. 30 de zile în care ai dreptul la apel iar dacă nu faci, ai 15 zile de la expirarea celor 30 să-l predai. Mare atenție! Dacă nu-l predai în astea 15 zile, se mărește perioada de suspendare cu 30 de zile. Adică vei sta pe tușă 60 de zile.

• 0

Comunicarea trebuie să ajungă și la poliție altfel nu au baza legală să-ți rețină permisul. Vezi că de obicei aceste comunicări vin cu întârziere (totul depinde de cum le trimite Judecătoria respectivă) iar cel în cauză, de cele mai multe ori primește acel supliment de 30 de zile de suspendare pentru că nu se încadrează în acele 45 de zile.

Dar pentru ce ai făcut contestație? Doreai confirmare de la judecător că polițistul și-a făcut treaba? Ai primit-o!

O foarte mare parte a contestațiilor (85-90%) sunt pierdute de cei care le contestă.

Eu personal am sancționat un motociclist, și pe gagică-sa, cu mulți bani. Au făcut contestație, au pierdut și pe lângă asta le-a mai dat și judecătorul amendă vreo 3000 de lei la amândoi.

Mare atenție ce și cum contestați!