Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
RobyAdriann

Sanctiune pentru lipsa asigurare RCA

Întrebare

RobyAdriann

Buna ziua, am căutat un topic asemanator despre asigurare RCA și nu am găsit . Am și eu o întrebare , am cumpărat o mașina acum câteva zile iar proprietarul mi-a dat din greșeală asigurarea veche , îmi pune ziua următoare prin curier asigurarea noua . Ce se întâmpla dacă m-a oprește poliția , pot circula așa ? Mersi

• Displace 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

12 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Roby

In cel mai bun caz, poti lua o amenda pentru lipsa documente, insa noi ti-am recomanda sa obtii asigurarea de la proprietar si sa nu circuli cu auto pana nu o ai si poti constata personal ca e in termen

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
genessys30

îți poate reține talonul și plăcuțele de înmatriculare plus o amendă de la 1000 la 2000 de lei.

Sau pentru lipsa de la bordul vehiculului a documentelor prevăzute de legislație, polița RCA este una dintre ele, conform art. 147/1 din HG 1391/2006, în valoare de 750 de lei.

Link către postare
  • 0
PLG

Pot lua amendă dacă în momentul în care agentul de poliție îmi cere polița RCA iar eu nu o am la îndemână? 

De exemplu mașina pe care o conduc este înmatriculată în Germania de o lună, asigurarea a fost făcută on-line, iar polița nu a ajuns încă la proprietar prin curier? 

Sunt pasibil de amendă? 

Numerele de înmatriculare îmi pot fi confiscate? 

Agentul de poliție are acces la o bază de date comună unde poate verifica existența poliței de asigurare? 

Cum ar trebui să-i explic agentului de poliție situația astfel încât să înțeleagă corect și să nu trezesc suspiciuni? 

• Displace 2

Link către postare
  • 0
Sorin753

Poti fi sanctionat daca la solicitarea organului de control de a face dovada asigurarii rca a autovehiculului nu ai asupra ta documentul doveditor pentru a-l inmana. Numerele de inmatriculare vor fi confiscate numai in situatia in care autovehiculul nu este asigurat, nu si in situatia in care nu ai asupra ta documentul doveditor (contractul de asigurare RCA, in cazut tau cartea verde fiind vorba de un autovehicul inmatriculat in alt stat). E irelevant pentru aceasta situatie la ce baze de date are acces organul de control, accesul sau neaccesul acestuia la o baza de date nefiind o cauza de nepedepsire sau de circumstantiere. Poti explica situatia cu sinceritate, scurt si la obiect, cu politete.

Link către postare
  • 0
Catalin

Ca să nu-ţi mai faci atâtea probleme, să-ţi pui atâtea întrebări şi să te gândeşti la fel şi fel de scenarii, poţi rezolva mult mai simplu ... nu foloseşti maşina în perioada până ajunge asigurarea prin curier. 

Link către postare
  • 0
PLG

Salut tuturor! 

Referitor la problema cu imposibilitatea de a înmâna agentului polița RCA încheiată în alt stat membru UE, am tot citit articole pe net cum că o instanță din România a anulat PV pt o amendă dată din această cauză. Are acest fapt vreo relevanță în fața un agent de poliție? Adică bănuiesc ca dacă poate verifica existența poliței încalcă legea neaplicand amendă pt. neprezentarea poliței de către șoferul în cauză? 

• Displace 4

Link către postare
  • 0
Marius

Mda ... trebuie remarcat cum se înmulţesc peste noapte meseriaşii într-ale datului cu părerea, cum numărul acestor părerologilor creşte alarmant, unii dintre aceştia ajungând la performanţe greu de egalat. E plin pământul de părerologi ...

Link către postare
  • 0
PLG

Salut tuturor! 

Referitor la problema cu imposibilitatea de a înmâna agentului polița RCA încheiată în alt stat membru UE, am tot citit articole pe net cum că o instanță din România a anulat PV pt o amendă dată din această cauză. Are acest fapt vreo relevanță în fața un agent de poliție? Adică bănuiesc ca dacă poate verifica existența poliței încalcă legea neaplicand amendă pt. neprezentarea poliței de către șoferul în cauză? 

Ca să mă fac mai bine înțeles, polițistul care nu aplică amendă pentru neprezentarea poliței RCA (să zicem că înțelege situația și binevoiește să nu recurgă la amendă ) încalcă legea?

Întreb asta ca să știu dacă are rost să ma justific în fața agentului de ce nu dețin polița, dacă este ilegal este evident că trebuie sa plătesc amenda și să accept situația.Este clar că nu poți cere unui agent de poliție corect sa încalce legea. 

• Displace 4

Link către postare
  • 0
Roby

Cumva tu nu ai asigurare de Germania si incerci sa afli cum te poti eschiva ?
Mi se pare ca insisti.
e simplu... nu poti face dovada unei asigurari, esti pasibil de amenda, si masura complementara a reitnerii certificatului si placutelor cu numarul de inmatriculare...
sau daca gasesti un politist mai bland, si tu sustii in ruptul capului ca ai asigurare, intocmeste un proces-verbal ca te-a depistat conducand, iti inmaneaza o citatie pt o data ulterioara la care tu trebuie sa te prezinti cu asigurarea... o ai, iei amenda pt lipsa documentelor (la momentul cand ai fost depistat conducand) nu o ai...... am scris mai sus, ce masura sa ia
Deci, daca stii ca nu ai masina asigurata, nu circula cu ea !

Link către postare
  • 0
marius1976

buna ziua,

daca stiu despre o persoana ca nu are polita RCA valabila si circula cu masina (deci nu zace in vreo curte) si am confirmarea acestui lucru verificand pe site-ul ASF, cui as putea sa ma adresez in acest caz pentru a sesiza acest aspect?

multumesc

Link către postare
  • 0
Cristi

Poti adresa o petitie Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Politie Judetean de care apartii. Petitia trebuie semnata si asumata pentru a fi luata in considerare. 

Link către postare
  • 0
sorinel

Si trebuie prins in trafic, adicatelea constatare directa.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.