Jump to content
POLITISTI.ro

Cu ce se ocupa un ofiter de la politia de frontiera, avantaje, dezavantaje?

Recommended Posts

Salut!

Sunt un aspirant al Academiei de politie (trec in clasa a12-a, admiterea o voi da abia la anul) si as vrea sa stiu mai mult despre politia de frontiera, in general cu ce se ocupa un ofiter de la politia de frontiera, avantaje, dezavantaje, s.a.

Am cautat deja pe forum insa nu am gasit nimic in legatura cu aceasta chestiune si as fi interesat sa aflu cat mai multe informatii pentru a alege o arma.

Multumesc anticipat!

SandoKhan

Prietene tu vii in MAi cand de fapt ar trebui sa pleci. Daca vrei sa realizezi ceva in viata, fugi de MAI (si chiar de Romania) unde vezi cu ochii! Aici nu te asteapta nimic bun si nu ai nici un viitor.

• Upvote 1
  • Downvote 6
  • Membru

@SandoKhan fi mai optimist... daca intra el la academie la anul... si mai face cel putin 3 ani ... eu zic ca peste 4 ani o sa fie ok, asta in cazul in care o sa mai existe politie atunci :ner: ...

@wirusel daca vrei sa iti alegi o arma... incearca penitenciare. aia nu apartin de MAI

dorian

Daca am pleca toti din Romania, atunci chiar nu ar mai fi nevoie de politie. SandoKhan tu de ce nu ai plecat pana acum, daca iti este atat de rau? Replica asta am auzit-o si eu acum 11 ani, si altii inaintea mea si dupa mine. Prin urmare, niciodata nu este momentul prielnic sa intram in Politie. :blink:

Lasa omul sa isi incerce norocul si sa-si urmeze un vis, probabil.

Ofiter al Politiei de Frontiera? :hmmmt: Iti recomand sa treci cu brio de bac (vezi ultimele evenimente) dupa care sa fii admis la Academie unde iti vei alege o arma. Dupa ce vei absolvi vei intelege cu adevarat "cu ce se mananca Politia in general, cea de frontiera in particular". Niciodata, dar niciodata teoria nu va coincide cu practica in aceasta meserie, insa fara teorie iti va fi foarte greu sa intelegi si sa faci fata tuturor obligatiilor, drepturilor si indatoririlor de serviciu. Asa ca eu iti recomand sa o iei pas cu pas. Succes.

• Upvote 3
SandoKhan

Daca am pleca toti din Romania, atunci chiar nu ar mai fi nevoie de politie. SandoKhan tu de ce nu ai plecat pana acum, daca iti este atat de rau? Replica asta am auzit-o si eu acum 11 ani, si altii inaintea mea si dupa mine. Prin urmare, niciodata nu este momentul prielnic sa intram in Politie. :blink:

Am mai explicat pe aici si nu am decat un raspuns: de bou ce sunt! Eram tanar si idealist ca acest licean! Daca as avea iarasi 18 ani as fugi din Romania mancand pamantul.

Cat despre faptul ca in Romania de peste 4 ani va fi mai bine.... va creste nivelul de trai fix pana la genunchiul broastei. Vezi cam ce datorii are de platit tara la FMI sau UE, in urma guvernarii PDL. Dupa ei nici iarba nu va mai creste! In ultimii 2000 de ani cand a fost cu adevarat bine in Romania? Cand, majoritatea populatiei, a muncit si pentru altceva decat mancare si un acoperis deasupra capului? Daca nu au fost razboaie cu navalitorii straini, a fost foamete, ciuma, etc. Si cand nu au fost cele enumerate deja au fost conducatorii locali care au distrus tara si oropsit populatia.

Vrei sa faci si altceva in viata decat sa muncesti petru un blid de haleala sau 30 metri patrati de casa? Vrei sa ai si tu o viata a ta pe care sa simti ca o traiesti alaturi de copii tai? Pleaca din Romania! Oriunde iti va fi la fel de greu ca aici, dar macar ai sansa, chiar daca departata, ca in viitor, candva, sa o duci bine. Aici nu ai nici o sansa. Esti ca un sobolan in cusca.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 7
dorian

E trist ca ajungem sa ne indemnam unii pe altii sa plecam din tara ca sa realizam ceva, nu doar sa traim aici, din vise. Ai dreptate SandoKhan prin ceea ce spui, desi este trist. Totusi,nu intotdeauna strainatatea este o solutie.

Nici afara nu e numai lapte si miere...

Sa plec in alta tara nu e o solutie in cazul meu sau cel putin nu e o solutie in momentul de fata, asa ca incerc sa aflu cat mai multe informatii pentru a-mi alege un drum.

Raman cu intrebari: ce face un ofiter de la politia de frontiera?(verifica masini, coordoneaza activitatea, etc?) Lucreaza neaparat in punctele de la vama sau si pe la inspectorate?

prietene , odata cu aderarea la spatiul schengen , cand o sa vezi un politist de frontiera , ai sa l iei sa l pui in rama , acasa pe perete...

prietene , odata cu aderarea la spatiul schengen , cand o sa vezi un politist de frontiera , ai sa l iei sa l pui in rama , acasa pe perete...

Functiile pt ofiteri la frontiera incep cu sef de tura. La sectoare la compartimente ex: migratie ilegala, combaterea infr. transfrontaliere etc. munca informativa, dosare... La supravegherea frontierei si la controlul documentelor in PTF-uri, lucreaza subofiterii.

Edited by mihu
  • Upvote 2
  • 1 year later...

E adevarat ca daca Romania intra in Spatiul Schengen,Politia de Frontiera nu va mai exista? Eu stau si ma gandesc ca va mai exista,cel putin in estul Romaniei,ca suntem vecini cu Moldova,Ucraina,care din cate stiu eu nu au nicio treaba cu Schengenul. Ma puteti lamuri putin? :hmmmt:

Se va pastra politia de frontiera pentru zona de nord si est.Nu cred ca Ucraina va intra repede in UE,deci acolo vor mai fi cativa politisti de frontiera.

Plus ca mai exista si frontiera cu Serbia.

Leonidas67

military@, se pare ca sarbii vor ajunge mai repede ca noi in Schengen, daca politicienii nostri nu isi revin la normal si asa zisa ,,Tara a secoaileor" vor ajunge mai repede ca noi !

Si ca fapt divers...daca totusi vom reusi sa intram PFR-ul va fi absorbit de Politia Romana, cititi cartea albastra a Schengen !

Romania are printre cele mai lungi frontiere externe terestre din UE. Cu Ucraina, R. Moldova, Serbia si la Marea Neagra. S-au investit f. multi bani in frontiere, tocmai pentru intrarea in Schengen si dupa sa se desfiinteze Politia de Frontiera? Doar la frontierele interne ( Ungaria, Bulgaria) se vor reduce efectivele, dar controlul la frontiera poate fi reintrodus de catre un stat membru, pe o perioada limitata de timp, pt situatii exceptionale. Si la frontierele interne se fac controale in zona de frontiera pe autostrazi ( la noi inca nu sunt autostrazi) prin sondaj sau analiza de risc.

• Upvote 1

In tarile din interiorul UE, care nu au frontiere externe, politie de frontiera exista doar pe aeroporturi si atunci automat ca au fost "absorbite" ca structura in cadrul Politiei, fiind o structura prea mica. Tarile care au frontiere externe au institutii separate pt frontiere ( nu toate tarile au "politie de frontiera", unele au graniceri).

• Upvote 1
  • 2 months later...

poate ma ajuti si pe mine:D

daca la arma "politie" in anul doi mergi pe o anumita specializare : nvestigatii Criminale, Combaterea Crimei Organizate, Politie Rutiera, Ordine Publica, Criminalistica ect...

si la politia de frontiera te poti specializa in ceva anume? si daca da ..cam care ar fi aceste specializari ?

:hmmmt:

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.