Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Conducere scuter fara permis

AndreiHanachiuc
Go to solution Solved by Marius,

Question

AndreiHanachiuc

Buna ziua.Am o intrebare care vine de la un prieten de al meu.El are un scuter de 49cc si nu are permis de conducere.Ce poate pati daca este prins de politie?

Scuter are toate actele in regula,el poarta casca cand merge si il conduce de un an si inca nu l-a oprit nimeni.Dar lui totusi ii e frica sa nu fie prins.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc!

8 answers to this question

Recommended Posts

• 1
  • Moderator
  • Solution
Marius

Nu e mare brânză, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Să nu-și facă griji!

• Upvote 1
  • 0
  • Membru

Ce tare esti ! intri pe un site al politistilor si intr-un fel sau altul, ii intrebi cum "sa faci sa comiti o infractiune...sau cum sa scapi de raspundere" in caz de comiterea ei... sau ma rog, ce zici tu acolo, "ce pateste daca este prins", in speranta ca vei afla cat mai multe care sa ii fie de folos.
Stii ceva !? Pune mana si ia-ti permisul si nu ne mai incerca pe noi cu vrajeli d-astea ieftine.

Edited by Roby
  • Upvote 1
  • 0
  • Membru

Interesant de studiat! Toti care au facut sau vor sa faca ceva ilegal, pun intrbarea pentru un prieten. A naibii coincidenta. Probabil toti prietenii sunt nepriceputi, cand vine vorba de cautat pe internet.

• Upvote 2
  • 0
AndreiHanachiuc

Frate eu am intrebat pentru el.El mi-a spus ca nu pateste prea multe pentru asta.Am vrut sa ma interesez si eu.Eu nu am scuter si nici nu o sa dau bani pe o tigae din aia.Deci doar am intrebat cu ce se pedepseste.

• 0
  • Membru

Vezi ca nu am frati....sau daca te refereai la colegul meu Viobra, sunt sigur ca si daca are vreun frate, acela nu esti tu.
Si al doilea aspect, spune-i prietenului tau ca au zis "nenii politistii" sa isi bage mintile in cap si sa ia permisul mai bine, decat s-o incerce aiurea.

• 0
Jakwobjak

Buna ziua. Am achiziționat un scuter mai vechi neînmatriculat cu gândul de a îl recondiționa. L-am dus la un prieten sa mă ajute cu motorul și acum vreau sa îl aduc înapoi acasă. Locuiesc într-un sat și e distanța de 2 km intre noi. Știu că nu am voie sa circul cu el pe drum public dar daca îl împing și merg pe lângă el până acasă e vreo problema? Mulțumesc

Edited by Jakwobjak