Jump to content
POLITISTI.ro

Dosar penal furt

CosminIonica

Recommended Posts

Buna ziua! Am si eu o mica nelamurire..

Intr-o zi stateam pe o banca intr-un parc alaturi de inca 3 colegi de clasa. Am vrut sa fac o gluma, foarte nesarata, si i-am luat telefonul unei colege, si am plecat cu el. Fata nu a schitat nici un repros, desi era constienta ca i-am luat telefonul si am plecat cu el(se afla langa ea, pe banca in momentul in care l-am luat). I-am spus ca o sa plec intr-un centru comercial si ca ma poate gasi acolo sa i-l inapoiez sau sa ma astepte tot acolo ca o sa ma intorc(stiu, am facut o gluma foarte proasta). Am plecat alaturi de unul dintre colegi in centrul comercial, timp in care ea a ramas pe banca alaturi de cealalta fata, si am vorbit tot drumul cu ele la telefon. Stia in permanenta ca telefonul ei este in siguranta, ca este la mine si ca il va recupera. Totusi, a preferat sa sune la 112 si sa spune ca i-am furat telefonul.

a venit cu organul de politie si cu jandarmul, m-a identificat, i-am innapoiat telefonul si m-au dus la sectie pt declaratii. Mi s-au luat ampre te, mi s-au facut poze si mi s-a facut dosar penal, cu toate ca amandoi, plus martorii(ceilalti 2 colegi) am povestit cu lux de amanunt absolut totul si am recunoscut ca este doar o simpla gluma nesarata(incepuse sa aiba remuscari fata). 

A doua zi, unul dintre politistii care s-a ocupat de noi s-a dus la directoarea scolii si a povestit tot ce s-a intamplat, cu mentiunea ca eu trebuie sa fiu sanctionat disciplinar.

intrebarea mea este acum daca sunt sanctionat pe nedrept si daca aveau dreptul sa-mi faca dosar penal, daca fata nu a depus plangere impotriva mea.

mentionez ca sunt clasa a12a si am implinit 18 ani, iar incidentul nu s-a petrecut in incinta scolii.

Multumesc anticipat!

Edited by CosminIonica
  • Downvote 2

Dacă tot ai împlinit 18 ani, nu crezi că e cazul să faci niște glume mai bune? 

Iar drepturi..voi doar drepturi vreți, dar obligațiile ți le cunoști? Nu, răspund eu! 

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • Member

Vezi daca scrie pe ordinul de serviciu sau pe foaia de parcurs daca avea dreptul politistul sa-ti intocmeasca dosar penal. Sigur este un abuz !

Edited by zzabest
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Draga domnule PeterP, tocmai din cauza asta am intrebat pe acest forum, pentru ca nu imi cunosc in totalitate drepturile si obligatiile. Deabia am 18 ani, nu am urmat cursuri in domeniu(cum cred ca nici dumneavoastra, probabil, nu ati urmat, la varsta mea). Stiu, am si recunoscut de cel putin 3 ori in post, ca am facut o gluma extrem de proasta, dar atitudinea dumneavoastra lasa de dorit...

Nu m-am opus arestarii, am colaborat cu ei, cu toate ca si-au batut joc de mine, in sensul ca am stat 4-5 ore dupa ei, fara posibilitatea de a-mi cumpara apa/mancare sau de a-mi anunta parintii.

• Upvote 1
  • Downvote 4
  • Moderator
în urmă cu 4 ore, CosminIonica a scris:

daca fata nu a depus plangere impotriva mea.

Tu crezi ca fata a sunat la 112 si a cantat un cantecel? 

Nu te supara asa, au glumit si ei :)

Edited by danpin
  • Upvote 1

Si apelul la 112 este tot un fel de plingere! Si tu poti considera ca, a ta colega sau prietena(sic) sau ce ti-o fi, a facut o gluma proasta; chestia este ca cineva trebuie sa suporte consecintele; hotariti voi care!

"Buna seara! Am si eu o mica nelamurire..

Sa presupunem ca ar fi dorit sa isi recupereze telefonul...insa cum ar fi trebuit sa procedeze: sa traga de tine, sa tipe la tine, sa ceara ajutorul celor din jur, sa te astepte sa te plictisesti si sa ii restitui telefonul, sa mearga sa te spuna parintilor tai?! <_< Stiind ca este fata si ca nu prea are ce sa iti faca, ai preferat sa pleci (cu telefonul ei), motiv pentru care si ea a preferat sa sune la 112.

Hmm, deci politistul avea organ, iar jandarmul nu avea. Ciudat :hmmmt:"

Da, totul a fost "o gluma nesarata".

Revenind: deoarece a existat o sesizare de furt (apelul la S.N.U.A.U. 112), politistul trebuia sa ia masurile prevazute de lege (in cazul tau, dosar penal). Si ca sa ofer si raspunsurile aferente intrebarilor tale, in cazul unui dosar penal, nu politistul te sanctioneaza (fie ca este "pe drept", sau pe nedrept) si da, aveau dreptul (chiar obligatia) sa inregistreze dosar penal.

Ai implinit 18 ani, deci, de acum raspunzi "full time" pentru faptele tale (sarate, sau nesarate).

Numai bine.

Faza cu dosarul penal am inteles-o, multumesc frumos pt raspuns! Dar cand m-am referit la sanctiune nu m-am referit la amenda pe care ar fi trebuit sa o primesc din partea politiei( care ar fi fost bine meritata, am incurcat lumea degeaba, erau alte cazuri mult mai importante decat prostia pe care am creat-o), ci la sanctiunea disciplinara(scaderea notei la purtare). Poate nu am fost destul de explicit in primul post, imi cer scuze, dar chiar sunt afectat de chestia asta si vreau sa stiu daca are rost sa mai vorbesc cu directoare scolii sau nu... 

Pe tine te doare mai tare de nota la purtare decât dosarul penal, așa spune! :))  Vorbește cu directoarea și explică-i că a fost o glumă, poate înțelege! 

• Upvote 1

Va dati seama ca nu imi convine absolut deloc ca m-am ales cu dosar penal dintr-o prostie, dar incerc sa ma impac cu gandul ca nu am ce sa fac in privinta asta.

multumesc pentru raspunsuri! O seara placuta in continuare!

• Moderator

E un proverb: Cine fura azi un ou...

Iti trebuia o "palma"  sa te trezeasca la realitate... Daca esti destept, iti revii si te indrepti, daca o sa continui vei ajunge sigur sa faci puscarie!

Este doar alegerea ta, succes!

• Upvote 3

Nu suntem noi in masura sa iti spunem daca este corect, sau nu, sa fii sanctionat disciplinar (sunt persoane abilitate din cadrul liceului/Inspectoratului Scolar sa iti raspunda la aceasta intrebare). Referitor la inregistrarea unui dosar penal, ai primit deja raspunsul.

Numai bine.

Hai sa-i spunem totuși ca are posibilitatea de a se împăca. Împăcarea parților înlătură răspunderea penală.

Dacă fata este majoră, vă împăcați, după care mergeți împreună la polițistul care instrumentează cauza şi îi spuneți acest lucru. Fii corect și plătește-i totuși o suma de bani, fetei. Dacă decide sa te ierte va plăti niște cheltuieli judiciare, în jur de 100 de lei.

Dacă fata este minoră, este mai greu, împăcarea (dacă ea există) va trebui consemnată în prezenţa părintelui, unui avocat ales sau din oficiu al fetei, caz în care pot creste ușor cheltuielile.

Toate astea ţi le-am spus fiindcă dacă ai scris aici înseamnă că ai minime mustrări de conștiința, deci exista o șansă de a te îndrepta.

Ca idee, ce ai vrut sa demonstrezi? Dacă fata se împotrivea și tu i-l luai, realizezi că fapta era de o gravitate extremă şi nu te mai puteai împăca? Se numește tâlhărie acea fapta şi se ia arestare preventivă într-o veselie.

Aștept niște explicații sincere și îndreptarea păcătosului...

Edited by ostilu84

Fata e majora, suntem colegi de clasa de 4 ani. Nu s-a impotrivit in momentul in care i-am luat telefonul... Nu sunt genul de om violent, care sa bruscheze sau sa constranga o persoana, nu am facut niciodata asa ceva.

Am declarat amandoi ca ne-am impacat din punct de vedere juridic (nu ne-am certat dupa incident, am incercat sa o inteleg pe cat posibil si nu am reactionat aiurea, ca situatia sa nu ia alta amploarea). Din cate am inteles la sectie, ea nu a depus plangere, pentru ca ar fi aparut in cazier fapta comisa, dar am inteles ca odata ce s-a inregistrat apelul la 112 politistii trebuiau sa isi faca treaba.

Cat despre mustrarile de constiinta, da, le am, pentru ca nu am avut nici macar o secunda intentia de a-i fura telefonul. Am facut lucrul asta ca sa o determin sa vina dupa mine(recunosc, din nou, ca probabil a fost cel mai nesabuit gest pe care il puteam face). Incidentul s-a petrecut miercuri si de atunci doar la faza asta imi sta gandul.

Edited by CosminIonica
  • Upvote 1

Pentru infractiunea de furt, nu este absolut necesara formularea unei plangeri scrise din partea persoanei vătămate pentru a se inregistra un dosar penal(depinde ce inseamna plangere pentru tine). Politistii se pot sesiza si din oficiu pt acest gen de faptă, tinere ! In ceea ce priveste inscrierea faptei in cazierul judiciar, ai inteles gresit. Daca te-ai impacat cu pers vatamata, in intelesul tau, dosarul penal **se inchide**, in caz contrar, s-ar putea sa mai ai de facut cateva drumuri pe la politie, si de fiecare data te vei alege cu o ,,noua calitate,, in dosar. Dar bucura-te de privilegiul conferit de lege privind impacarea la aceasta fapta, ca daca o comiteai acum cativa ani, lucrurile se complicau putin. In concluzie, adopta un alt comportament mai ales fata de fete, schimba-ti tipul de glume !!!

• Upvote 1
  • 1 month later...

As dori daca se poate,sa-mi dea si mie cineva un raspuns deoarece,asteptarea este foarte grea.Nu pot scrie prea detailat deoarece este lunga problema mea incerc sa descriu cat mai bine.Anul trecut in luna noiembrie,am facut o mare prostie,care acum ma face sa regret foarte mult,am luat portofelul colegei mele de unde i-am luat cardul,pinul cardului era lipit de portofel inlauntrul lui,am luat de pe card suma de 10000 lei.Pe scurt am fost prinsa,corect cu imagini filmate,am inapoiat bani.Dosarul a ajuns la Alba IULIA la un procuror,unde am fost chemata si eu si colega,ea a declarat ptr.mine,ca si cum cu acordul ei i-am luat banii,deoarece dnul.Procuror,a facut-o sa inteleaga,ca am copii si sa-ma ajute,dar mi s-a spus ca dosarul meu merge mai departe la Procuratura din Bucuresti.Va rog sa -mi spuneti pentru aceasta fapta ce pedeapsa am sa i-au,fiind doar la prima abatere.Multumesc pentru intelegere.

Edited by vio1970
  • Active member

Toti infractorii au mustrari de constiinta ... cand sunt prinsi. Ca sa vezi .... pana atunci nu i-au palit remuscarile ca sa inapoieze banii. Dupa ce ca sunteti hoti mai sunteti si lasi.

N-a vrut. I s-a lipit mana din greseala pe portofel si tot din greseala a nimerit si PIN ul la card si daca fara sa vrea a tastat suma de 1000 lei sa scoata a ATM-ul, atunci Dumnezeu sa primeasca. Din start 2 infractiuni.

Imi permit sa zic ca nu dam sfaturi juridice infractorilor.

• Upvote 3
  • Downvote 1
  • Moderator

Esti cercetata mai mult ca sigur de DIICOT pentru ceea ce ai facut.

Conform Deciziei ÎCCJ nr. 15 din 14 octombrie 2013 (Decizia nr. 15/2013), folosirea la bancomat a unui card bancar autentic, fără acordul titularului său, în scopul efectuării unor retrageri de numerar, constituie infracţiunea de efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos prin utilizarea unui instrument de plată electronică, inclusiv a datelor de identificare care permit utilizarea acestuia, prevăzută de art. 250 din Codul Penal, în concurs ideal cu infracţiunea de acces, fără drept, la un sistem informatic comisă în scopul obţinerii de date informatice prin încălcarea măsurilor de securitate, prevăzută de art. 360 din Codul Penal.

Pedeapsa pentru infractiunea prevazuta de articolul 250 Cod Penal este de închisoare de la 2 la 7 ani, iar pentru infractiunea prevăzută de articolul 360 Cod Penal este de 3 luni la 3 ani de inchisoare.

In cazul concursului de infractiuni, conform articolului 39 din Codul Penal, se aplica pedeapsa individual pentru fiecare infractiune savarsita, dupa care se aplica pedeapsa cea mai grea si un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite (problema e complexa, studiaza articolul respectiv). Pe scurt, risti inchisoare de minim 2 ani de zile, iar daca nu ai antecedente penale si ai depus diligente pentru recuperarea prejudiciului, instanta poate dispune suspendarea executarii pedepsei pe un termen de incercare. Succes! 

Edited by Cristi
  • Upvote 1