Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Tudor1997

Alcoolemie de 0,11 mg/l in aerul expirat in etilotest

Question

Tudor1997

Buna ziua, ieri am fost prins de catre un echipaj de la politia rutiera si am avut alcoolemie de 0.11 mg/l in aerul expirat. Mi-a fost suspendat permisul 90 de zile si am primit o amenda de 975 de lei. Este normal? Din cate am citit pana in 0,2 mg/l nu se sanctioneaza.

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius
2 minute în urmă, Tudor1997 a scris:

Din cate am citit pana in 0,2 mg/l nu se sanctioneaza.

Unde ai citit această aberaţie?

Eşti conducător auto şi nu cunoşti legislaţia rutieră. Pune mâna şi învaţă pentru că te faci de râs. Pentru început citeşte cu atenţie:

• 0
Tudor1997

Mie agentul rutier mi-a spus: Intre 0.0 - 0.1 - nu se sanctioneaza, intre 0.1 - 0.4 contraventie + suspendarea permisului de conducere, 0.4+ dosar penal. 

• 0
Marius

Ce legătură are ce ţi-a spus ţie poliţistul, cu ce este postat mai sus? 

Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai exact, persoanele în cauză pot să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţeleg suficient pentru a-l folosi ca resursă ulterior.

• 0
Tudor1997
1 minute ago, Marius said:

Ce legătură are ce ţi-a spus ţie poliţistul, cu ce este postat mai sus? 

Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai exact, persoanele în cauză pot să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţeleg suficient pentru a-l folosi ca resursă ulterior.

Am citit ceea ce ai scris mai sus, am inteles ca alcoolemia sub 0,4 mg/l se sanctioneaza cu amenda contraventionala. Daca stai sa te uiti pe net, este plin de chestii care te baga in eroare. Daca eu nu stiu legislatia, atunci politistul de ce nu o stie? Daca aveam 0.1 nu trebuia sa fiu sanctionat?

• Downvote 3

• 0
Marius

Stai liniştit că poliţistul ştie foarte bine legislaţia, TU eşti cel care nu reuşeşte să înţeleagă nimic.

PS: Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil şi interzis de regulamentul acestui site. Acest regulament l-ai citit în momentul în care ţi-ai înregistrat contul de utilizator, dar se pare că nu ai reuşit să pricepi ce scrie în el.

• 0
genessys30

Tudore, vezi că ești într-o eroare de exprimare. Probabil și de cunoaștere. Până în 0,40 mg/l alcool pur în erul expirat fapta reprezintă contravenție iar ce sare de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat fapta reprezintă infracțiune. Ori, 0,04 (sau 0,4 cum ai spus tu) nu este același lucru cu 0,40 (lucru la care cu siguranță te-ai referit) Legislația rutieră din România nu specifică nicăieri că ai voie să bei o bere și să te urci la volan. Tot această legislație are toleranță ”O” la consumul de alcool la volan. În cazul tău, 0.11 mg/l alcool pur în aerul expirat, este destul încât să provoci un accident rutier. În astfel de situații ai de ales. Ori bei cât vrei sau cât să te simți bine și pleci cu un amic ori cu taxiul acasă, ori nu bei și pleci cu propria mașină. Nimic mai simplu. Mai aruncă un ochi pe legislația rutieră și... NU TE URCA LA VOLAN DUPĂ CE AI BĂUT!

Edited by genessys30

• 0
zzabest

Politistul a gresit... O sa isi ceara public scuze si o sa regrete toata viata faptul ca indraznit sa te sanctioneze pt ca ai condus un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice. Daca ma gandesc bine nici nu avea afisat programul de functionare si ordinul de serviciu legat de gat.

De unde tot apareti oameni buni cu tampenii d-astea ?

• Upvote 2

• 0
Andrei

Necunoasterea legii, nu te absolva de raspundere. Eu nu suport analfabetismul si inconstienta. Tu le ai pe ambele. 

• Upvote 2

• 0
cristim20

Salutare, 

Ieri dupa amiaza, tatal meu a fost oprit in trafic de un echipaj de politie chiar in timp ce manca o ciocolata ROM si in urma etilostestului a iesit un rezultat de 0.16 si a fost amendat cu 1300lei (650 in 48h). A cerut sa i se faca teste de sange, dar vin in cateva zile. Ce recomandati sa faca acum? Sa plateasca amenda in cele 48h sau sa astepte rezultatele? Orice sfat e bine-venit. In cazul in care rezultatul va veni 0.00, isi poate recupera banii dati pe testul de sange? Sau daca plateste acum amenda, isi poate recupera banii ulterior? Multumesc.

• 0
Sache

Mânca o ciocolata cu rom?!:))

Bine ca nu mânca o salata cu OTET pentru ca i se întocmea dosar penal!:))

Lasand gluma la o parte, trebuie sa aibe răbdare sa vina rezultatele, dar, indiferent de rezultat, banii nu pot fi recuperați deoarece s-a efectuat recoltarea la solicitarea tatălui tău. Sa plătească amenda in 48 de ore.

• 0
patriotul

Acea bomboana cu rom, contine urme de alcool si exista riscul sa iasa in sange valoare de alcoolemie! Inclusiv si la 0,01 alcool pur in sange, sanctiunea e aplicata corect! Sfatul meu este sa achite amenda in 48 h, fiindca nu are ce pierde. Daca rezultatul va fi 0,00 trebuie sa conteste sanctiunea primita in instanta de judecata, iar instanta va obliga primaria sa-i returneze contravaloarea amenzii

• Downvote 2

• 0
iav

La 0,16 în aerul expirat nu cred că a fost vorba de o bomboană cu Rom. Mai degrabă a fost vorba de un pahar. Să plătească amenda și să tacă, pentru că în sânge va ieși mai mult, poate dă spre infracțiune.

• 0
Maryliu

Buna ziua.in data de 16.10.2018. In jurul orelor 20..soțul meu a fost oprit in trafic de o patrulă rutieră.. Doua mașini.. Nu una..eram si eu in mașină.. Am fost efectiv opriți de doua mașini de politie..parcă am fi fost cei mai mari infractori.soțul si eu veneam de la muncă.. I sau verificat actele. Totul in regula.apoi a urmat testul cu echilotest..insa el nu consumase alcool in acea zi.i sa comunicat ca a ieșit 0.11 mg.un aerul pur expirat.insa nu iau arătat acest rezultat..dat fiind faptu  ca pe stradă era întuneric..iau suspendat  permisul pe 90 zile.plus 9 puncte amendă. Este normal așa ceva????

• 0
Cristi

Aparatul “echilotest” are display iluminat...

• 0
Andrei
Citat:

Este normal așa ceva????

Da. Este normal si logic sa i se retina permisul de conducere, intrucat a condus un autoturism sub influenta bauturilor alcoolice. Daca nu iti convine ceva, mergi in instanta. Ai drept de contestare a masurii luate de politist. Data viitoare, sa bea apa.

• 0
Maryliu

Cu siguranță mergem in instanță

• 0
Sache

Nu mașinile de politie l-au oprit pentru control pe soțul tău, ci un singur polițist. Ce relevanta are numărul mașinilor de politie? Niciuna! Puteau fi și 10 mașini de politie, tot un singur polițist ar fi făcut semnalul de oprire.

Rezultatul testării este trecut în procesul-verbal de constatare a contravenției. Colegii au procedat corect și legal! Și normal!

În schimb, nu este normal, dar mai ales legal, ca o persoana sa conducă autovehicule pe drumurile publice după ce a consumat băuturi alcoolice.

• Upvote 1

• 0
Maryliu

Va înțeleg..insa dc ni ia fost arătat clar rezultatul echilotest..pir si simplu nu i sa arătat rezultatul..atunci puteau scrie ce vor..aici e ceva personal

• 0
Maryliu

Nu a consumat alcool...

• 0
Sache

@Maryliu, eu nu înțeleg ce ai cu limba romana de o faultezi în asa hal. De asemenea nu înțeleg de ce tot repeți ca soțul tău nu a consumat băuturi alcoolice. Vrei sa te convingi singura ca asa a fost, ca pe noi nu ne poți convinge. Dupa testarea cu aparatul Drager, se emite un așa-zis bon pe care sunt imprimate data și ora testării, nr aparatului, precum și rezultatul testării.

• 0
Roby

@Maryliu facem pariu ca a consumat sotul tau alcool ?
Nu inteleg de ce tot o tii lunga ca nu a baut ... nu vrei sa pricepi ca din moment ce a suflat si aparatul alcooltest a aratat o valoare peste 0, inseamna ca avea alcoolomie in aerul expirat ? Politistii aia nu au scos rezultatul de la ei din imaginatie si in plus, la fel cum ti s-a spus mai sus, aparatul tipareste un bon pe care este indicata valoarea alcoolemiei si pe care sotul tau l-a semnat. Si da, intr-adevar, aparatul ala are un display luminat. Asa ca va puteti duce la toate instantele din tara asta, pierdeti timp si bani degeaba.
Deci daca nici acum nu ai inteles, inseamna ca esti "gigi-contra", sau..... ma abtin

Edited by Roby