Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

De la politia locala pot sa ma transfer la MAI

ElDiablo
 Share

Question

Va salut ! Am si eu o mica intrebare. Daca ma angajez la politia locala , pot pe viitor sa ma transfer la Jandarmerie, Politia Romana, etc ? Si nu ma refer la transfer fara examen sau fara scolarizare, daca renunt , pot opta pe alt domeniu MAI

PS: Un politist local este obligat prin contract sa nu renunte la acea functie o perioada anume ?

OFF : Sunt nou pe forum, nu stiu daca am postat unde trebuie.

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

De celelalte institutii nu stiu, dar la Politia Română cu sigurantă nu te poti transfera. 

Dar fiind vorba de politia LOCALĂ,  umblă vorba că datorită profesionalismului dovedit în combaterea traficului de pătrunjel, cică toti ăstia de la Interpol, Europol, CIA, NSA, se bat să recruteze oameni din rândul acestor serifi stelari de la locală. 

• Upvote 5

• 0

O să vedeți că odată cu angajările din sursă externă care se vor face or să vină și destui locali. Deja au „cursuri” făcute și „experiență”.

• 0
On 03.02.2016 at 17:35, ElDiablo a scris:

Un politist local este obligat prin contract sa nu renunte la acea functie o perioada anume ?

Localii sunt simpli functionari publici si sunt angajati ai primariilor. Asa zisa politie locala este de fapt o directie sau un serviciu in cadrul primariilor, fara personalitate juridica, care nu a avut si nu are nicio legatura cu MAI ori cu Politia Romana. Localii sunt fostii gardieni publici si nu sunt politisti in adevaratul sens al cuvantului. Sunt niste impostori!

On 03.02.2016 at 17:35, ElDiablo a scris:

Daca ma angajez la politia locala , pot pe viitor sa ma transfer la Jandarmerie, Politia Romana, etc ? Si nu ma refer la transfer fara examen sau fara scolarizare, daca renunt , pot opta pe alt domeniu MAI

Da, poti! Dar, nu la Jandarmerie sau la Politia Romana! In schimb te poti transfera la alta directie sau la alt serviciu din cadrul primariei, cum ar fi la directia de taxe si impozite, la serviciul de salubritate si curatenie stradala sau la serviciul de evidenta a populatiei. Depinde doar de structura organizatorica a primariei respective si, bineinteles, de tine, daca ai sau nu ai "chemare" pentru meseria de gardian local.

• Upvote 1