Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Conducerea auto in afara granitei de incepatori

Norbert1
 Share

Question

Buna ziua! As avea o mica intrebare. Este posibil,ca un incepator (care are mai putin de 1 an de practica) sa conduca si in strainatate? Ma refer la Ungaria,Austria si Germania.

Multumesc anticipat!

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Da, are dreptul să conducă.
Aceste aspecte trebuia să le cunoască orice începător, pentru că teoretic doar ce a învăţat legislaţia pentru examen.
În plus, dacă ai fi avut bunăvoinţă să căuţi pe forum alte discuţii similare, ai fi găsit răspunsul aici:

Obligaţiile şi restricţiile conducătorilor auto începători sunt următoarele:

Art. 147. – Conducătorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
[ ... ]
6. Să aplice pe parbrizul şi pe luneta autovehiculului semnul distinctiv stabilit pentru conducătorii de autovehicule începători, dacă are o vechime mai mică de un an de la obţinerea permisului de conducere.

Art. 149. – (1) Conducătorul de autovehicul sau tramvai cu o vechime mai mică de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
 a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
 b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu lunetă, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie, în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon, în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii, în partea din spate stânga sus.
(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin.(1) îi este interzis:
a) să conducă autovehicule care transportă mărfuri sau produse periculoase;
b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi.

• Upvote 2

• 0

Buna, am si eu o intrebare legata de permisul de conducere. Am luat permisul de curand si vreau sa plec din tara in Anglia. Intrebarea mea este daca semnele de incepator din Romania sunt bune si acolo sau au altfel de semne pentru incepatori, multumesc.

• 0

Buna ziua,

Intrebarea mea este daca un sofer auto categoria B are vreo interdictie de a conduce autoturisme in afara tarii, cat timp este incepator (1 an de zile). 

De asemenea, un articol din legistlatie in acest sens ar fi de mare ajutor intrucat nu am reusit gasi nimic concret, iar parerile sunt impartite!