Jump to content
POLITISTI.ro

Practicieni versus Teoreticieni

Dantaxi
 Share

Practicieni sau Teoreticieni?  

13 members have voted

1. 1. Sisteme conduse de Practicieni?

• Practicieni
    • Practicieni si Teoreticieni
  2. 2. Sisteme conduse de Teoreticieni?

• Teoreticieni
    • Teoreticieni si Practicieni

Recommended Posts

Cea mai mare problema a Romaniei si a sistemelor este lipsa de implicare in procesul legislativ a Practicienilor=Profesionistii ai diferitelor sisteme!

Parerea mea. :doh:

• Moderator

cea mai mare problema este TOTALA implicare de catre sistemul politic a HABARNISTILOR in tot ceea ce inseamna puterea de decizie a statului.

Edited by danpin
  • Upvote 1

danpin, ai incercat vreodata sa te implici si sa obti introducerea macar a unui semn de punctuatie in vreun act normativ? :hmmmt:

Nu lipsa neaparat a semnelor de punctuatie dau o intelegere si interpretare aiurea actelor normative cu toate ca au si ele rolul lor ci , insasi textul conceput si prevazut in document . Cred ca practicienii experimentati ar trebuii sa ia locul celor care elaboreaza teorii care de cele mai multe ori au fost niste aiureli . Teoriile ar trebuii sa emane tot de la cei ce s-au lovit in decursul timpului de diferite probleme care trebuiau rezolvate si la care s-au gasit solutii si nu de cei fara experienta dar care, se cred atotstiutori . :emo-yessir:

Edited by Daniel
  • Upvote 1

Nu lipsa neaparat a semnelor de punctuatie dau o intelegere si interpretare aiurea actelor normative cu toate ca au si ele rolul lor ci , insasi textul conceput si prevazut in document . Cred ca practicienii experimentati ar trebuii sa ia locul celor care elaboreaza teorii care de cele mai multe ori au fost niste aiureli . Teoriile ar trebuii sa emane tot de la cei ce s-au lovit in decursul timpului de diferite probleme care trebuiau rezolvate si la care s-au gasit solutii si nu de cei fara experienta dar care, se cred atotstiutori . :emo-yessir:

Multumesc Daniel ai un+ de fapt eu am vrut prin intrebarea adresata lui danpin sa scot in evidenta ca Romanul in general nu crede ca poate influenta procesul legislativ/decizional nu crede in jocul democratic! Ca ne place sau nu trebuie sa ne implicam numai asa putem avea pretentia sa traim decent! :emo-yessir:

Bun raspunsul Dantaxi, insa eu cred ca pe langa lipsa de implicare a practicienilor este si faptul ca habarnistii de care amintea Danpin, nu dau voie practicienilor din diferitele domenii de activitate sa-si impuna punctul de vedere....vezi situatia din M.A.I. si nu numai.....

Intradevar, la ora actuala, politicul este implicat in toate sferele de activitate....mai ales cele care "aduc" bani grei partidului de la putere!

Totusi sa nu uitam ca si teoreticienii sunt buni in procesul de dezvoltare, insa numai in stransa colaborare si avand o comunicare continua cu practicienii....dar asta este o utopie...teoreticienii sadea nu vor accepta niciodata sfaturi de la practicieni, in schimb practicienii au acceptat si sfaturi de la teoreticieni, daca au fost de bun simt...

Un exemplu...eu am avut ocazia sa lucrez la un moment dat cu un coleg -sa-l numim teoretician, deoarece nu avea experienta mea si nici varsta..in schimb cand a gasit o solutie buna situatiei respective, chiar daca era un teoretician, iar eu un practician, l-am sustinut si am facut tot posibilul ca meritul sau sa-i fie recunoscut....si nu am gresit! In felul acesta am conlucrat amandoi si am avut succes in ceea ce ne propusesem.

Colegii nostri mai tineri, care ies de pe bancile scolii, sunt teoreticieni, dar intotdeauna vor lucra bine cu un practician daca acesta nu le impune niste "dogme" clasice ale meseriei si le da posibilitatea sa-si expuna punctul de vedere si mai mult daca acesta este bun, sa-l accepte si sa-l promoveze, amintind totusi cui apartine....

Cam asa este si cu politicul, parerea mea.

• Upvote 2

Bun raspunsul Dantaxi, insa eu cred ca pe langa lipsa de implicare a practicienilor este si faptul ca habarnistii de care amintea Danpin, nu dau voie practicienilor din diferitele domenii de activitate sa-si impuna punctul de vedere....vezi situatia din M.A.I. si nu numai.....

Intradevar, la ora actuala, politicul este implicat in toate sferele de activitate....mai ales cele care "aduc" bani grei partidului de la putere!

Totusi sa nu uitam ca si teoreticienii sunt buni in procesul de dezvoltare, insa numai in stransa colaborare si avand o comunicare continua cu practicienii....dar asta este o utopie...teoreticienii sadea nu vor accepta niciodata sfaturi de la practicieni, in schimb practicienii au acceptat si sfaturi de la teoreticieni, daca au fost de bun simt...

Un exemplu...eu am avut ocazia sa lucrez la un moment dat cu un coleg -sa-l numim teoretician, deoarece nu avea experienta mea si nici varsta..in schimb cand a gasit o solutie buna situatiei respective, chiar daca era un teoretician, iar eu un practician, l-am sustinut si am facut tot posibilul ca meritul sau sa-i fie recunoscut....si nu am gresit! In felul acesta am conlucrat amandoi si am avut succes in ceea ce ne propusesem.

Colegii nostri mai tineri, care ies de pe bancile scolii, sunt teoreticieni, dar intotdeauna vor lucra bine cu un practician daca acesta nu le impune niste "dogme" clasice ale meseriei si le da posibilitatea sa-si expuna punctul de vedere si mai mult daca acesta este bun, sa-l accepte si sa-l promoveze, amintind totusi cui apartine....

Cam asa este si cu politicul, parerea mea.

teolucian63 cu toate ca eu am deschis topicul trebuie sa recunosc ca exprimarea mea este una minima, bine punctat, multumesc!

De cand lumea au existat cele doua grupuri respectiv Teoreticieni si Practicieni in timp Teoreticieni au devenit politicieni timp in care Practicianul si-a vazut de activitatile zilnice (sa-si exercite profesia cat mai bine sa duca acasa bucatica de paine necesara familiei) Teoreticianul a profitat si profita si in zilele noastre de faptul ca Practicianul este "ocupat " ..

Vad tot felul de teorii pe acest forum insa in viata de zi cu zi nu sunt de gasit! :hmmmt:

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.