Jump to content
POLITISTI.ro

Cum inserez un link într-o postare pe Facebook

Patrick77
 Share

Recommended Posts

Salut!

Doresc să aflu cum pot insera un link într-o postare pe Facebook, iar acel link să fie de tip hyperlink, astfel încât să fie văzut doar numele unei pagini și nu întregul link.

Pentru a mă face înțeles voi publica aici două exemple:

1. Acum apare: ”Susține cauza noastră în pagina http://www.politisti.ro/forums/forum/37-it-tehnologia-informatiei/ ...”

2. După ar trebui să apară: ”Susține cauza noastră în pagina IT Tehnologia Informatiei ...”. Și când merg cu săgeata pe textul albastru (hyperlink) să văd poza paginii de Facebook.

Pe Facebook am văzut că există astfel de postări și sunt interesat să văd care e soluția.

Mulțumesc anticipat de participare. Încercați să furnizați, vă rog, o explicație care poate fi ușor de înțeles și implementat. 

Aștept răspunsul dumneavoastră.

Cu stimă, Patrick

• Moderator

Din câte ştiu eu, în postările de pe facebook nu se poate insera hiperlink (adică un link ascuns sub unul ori mai multe cuvinte). Singurul loc unde se poate insera hiperlink pe facebook e în acele "notiţe". 

• Upvote 1

• Moderator

Exact! În postările normale - status-  nu se poate introduce un astfel de hyperlink pe Facebook. Doar în notiţe se poate insera un asemenea link sub un civânt ori expresie.

în urmă cu 4 ore, Catalin a scris:

Din câte ştiu eu, în postările de pe facebook nu se poate insera hiperlink (adică un link ascuns sub unul ori mai multe cuvinte). Singurul loc unde se poate insera hiperlink pe facebook e în acele "notiţe". 

Salut!

Iată un exemplu concret.

Pentru a păstra anonimatul persoanei am blurat date care ar putea indica identitatea numelor sau a persoanelor.

Exemplu.png

• Moderator

Asta e altceva.
Atât în continutul unei postări/status, cât şi în comentariile de pe Facebook, poţi Menţiona atât persoane cât şi pagini facebook ori grupuri.

Pentru a menţiona o persoană într-o postare sau un comentariu:

• Tastezi numele persoanei cu prima literă mare/majusculă
  • Selectezi un nume din lista care apare

Pentru a menţiona o pagină sau grup într-o postare sau comentariu:

• Tastezi "@" şi apoi numele paginii sau numele grupului
  • Selecezi numele din lista care apare

Posibilitatea de a menţiona o pagina facebook sau o persoană depinde de setările de confidențialitate ale acesteia. În plus, persoana, pagina sau grupul menţionat într-o postare primeşte o notificare, şi postarea ori comentariul pot să apară şi pe pagina lor.

• Upvote 1

Salut!

Apreciez rolul vostru activ și vă mulțumesc pentru răspunsuri. Mecanismul funcționează perfect!

• 6 years later...

Buna! Stie cineva cum pot pune un link intr- o poza pe facebook astfel incat sa fi directionat direct catre un produs? Ca in imaginea de mai jos

CE19A00B-DBEC-40DF-B4F5-2FBADF2BDF2A.png