Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis luat pe intelegere amiabila ?

nooxy
 Share

Question

Buna ziua,

Azi dimineata am facut o nefacuta, nu am fost atent intr-un sens giratoriu si am provocat un accident rutier cu alt autovehicol.Nu au rezultat decat daune materiale(bara fata la mine zgariata, usa drepata spate si aripa dreapta spate cealalta masina).Imi asum toata vina pentru accident si facem amiabila.Intrebarea mea este daca pot ramane fara permis de conducere pentru acest lucru.M-am inteles cu celalalt conducator auto, am facut intelegerea amiabila, i-am dat si o suma de bani pentru deranjul provocat si am facut programare la un service agreat de asigurarea mea sa faca constatarea.E posibil sa raman fara permis daca agentul de constatare de la asigurari ma declara la politie pentru vinovatie?

Multumesc frumos de raspunsuri!

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă aţi completat formularul de constatare amiabilă, nu mai este nevoie să mergeţi la poliţie. Compania de asigurări este obligată să rezolve cazul în baza formularului şi nu vă poate trimite la poliţie.
Altfel spus, în situaţia utilizării formularului "Constatare amiabilă de accident" conducătorul auto vinovat de producerea evenimentului nu mai este sancţionat, nu mai suportă consecinţele legale pentru nerespectarea normelor rutiere.

• Upvote 2