Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Conducere cu permisul suspendat

nik62
 Share

Question

In urma anulari unei contestatii la P.v. in 09 2013 Braila urma sa fie permisul suspendat 90 zile , nu am putut preda permisul intrucat locuiesc si in Germania unde lucrez  , pentru nepredare nejustificata primesti inca 30 zile si am socotit 120 zile de la primirea hotarari  . M-am intors dupa 6 luni si am verificat permisul , era valabil , am crezut ca perioada de suspendare a trecut si cele  30 zile penalizare pentru nepredare a permisului eu necirculand in aceasta perioada si a fost valabil incontinuare primind o amenda in 2014 . Acum in 2015 primesc o citatie pentru dosar penal in urma conduceri cu permisul suspendat pe perioada 20 mar 2015 si 20 iun 2015 deci dupa 2 ani . Am incercat sa aflu de ce am permisul suspendat cand nu am primit nici o instiintare  de suspendare a dreptului de a conduce  sau de predare a permisului ori invitatie la Politia Rutiere  . Am aflat ca  Politia Braila  a aplicat retroactiv acea suspendare de 120 zile , din 2013 care nu s-a aplicat nepredand fizic permisul la politie si au aplicat-o  la o data pe care au hotarato dumnealor si fara sa ma instiinteze dupea 2 ani  , nici in scris nici prin "afisare ",  acasa locuind permanent cineva , Astfel am fost oprit in trafic in acea perioada si am primit un avertisment fara a-mi verifica agentul valabilitatea permisului si astfel am cazut in capcana intinsa , primind un dosar penal si o suspendare a dreptului de a conduce . Va intreb cum pot sa ies din aceasta situatie si cum imi pot recupera dreptul de a conduce cand nu am avut nici o vina nefiind anuntat de hotararea Politiei di Braila ? 

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Pentru ca te crezi ,,jmecher" si ai crezut ca daca locuisesti in Germania si nu predai permisul toata lumea este proasta si tu ,,dastept" , ma bucur ca Dumnezeu mai face dreptate cateodata. 

Auzi politistii intind capcane.....sunt vanatori, stau la panda nu?

Edited by Elvis

• 0
  • Moderator

Cel mai bine este discuti cu un avocat...indiferent de ce parere ai tu ori noi despre cele intamplate, dosarul penal isi urmeaza cursul si nu este exclus sa te trezesti si cu mandat de executare...

• 0
în urmă cu 3 ore, Elvis a scris:

Pentru ca te crezi ,,jmecher" si ai crezut ca daca locuisesti in Germania si nu predai permisul toata lumea este proasta si tu ,,dastept" , ma bucur ca Dumnezeu mai face dreptate cateodata. 

Auzi politistii intind capcane.....sunt vanatori, stau la panda nu?

Va multumesc pentru raspuns ! Eu merg in Germania pentru a-mi cistiga existenta , pentru a-mi trata un cancer de doi ani si nu am avut intentia de a ma sustrage de aplicarea suspendarii si  nu am condus dupe primirea hotararii in acea perioada stiind ca am prmisul suspendat si  fiind sub tratament oncologic . Va multumesc .

în urmă cu 2 ore, CITADELA a scris:

Cel mai bine este discuti cu un avocat...indiferent de ce parere ai tu ori noi despre cele intamplate, dosarul penal isi urmeaza cursul si nu este exclus sa te trezesti si cu mandat de executare...

Va multumesc !

• 0

Si noi politistii care dam amenzi si suspendam permisul de conducere tot pentru asta o facem, pentru a ne castiga existenta. Si noi suntem bolnavi din cauza unora ca tine care nu stiu sa ne aprecieze. Nu suntem nici vanatori si nici ,,capcanagii". Cand intrii in casa cuiva invata sa dai buna ziua si sa vorbesti frumos nu intra cu bocancii murdari plini de namol pe covorul din sufragerie. Nu te-ai gandit sa mergi cu hotararea judecatoresca si cu permisul la politie sa il predai? Avocatul care te-a invatat sa faci contestatie ti-a luat banii degeaba? Nu te intreb pentru ce ti-a fost suspendat permisul 90 de zile, ... esti in situatia asta din cauza ta, invata sa iti asumi ce faci. Nu politistii din Braila sunt vinovati pentru ce ti se intampla. Nu ti-au intins capcane ! Singurul vinovat esti tu ! Ai incercat sa faci o fenta si nu ti-a iesit ! Noi politistii suntem antrenati inca din scoala sa recunostem mincinosii !

Ai dreptul sa cunosti legea, necunoasterea ei nu te exonereaza de raspundere.  Nu suntem platiti sa facem legi si nici educatie cu cetatenii. Suntem platiti sa aplicam legea. Este o meserie pe care o facem cu pasiune.

Data viitoare incearca sa incepi cu ,,va rog frumos" si sa ne spui adevarul .

• Upvote 1