Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Lamuriri despre un dosar penal

nicgeneralu

Question

nicgeneralu

Va salut!

Intr-o cauza x a furat lemne din padurea lui y.Y a sesizat politia cerand sa se ia masuri.S-au luat declaratii apoi y a cerut ca lucrarea sa fie transferata la penal ,dar nici in termen de 6 luni politistii n-au trimis-o la parchet.

Va rog sa imi spuneti care e peocedura si eventual un termen de prescriptie .

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

1. Codul Penal  din Romania nu prevede un termen expres de solutionare a dosarului penal de genul 30 de zile, o luna, etc. Exista o singura prevedere in care se refera la ,,termen rezonabil".  Solutionarea unei cauze penale implica o serie de factori precum : complexitatea cauzei, daca se cer expertize si se asteapta raportul expertului, administrarea de probe, delegari de aparatori, comisii rogatorii in alte localitati pentru audierea de martori sau alte parti, adrese intre institutii, evaluari ale prejudiciului, confruntari, administrarea de probe propuse de parti, etc. incarcatura de cauze penale existente la unitatea de politie, numarul redus de lucratori de politie judiciara, daca lucratorul pleaca in concediu dosarul nu se preia de alcineva ci se solutioneaza de acelasi lucrator la revenirea din concediu, preluarea de catre alt politist a dosarului se face cu aprobarea procurorului care supravegheaza cauza si doar in situatii jusitificate . Ca sa il parafrazez pe Matache Macelarul ( din reclama) ,, Ehee, un dosar penal nu e doar o simpla declaratie! Nu trimiti in puscarie un om pe baza unei simple fituici ! ".

2. Petentul are dreptul sa faca  cerere scrisa prin care sa intrebe stadiul cercetarilor la politist sau la procurorul de caz.

3. In ceea ce priveste prescriptia stai linistit  intervine dupa ani, nu stiu exact incadrarea juridica a spetei tale dar la furt  prescriptia intervine dupa 5 sau 10 ani in functie de infractiunea concreta. Daca este furt clasic (lemn furat din stiva din padure) sau furt asimilat infractiunii silvice ( taierea copacului si furtul lemnul rezultat ). Mai mult prescriptia se suspenda si curge de la data ultimului act de procedura penala efectuat in cauza si nu de la data comiterii faptei.

• Upvote 5
  • 0

Buna ziua. Nu stiu daca este tot mai ok sa intreb pe acest site despre un abuz al unui politist. Stiu totusi ca fiecare persoana este diferita si la fel si in politie. Am sa relatez mai jos ce am patit. In urma cu 4 ani am plecat spre aeroport cu sotia, aceasta din urma ma conducea, eu avand zborul undeva tarziu in jurul orei 12 noaptea. Mentionez la data respectiva nu posedam permis. Intre timp l-am luat de vre-o 3 ani. Revin. Plecam spre aeroport. Conducea sotia, eu eram pe bancheta din spate singur, pe locul din fata de langa sofer fiind geanta sotiei si catelul. Dupa ce am parcurs cam 500 m am fost opriti de un filtru de politie in dreptul padurii Andronache, locul unde am fost opriti fiind neilumina si o bezna cumplita. Ne-au fost cerute actele pt verificari. Totul ok. Ideea era ne cam grabeam si nu voiam sa stam prea mult. Dupa aproximativ 7-8 minute ni s-au adus actele si am fost intrebati de unde venim, unde mergem, etc.....si de aici a plecat totul. Fiind pe graba, am cedat si i-am spus politistului ca venim de acasa, nu am furat si nu am omorat pe nimeni sa ne lase sa plecam pt ca aveam un avion de prins. Acesta s-a suparat, ne-a spus sa coboram jos din masina, ne-a mai cerut o data actele si tot ca sa ne mai retina am spus sa-l insotim la sectie. Ok. In drum spre sectie, am intrebat de ce mergem si mi-a spus pt a da declaratie eu si sotia intrucat el a vazut un barbat la volan, dar cand a ajuns la msina era o femeie. Am crezut ca voi pierde avionul. In fine. Acolo ne-a scris un proces verbal si pt ca nu am vrut sa stam sa da declaratii pt a nu pierde avionul, am cerut sa plecam. Intre timp, un ofiter din sectie ne-a spus ca exista proba video si daca am condus eu este spre binele nostru sa dam aceasta declaratie. Stiind cine a condus, ne-am bucurat ca exista o proba video si am zis ca nu ramanem la declaratii deoarece se va vedea pe rpoba video cine a condus. Am fost lasati sa plecam si totul a fost ok. Intre timp dupa cativa ani am luat si permisul, nu am primit nicio citatie...nimic, nimic..Dupa vre-o 3 ani am fost chemat la politie sa dau o declaratie cu ce s-a intamplat in acea seara. M-i s-a spus ca nu exista nici-o proba video care sa dovedeasca ce spun !!! Eh, acum ce sa fac? Am declarat cum s-a intamplat, am declarat ca a condus sotia, am spus ca acel politist nu avea cum sa vada cine conducea exact, fiind nopate si locul neiluminat, am mai declarat ca nu era nimeni la caea ora tarzie nefiind nici-un martor decat eu, sotia si politistul. Filtru si colegii dansului fiind cam la 80-100m in spate. Ok. Dupa 1 an de la declaratia mea si dupa 4 ani de la data intamplarii, a fost chemata si sotia. Atunci i s-a spus sotiei ca a aparut si un martor !!! Dar nu era nimeni cand am fost orpiti. Sotia a declarat cam ce am spus si eu, nu si-a mai amintit dupa 4 ani toate detaliile, dar in mare la fel. Ieri am primit o citatie pe numele sotiei de declaratie mincinoasa !!! Cum??? Cum este posibil nefiind martor ocular, nefiind proba video la dosar, neconducand eu? Am ajuns la politie, sotia nu a mai declarat nimic si ni s-a spus ca mai era un martor acolo dar noi nu l-am vazut? Pai daca era, si noi nu l-am vazut cum naibah a vazut exact cine a condus fiind bezna afara? Nu ma scuz...dar chiar nu am condus eu. Chiar si politistul care a scris procesul verbal, a declarat ca a ajuns la masina si la volan era o femeie si eu eram in spate. Ce pot face legal? Doar pt ca m-am certat cu dansul, consider ca este exagerat  ce se intampla.

• 0
  • Moderator
CITADELA

Probabil ca cel mai bine este sa discuti cu un avocat...noi nu avem de unde sa stim ce a fost exact acolo! Oricum, pare o chestiunea serioasa, asa ca e cazul sa o tratezi cu aceeasi masura. Succes!

• 0
  • Membru

😁😅

Nu ti se pare ca încerci un pic sa vinzi castraveți la gradinari ?

Ia-ti avocat. Noi nu oferim asistenta juridica gratis ...bine, nici el nu o va face.