Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Despre tulburarea linistii publice

ElizaRamona
 Share

Question

Buna ziua. As avea nevoie de un sfat. M-am mutat de curand intr-un bloc la etajul 4. Dedesubtul meu locuieste un individ care isi exerseaza talentul muzical la o chitara electrica. In urma cu 2 saptamani, a cantat incontinuu pana noaptea la ora 1-2, asa ca la 2 zile, cand am observat ca incidentul urma sa se intample iar, i-am sunat la usa sa ii spun sa o lase mai moale, mai ales ca eu lucrez in domeniul medical si am garzi la care trebuie sa le fac fata. Individul a parut intelegator, mi-a zis ca nu stie ca deranja vecinii (pana acum nu stiu daca vreun alt vecin are aceeasi problema ca mine), dar acum canta in afara orelor de liniste incontinuu. Eu cred ca o iau razna, mai ales ca repeta acelasi ritm ore in sir. Nu ai cum sa rezisti sa asculti ore in sir aceleasi zgomote repetitive. Am citit legea si exprimarea "tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor" nu stiu daca se refera si la linistea locatarilor din acelasi bloc, pentru ca intr-un alt paragraf se mentioneaza in mod expres ca se face referire la cei care locuiesc in bloc "tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00". Va rog, spuneti-mi, daca se poate face ceva si cum anume sa procedez. Am tot citit pe internet despre subiectul acesta si mi se pare aberant sa nu pot lua masuri impotriva cuiva care foloseste locuinta pe post de atelier. Ca sa nu mai mentionez ca uneori vine toata trupa (individul canta intr-o trupa muzicala) si se aude si solistul cum canta. In caz ca am uitat sa precizez, trupa canta muzica rock. Multumesc!

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cel mai bine ar fi să iei legătura cu poliţitul de proximitate care arondează zona în care domiciliezi. Colegul nostru va şti exact ceea ce este de făcut. O să discute cu tine, cu vecinul tău muzician, dar şi cu alţi vecini şi va găsi cu siguranţă un mod legal de rezolvare a problemei tale.

• Upvote 1