Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Comunicare proces verbal de contraventie nesemnat.

LPK
 Share

Question

Buna ziua, in urma cu ceva timp am refuzat semnarea unui proces verbal de contraventie, care sunt caile legale prin care pot intra in posesia acestuia? 

Edited by LPK

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

O sa primesti acasa o copie a procesului-verbal.

Prin acasa insemnand adresa la care figurezi in evidenta.

• 0

Prin posta sau prin afisare in caz de refuz al corespondentei. Dar ce fac daca PV nu a fost trimis prin posta (pot dovedi printr-un document luat de la posta) ci a fost direct afisat la usa blocului in care locuiesc nefiind insotit de procesul verbal de indeplinire a procedurii la fix 16 zile dupa emiterea acestuia. In aceasta situatie am fost lipsit de dreptul de a contesta PV si de a plati amenda la jumate in 48 de ore. Mentionez ca am solicitat copie dupa PV de indeplinire a procedurii dar am fost refuzat.

• 0
  • Membru

Cele 48 de ore curg de la data luarii la cunostinta, respectiv din momentul semnarii procesului-verbal si inmanarea acestuia de catre agentul constatator, din momentul ridicarii de la posta/primirii prin posta sau din momentul afisarii in usa, in functie de caz. La fel se calculeaza si cele 15 zile in care poti sa contesti. Nu in functie de data intocmirii procesului-verbal. Asa ca revino-ti ca nu ai fost lipsit de nici un drept.

Dar asa va trebuie voua smecherilor care aveti impresia ca daca refuzati sa semnati procesul-verbal si plecati se rezolva treaba, nu mai luati amenda sau mai stiu ce o fi in capul vostru. Astfel de practici din partea contravenientului sunt un prim indiciu de IQ redus. Evident nu e cazul tau.

Edited by Ben
  • Upvote 2

• 0
  • Moderator

Dacă ai vrut să plătești jumătate din minimul amenzii în 48 ore, de ce nu ai semnat pentru primirea unui exemplar?

Acum suporți consecințele unor ambiții inutile.

• 0

Cred ca nu am fost inteles. Cum demonstrez eu la finante sau la judecatorie ca procesul verbal a fost afisat la data X daca nu este insotit de o data de afisare sau un proces verbal de indeplinire a procedurii. Sunt cazuri si cazuri va rog sa nu judecati daca nu stiti speta in sine si va rog sa nu generalizati. Nu toti conducatorii care refuza sa semneze procesul verbal sunt "smecheri", precum nu toti politistii sunt usa de biserica.

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca m-am adresat gresit. 

• 0

Dacă ai vrut să plătești jumătate din minimul amenzii în 48 ore, de ce nu ai semnat pentru primirea unui exemplar?

Acum suporți consecințele unor ambiții inutile.

Pentru ca nu am mai fost pus intr-o situatie de genu si nu am stiut ca refuzu semnarii procesului verbal duce la aceasta situatie. Dar stiu: "necunoasterea legii nu inlatura raspunderea". Cu toate ca (ICCJ) nr. 10/2013 spune ca PV trebuia trimis prin posta si abia apoi afisat la locuinta. Apreciez solidaritatea cu colegii dumneavostra si nu am asteptat nici un moment sa primesc clementa in acest cadru. Poate doar un sfat gen incearca la oficiul x sau vb cu functionarul y.

• 0
  • Moderator

Dacă ai refuzat să semnezi înseamnă că ştii ce ai de făcut, nu trebuie să primeşti îndrumări de la noi şi nu are rost să-ţi iroseşti vremea pe aici. 

• 0

Mergi la sediul politiei din care face parte agentul constatator si iti va face dovada inaintarii prin posta cu borderoul. Totodata iei legatura cu agentul procedural si iti va scrie pe pv data afisarii si o va autentifica prin stampilare.

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Sau, mai bine, mergi la un avocat, acesta sigur te va indruma foarte bine si iti va rezolva problema. Noi iti putem da doar sfaturi...

• Upvote 1

• 0

Pentru ca nu am mai fost pus intr-o situatie de genu si nu am stiut ca refuzu semnarii procesului verbal duce la aceasta situatie.

Exact la asta duce, conform prevederilor legale.

Data viitoare sa semnezi procesul-verbal. Tu semnezi pentru a primi o copie a procesului-verbal si poti sa faci, daca doresti, mentiuni in procesul-verbal. Daca semnezi nu inseamna ca recunosti fapta sau esti de acord cu cele mentionate in procesul-verbal.

• 0

buna ziua , am facut o mare gresala si as avea o intrebare pentru cei care pot sa imi raspunda .

Ce se poate face in cazul in care , am sanctionat contraventional o persoana , aceasta a refuzat sa semneze , am gasit un martor  care sa confirme ,  si la final  din graba , iam inmanat totusi  contraveninentului exemplarul 2 fara a avea semnatura acestuia pe PV .

Ce este de facut in cazul acesta ? cum mai pot aduce la cunostinta ? pot folosi exemplarul 1 sau 3 ?

• Downvote 1

• 0

scz , defapt eu eram persoana sanctionata , si am vb in numele politistului de la locala care mia dat amenda , in speranta ca sunt mai multi politisti si imi vor raspunde ceea ce vreau sa aflu  . 

Mai am un un prieten tot la politia locala , care mia zis ca nu o sa fie nevoie sa platesc amenda daca mia dat un exemplar fara sai semnez  , pentru ca nu are cum sa mai imi dea alt exemplar prin care sa iau la cunostinta  . 

o zi buna !

• Downvote 2

• 0
  • Moderator

Ai greşit website-ul, caută un forum al gardienilor şi întreabă acolo. Şi întrucât aici nu tolerăm impostura, nu mai eşti binevenit pe acest forum.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.