Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Postare recomandată

freedeluder

Știe vreun coleg dacă s-au modificat în vreun fel condițiile de acrodare a chiriei? Hotărârea aceea din 2005 sau orice altceva în legătură cu acordarea chiriei?

Vă întreb acest lucru deoarece anul acesta, colegii care se ocupă de analizarea dosarului ce conține toate actele depuse de mine împreună cu solicitarea de efectuare a anchetei sociale, cer în plus să merg la Serviciul de Taxe și Impoziteși să obțin un document prin care se specifică faptul că nu dețin imobile proprietate personală.

Eu nu am găsit nicio prevedere legală în acest sens printre condițiile de acordare a chiriei. Cunoașteți astfel de moficări? Vi s-au cerut și vouă? 

Poate este vreo procedură, dar dacă este, care o fi procedura aia să mă dumiresc și eu.

Mulțumesc.

Modificat de freedeluder

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

freedeluder

Până acum eram convins că e corect să se formeze o comisie pentru stabilirea situației locative de fiecare dată când îmi expira contractul. După ce am citit forma actualizată a hotărârii 284/2005, nu mai sunt atât de sigur.

(3) În cazul în care poliţiştii beneficiari ai compensaţiei lunare pentru chirie 
încheie un nou contract de închiriere, pentru aceeaşi locuinţă, cu acelaşi proprietar
la expirarea perioadei pentru care a fost încheiat precedentul ori ca urmare a 
modificării, prin acordul de voinţă al părţilor, a cuantumului chiriei sau în cazul 
schimbării proprietarului, aceştia au obligaţia de a comunica, în termen de 30 de 
zile calendaristice, schimbările intervenite, prin raport scris adresat şefului unităţii 
de poliţie în care sunt încadraţi, la care vor anexa noile documente justificative, 
urmând ca plata compensaţiei lunare pentru chirie, stabilită în noile condiţii, să se 
realizeze cu data înscrisă pe noul contract de închiriere

Voi nu înțelegeți la fel?

Pe mine mă puneau în fiecare an să fac raport pentru locuință de serviciu, să dau declarație, să mă jur pe roșu, etc., când de fapt se pare că dacă ai același proprietar și doar expiră reședința și contractul, nu mai e nevoie de toate astea. Aviz celor care sunt în aceeași situație.

Prin documente justificative eu înțeleg contractul nou și viza de pe buletin.
  • Apreciez 3

Link către postare
Elvis

Ofiterii aia de la SMRU nu prea au treaba?

• Apreciez 1

Link către postare
bolachesorin

asa e cum zice FREEDELUDER... desi expira contractul te pun astia de la MRU sa faci iar contract, viza de resedinta, adeverinta de la primaria din localitatea unde itzi faci resedinta ca nu ai imobil de locuit acolo, sa juri pe rosu cum zice colegu ca nu stai in gazda la nu stiu ce fel de rude si plus de asta se cere acuma mai nou certificat energetic !!! cerut de anaf !!!

• Apreciez 1

Link către postare
freedeluder

Ei, la certificat de energie încă nu au recurs, dar au cerut să le aduc acel document de la ANAF precum că nu dețin imobile proprietate persoanlă.

Cer acest lucru deși am dat o declarație (pe care ei țin morțiș să îi pui ca titlu "declarație pe propria răspundere), deși e evident că declarația este personală și își produce efectele indiferent de titlu.

Cer aceste documente deoarece conform punctului nr. 8 din procedura de acordare a chiriei, se specifică faptul că polițiștii care sunt însărcinați cu efectuarea acestor anchete pot cere polițiștilor orice fel de acte doveditoare pentru a stabili care este situația ta locativă și dacă sunt îndreptățiți să li se acorde compensația lunară.

Acum, eu nu înșeleg de ce să mai ceară atât de multe acte, din moment ce ai dat o declarație și că nu este apartamentul părinților, copiilor, etc, și că nu ai terenuri, și că nu ai deținut sau că soțul nu deține imobil sau mă rog, cum este specificat acolo.

Dar totuși, nu ar trebui să plecăm de la prezumția de nevinovăție? Sau se cunoaște faptul că fenomenul de beneficiere a chiriei în mod nelegal este atât dezvoltat încât nu știu cum să se scoată în fața șefilor? 

Și mai este o problemă foarte gravă, iar de anul acesta, de când am observat acest lucru, nu o s-o trec sigur cu vederea, orice fel de procedură (așa-zisele (PRO-uri), la fel ca orice ordin al ministrului (OMAI) nu poate să adauge articole unei legi sau hotărâri, așa cum fac foarte multe proceduri pe care le-am întâlnit. Acele acte specificate în procedură, adaugă pur și simplu la lege. Nu este specificat nicăieri acest lucru.

Păi ce spuneți, vorbiți și voi mâine cu șeful vostru, că poate mai sunt doi trei de treabă, sau poate sunt șefi chiar pe aici, și faceți o procedură care specifică că de pe 1 luna viitoare nu se mai iau reclamații de niciun fel?! 

Și vă spun că m-am enervat atât de tare pe indolența unora care se ocupă cu așa ceva, care au de citit procedura cu chiriile, hotărârea 284 (vreo 14 articole toată) și maxim în plus OMAI-ul de constituire a comisiilor de anchetă socială, încât, anul acesta voi face o plângere penală împotriva cui se va nimeri să nu acorde chiria fără anchetă, pentur abuz în serviciu. Mi se pare innacceptabil ca având prevederi legale clare să facem anumite lucruri în plus doar pentru că "așa se face".

Bineînțeles, toate astea dacă am dreptate.

• Apreciez 1

Link către postare
ovy999

La noi, in conditiile in care nu schimbi locuinta, faci raport de prelungire la care anexezi copie dupa c.i. cu stabilirea resedintei si copie dupa contractul de inchiriere sau actul aditional.

Off Topic Eu platesc si impozitul pe venit, ca multi altii, in locul proprietarului. Stiu ca din 2014 trebuie platit si CAAS in valoare de 5,5 %. Stie cineva cum se plateste lunar sau la trimestru? si unde se plateste?

Link către postare
tsa

Baza lunara de calcul a CASS pentru persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor: diferenta dintre venitul brut si cheltuiala determinata prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut (75%din valoarea chiriei) sau valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la cele 12 luni ale anului; baza lunara de calcul nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara (800 lei), daca acest venit este singurul asupra caruia ce calculeaza contributia.

Contribuabilul datoreaza in cursul anului plati anticipate cu titlu de CASS; platile anticipate se stabilesc de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declaratiei de venit estimat/norma de venit. Tot organul fiscal competent stabileste si incadrarea in plafonul minim a bazei de impozitare.

Plata contributiei se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru. Declaratia privind venitul estimat/norma de venit se depune odata cu inregistrarea la organul fiscal competent a contractului incheiat intre parti, nu mai tarziu de 15 zile de la data incheierii.

Modificat de tsa

Link către postare
freedeluder

Deci se pare că există totuși o practică neunitară, sau să fie o practică preferențială în dezavantajul meu?  :hmmmt:

Link către postare
freedeluder

UPDATE: Am fost azi la resurse umane, unde bineînțeles, ca și în anii precedenți m-am certat cu oamenii ăia de acolo. Eu m-am dus pașnic, dar când am văzut că mi se răspunde cu tupeu de parcă m-ar fi luat de pe stradă și parcă nu eram colegi, nu m-am mai abținut.

Mi se pare neverosimil cum te tratează anumiți indivizi, pentru că nu le pot spune polițiști, când nu au de făcut altceva decât să aplice prevederile legale. S-au purtat de fiecare dată cu mine de parcă mi-ar fi făcut un favor în a-mi acorda un drept care mi se cuvine legal și nu ca și cum ar fi fost obligația lor de serviciu să constate acest lucru.

Mi s-a reproșat chiar că de ce am înaintat documentele cu adresă, când puteam să le aduc lor personal, să nu mai înregistreze lucrare și se rezolva mai ușor. Am rămas fără cuvinte. Nici n-am știut ce să-i răspund. Bineînțeles că eu îmi cunosc motivele pentru care am făcut lucrul ăsta. În primul rând pentru că este legal, în al doilea rând pentru a avea o dovadă că le-am dat acele acte și în al treilea rând pentru a putea să le fac o plângere penală în caz că abuzează în vreun fel de funcția pe care o au.

Mi se solicită în continuare adeverință de la Administrația Finanțelor Publice din care să reiasă că nu dețin terenuri sau alte proprietăți imobile în localitatea de domiciliu.

Serios? "Prietene", doar ce ți-am dat o declarație în sensul ăsta. Nu crezi că dacă constați contrariul, te poți sesiza din oficiu? 

Cer aceste acte prevalându-se de dispozițiile art. 8 din procedura de acordare a chiriilor, care spune că polițiștii care fac parte din comisia care se ocupă cu ancheta socială, pot cere documente justificative în acest sens polițistului, adică documente pe care le consideră ei necesare. 

Însă eu nu sunt de acord cu acest lucru și consider în continuare faptul că orice procedură de lucru nu poate să adauge în plus nimic la o lege sau o hotărâre.

Cunoașteți cumva legea care reglementează modul de întocmire a procedurilor? 

Voi reveni cu amănunte.

• Apreciez 2

Link către postare
freedeluder

UPDATE:

Am vorbit din nou cu însărcinații pentru efectuarea anchetei sociale și le-am transmis să-mi comunice în scris ce documente doresc să le pun la dispoziție.

Ghici ce? S-a ajuns până la inspectorul șef motivând că EU nu doresc să le pun la dispoziție documentele solicitate. Serios?  :)

Apoi m-am gândit: De ce s-au deranjat atât de mult încât s-au dus și s-au plâns "lu' mami" că nenea polițistu' nu le dă documentul, în loc să-și pună capul la contribuție să citească cele 11 articole (2 pagini) din procedura PRO-PS-36-IGPR/DMRU (pentru acordarea compensației de chirie) și să-mi arate că n-am dreptate?!  :hmmmt:

Și m-am decis să o citesc eu din nou. Ia să vedem, ce au văzut ei și n-am văzut eu prima dată de s-au speriat?

Apoi m-a lovit!  :doh: BINGO!

Textul de la art. 8 zice așa: De la caz la caz, Comisia de anchetă socială poate solicita polițistului orice informații și documente pe care le consideră ca fiind relevante pentru a stabili, prin prisma criteriilor enumerate anterior, dacă polițistul se află într-un caz justificat de a beneficia de compensație pentru chirie, iar polițistul are obligația e a pune la dispoiziția comisiei informațiile și documentele ce i-au fost solicitate.(...)

Prisma criteriilor enumerate anterior, sunt enumerate la art. 6. adică două articole înainte de art. 8: Pentru a constata dacă polițistul solicitant se află într-un caz justificat de a beneficia de compensație pentru chirie, comisia de anchetă socială are în vedere următoarele criterii:

a) poliţistul nu deţine un spaţiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit reşedinţa la adresa locuinţei închiriate potrivit alin. (1) lit. d), ori nu deţinea la adresa anterioară de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit domiciliul la adresa locuinţei închiriate potrivit alin. (1) lit. d); sau

b) din motive neimputabile poliţistului, acesta se află în imposibilitatea obiectivă de a mai locui la adresa de domiciliu; sau

c) domiciliul poliţistului este stabilit într-un spaţiu de locuit corespunzător, care este ocupat de acesta în baza unui contract de închiriere.

Articolele nu sunt tocmai exacte pentru că e copy-paste din lege, nu din procedură, dar sunt aceleași cerințe.

Deci ce avem noi aici, poate vă întrebați? Reiese fix faptul că pot cere orice document cu privire la deținerea unui spațiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu, sau care să arate că motivele nu i-au fost imputabile polițistului, sau, cu privire la domiciliul polițistului care nu locuiește într-un spațiu corespunzător.

Deci unde scrie despre alte documente sau că polițistul este obligat să solicite SPIT sau ANAF vreun document?

Voi reveni cu amănunte.

Vă doresc o seară bună!

Modificat de freedeluder
  • Apreciez 4

Link către postare
freedeluder

Și recent s-a făcut și verificarea la reședință de către comisia desemnată.

Nu înțeleg totuși de ce vor musai să intre în domiciliu, dacă eu le deschid de pe partea cealaltă? Nu mă deranjează, dar chiar dacă intră pe hol, totuși, verificarea este la reședință nu în reședință. Măine - poimâine o să mă trezesc cu o percheziție din partea comisiei de anchetă.

Total, total abuziv. Procedura e praf sub toate aspectele.

O să revin cu amănunte. (chiar dacă am cerut comisia, în subsidiar am înaintat și un raport în baza art.4 alin. 3 din HG 284/2005 să vedem care funcționează mai bine și mai eficient)

O seară bună.

Link către postare
Marius

E clar, te "iubesc" mult de tot cei de la MRU.

Link către postare
freedeluder

Recunosc că nici eu nu le-am făcut viața ușoară. Și nici nu intenționez să le-o fac, atâta timp cât nu vor pune în aplicare prevederile legale și vor face totul după ureche.

E trist pentru mine, pentru că-mi dau seama că se poartă la fel cu majoritatea și nimeni nu protestează din cauză că le este teamă că nu vor mai primi chiria. Nimeni nu se gândește că această comisie poate fi contestată și la IGPR sau și lor li se pot face plângeri dacă fac un abuz în serviciu, și așa mai departe.

Dar e clar că această încredere o au pentru că în general niciun polițist nu comentează, MRU crezând astfel că face ceea ce trebuie. Iar când vreunul le arată că au greșit au o atitudine d-asta gen "Ce, bă, ne înveți tu, pă noi?". Nu ți-ar mulțumi unul (nu că asta mi-ar fi intenția).

• Apreciez 1

Link către postare
Gin

Va salut!

In momentul de fata execut serviciul in alta localitate decat cea de domiciliu. S.a scos la concurs un post in localitatea de domiciliu. Eu stau cu chirie, singur, fara contract, domiciliul in CI fiind la adresa parintilor mei. Daca as castiga concursul, fac contract de inchiriere cu proprietarul, voi beneficia de decontarea chiriei? Mi se poate refuza decontarea chiriei pentru ca am parintii in aceeasi localitate?

Link către postare
Elvis

Daca esti mutat in interesul serviciului ai dreptul la chirie.

Parintii tai chiar daca stau in localitate nu sunt obligati sa te suporte pana la adanci batraneti!

Link către postare
Oanavs

Buna seara. Lucrez de aproape 7 ani in localitatea de domiciliu, unde am fost numita in prima functie. Pana acum am stat la parinti, dar acum vom avea  un copil si vrem sa ne mutam cu chirie. Lucram amandoi in MAI. Care credeti ca ar fi sansele sa mi se aprobe raportul si daca aveti cunostinte in situatia mea, cum se procedeaza cu comisia de ancheta sociala de la prefectura? (Prefectura numeste comisia in cazul politistior de la Permise si Pasapoarte)

Multumesc!

Link către postare
Elvis

Oanavs trebuie sa intocmesti niste documente pe care sa le depui la SMRU.

Ai fost numita in prima functie, ai dreptul la chirie.

Acum depinde si cat esti tu de motivata, pentru ca nimic in viata nu este usor!

Link către postare
Oanavs

Multumesc mult, Elvis. Stiu ca am dreptul. Voiam doar sa stiu ce rata de succes as avea invocand art 3 din HG 284; daca chiar se aproba rapoartele corect motivate pt cei care lucreaza in licalitatea de domiciliu.

Link către postare
Elvis

Daca documentatia este completa si domnul de la cadre nu vrea....o face pe raspunderea lui!

Link către postare
freedeluder

Oanavs, dacă din raportul pe care îl depui, reiese că din motive neimputabile ție ai plecat de la domiciliu, trebuie să îți acorde acest drept. Lucrez din 2005 în localitatea de domiciliu, dar acum câțiva ani am fost nevoit să plec din casa părinților mei, iar acum stau cu chirie. Primesc acest drept în condițiile legii (art. 3, al. 2 lit. b din HG248).

Pe de altă parte, nu știu câți metri pătrați are domiciliul casei în care locuiai cu părinții tăi, dar știu că se calculează să fie într-un domiciliu un anumit număr de metri pătrați pentru fiecare persoană care locuiește, iar comisia de anchetă poate constata acest lucru și îți poate acorda chiria pentru că nu ai condițiile necesare pentru a locui la acel domiciliu întrucât familia voastra s-a mărit (art. 3, al. 2 lit. a din HG248). Nu cunosc foarte bine detaliile în acest caz, pentru că nu m-am aflat în această situație niciodată. Poate un alt coleg te poate lămuri cu privire la acest aspect.

Dacă acest caz în care te afli este unul din cazurile prevăzute la art. 3 al. 2 din HG și ai făcut procedura exact cum scrie în hotărâre, să nu îți acorde chiria ar fi abuz în serviciu din partea lor.

Link către postare
Oanavs

Multumesc mult, Freedeluder!

Link către postare
freedeluder

O să revin cu amănunte. (chiar dacă am cerut comisia, în subsidiar am înaintat și un raport în baza art.4 alin. 3 din HG 284/2005 să vedem care funcționează mai bine și mai eficient)

Pentru că am promis să revin cu amănunte despre acest subiect, vă atașez răspunsul primit în urma raportului menționat mai sus.

În cuvinte puține, nu se poate cere în mod direct, fără anchetă socială. Oricum, între timp am obținut eligibilitatea din partea comisiei.

Am decis să-mi schimb domiciliul undeva în mijlocul țării până anul următor, ca să evit să mai fac acest lucru din nou. În loc să facă o procedură simplă, te obligă să faci tot felul de mișmașuri legislative ca să nu mai fi șicanat. Și asta tot din vina altor polițiști care sunt, dar în realitate nu sunt într-un caz justificat de a primi chiria.

[EDIT]

Cred că nu se pot atașa fișiere în aria publică. Oricum, documentul era în mare parte blurat.

Modificat de freedeluder

Link către postare
botezinho

Buna ziua! Sunt noua pe acest forum insa as avea cateva intrebari legat de dreptul la bani de chirie.Ma numesc Ruxandra si sunt din Galati.

Pe scurt situatia mea/noastra. Prietenul meu lucreaza in politie din 2007. Este angajat al politiei bucuresti (directia de inmatriculari si permise - nu stiu toata denumirea oficiala) si pentru ca are domiciul in Galati, la momentul angajarii a fost "detasat" la Galati sa munceasca.

In 2011 s-a nascut baiatul nostru si de atunci am locuit impreuna cu parintii mei (eu am buletinul pe adresa parintilor mei, el are buletinul pe adresa parintilor lui).

intrebarea este daca intr-o atare situatie poate sa beneficieze de bani de chirie?

Nu detinem niciunul din noi 2 locuinta personala, terenuri, nu luam bani din chirii, din nimic.

In casa parintilor mei devine din ce in ce mai dificil de locuit (un tata dificil si uneori rau intentionat care ne agreseaza/traumatizeaza psihic constant - atat pe noi cat si pe copil), iar la mama lui (vaduva), desi sunt 3 camere (deci spatiu ar fi), la fel ar fi destul de dificil pentru ca nu prea ar agrea ideea sa ne ducem acolo sa stam permament.

Daca nu aveti timp sa imi raspundeti detaliat (ca la prosti :P ), va rog sa imi dati indrumari cu legi sau articole de lege unde as putea sa citesc ca sa ma dumiresc.

Va multumesc mult! :)

Link către postare
Elvis

Esti politista?

Link către postare
jabc

poti beneficia de indemnizatie pentru chirie daca va mutati in locuinta conform legii 114 si in urma anchetei sociale se dovedeste ca ....................

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.