Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

marinellu

Cuantumul chiriei lunare este cel trecut in contractul incheiat sau este acel 40 % din salariu, netinandu-se cont de contractul de chirie?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Nu se tine cont de valoarea chiriei din cate stiu eu, se calculeaza în functie de salariu.

• Upvote 1

Roby

40% din salariul de baza in mediul rural si 50% in mediul urban.... asa tin minte.
eu pana in marirea de luna trecuta primeam 354 de lei, iar in contract am suma de 400 lei
mediul rural

zcatalin

Se da 40, respectiv 50%, dar nu mai mult de suma din contract. Daca suma din contract e mai mica de 40/50%, primesti cat e pe contract.

Oricum, e impropriu spus 40/50%, la cate taieri/adaugiri/reintregiri au fost, cei de la financiar stiu cum se mai calculeaza.

marinellu

V-am intrebat pentru ca eu am 400 lei in contract, iar luna aceasta am primit 450 lei, din acest motiv cred si eu ca nu se tine cont de contract. E vorba de impozitul platit,mai ales ca au bagat si sanatatea in impozit. Ma refer evident la impozitul platit de proprietar,care practic tot in sarcina noastra cade.

Elvis

Cuantumul chiriei, suma pe care o primesti in fiecare luna, se calculeaza in functie de salariu.

irynel

Si eu luna trecuta am primit cat am trecut pe contract, adica 350 lei.Inainte primeam 340 lei.

Agent III, 3 ani vechime, urban.

Edited by irynel

ciopy23

Pai tu sigur poti primi mai mult.

Edited by Catalin
Nu mai cita postul anterior. E inutil.

Andrei

40, respectiv 50% din care salariu? Are cineva modelul de calcul? Pana acum luam 427 si aveam salariul functiei de baza 1365. Deci daca e sa iau 50% din suma aia, ar veni 682. 

just4blue

Buna ziua. Speta mea: Am fost mutat in interesul serviciului din localitatea Y in localitatea X. Ulterior am fost mutat la cerere in cadrul aceluiasi inspectorat tot in localitatea X, dar pe alta functie. Am dreptul la decontarea chiriei? Va multumesc.

Andrei

Da, in situatia prezentata, ai dreptul sa primesti compensatie de chirie. 

• Upvote 1

Eduard

Compensatia de chirie si abuzurile sefilor

În ultima perioadă, mulți șefi și ofițeri care sunt profund afectați de lipsa cadrului legal pentru cercetarea disciplinară, pentru a alunga „plictiseala” cu care se confruntă, au început să declanșeze cercetări administrative al căror obiect reprezintă, din fașă, un aspect ilegal și abuziv. Este vorba despre cercetarea unor polițiști care beneficiază de compensația de chirie, dar despre care ar avea ei informații că nu dorm noapte de noapte la imobilul închiriat.

Astfel, la mai multe inspectorate de poliție, printre care amintim I.P.J. Teleorman, I.P.J. Iași, I.T.P.F. Timișoara etc., se dorește întărirea dictonului „prostia nu are limite”. Inspectorii șefi semnează ca primarii dispoziții de declanșare a cercetării administrative, și poate chiar și disciplinare în viitor, împotriva agenților de poliție care au îndrăznit să uzeze de dreptul privind acordarea compensației de chirie. Și iată cum, pe zi ce trece se conturează tot mai mult zvonul că ordonatorul terțiar de credite, adică inspectorul șef, cu cât acordă mai puține drepturi de natură financiară, cu atât mai apreciat este de „împărăția” de la București.
În cele ce urmează vă prezentăm punctual cazul de la I.T.P.F. Timișoara, unde „impertinența” unui polițist de frontieră care dorea să sărăcească bugetul instituției, l-a determinat pe inspectorul șef să întrunească o comisie al cărei scop era clar: să identifice orice motive, inclusiv dintre cele nelegale, pentru a nu i se acorda compensația de chirie. Astfel, fără nicio jenă, conducerea unității i-a comunicat în scris polițistului motivul pentru care nu i se acordă compensația de chirie iar acestea sunt de-a dreptul halucinante. „Specialiștii” unității s-au deplasat la locuința închiriată și „au constatat existența unui minim de obiecte personale”. „Slugarnicii” inspectorului șef au mers atât de departe încât s-au apucat și au mirosit așternuturile să vadă dacă poartă mirosul polițistului. Mai mult, ei au constatat că în locuința închiriată polițistul are prea puțini chiloți. Ba mai mult, referitor la obiectele de „igienă personală”, aceștia au constatat că polițistul nu are șampon ci numai gel de duș, aspect incontestabil în susținerea ideii că polițistul nu locuiește în imobil. Și dacă ați crezut că le-a scăpat ceva, vă înșelați amarnic, „specialiștii” au constatat că talpa încălțămintei existentă în imobil nu era murdară, deși în urmă cu câteva zile plouase și era firesc să existe noroi pe talpă. Toate aceste aberații se regăsesc înșirate în adresa remisă de către unitate polițistului și astfel s-a decis: „…aspecte ce conduc la concluzia că nu locuiți aici”. Oameni buni, dacă în anul 2015, la început de mileniul 3 șefii au ajuns să-și trimită oamenii „slugarnici” pentru a număra chiloții polițiștilor care solicită acordarea compensației de chirie, apreciem că Ceaușescu ar fi invidios să vadă ce „comunism” se practică în zilele noastre.
O a doua speță vine de la I.P.J. Iași, că doar metehnele primarului Nichita, nu aveau cum să nu aibă reverberații și asupra poliției. În acest caz vorbim de o situație puțin diferită deoarece avem cazul unui polițist care, după ce a beneficiat de compensația de chirie, pe baza unor „informații” (nu știm dacă inspectorul șef a cerut ajutorul d-lui Nichita) ar fi stabilit că nu a locuit suficient în imobilul închiriat. Astfel, după constituirea comisiei de cercetare administrativă, membrii „slugarnici” ai inspectorului șef, formulează un set de întrebări, obligând polițistul să răspundă la ele. Maniera în care sunt formulate întrebările încalcă flagrant dreptul constituțional la viaţa intimă, familială şi privată, prevăzut la art. 26 din Constituția României. Dintre cele mai frapante întrebări, amintim: În ce localitate frecventează copilul școala ori grădinița? Cine îl însoțește în fiecare zi la/de la școală sau grădiniță? Cât de des vă deplasați la domiciliu pentru a fi împreună cu familia? Cât timp ați locuit/locuiți efectiv în decursul unei săptămâni la adresa de reședință și cât la adresa de domiciliu alături de familie?
Pentru a completa acest chestionar al umilinței în vederea stabilirii cu exactitate a perioadei de utilizare a locuinței închiriate, propunem ca „specialiștii” I.P.J. Iași să mai adauge și următoarele întrebări: Câte raporturi sexuale întrețineți cu soțul/soția la locuința închiriată și câte la adresa de domiciliu? Cât la sută din haine aveți depozitate la locuința închiriată și câte la adresa de domiciliu? sau de ce nu Unde vă simțiți mai bine: la imobilul închiriat sau în imobilul unde aveți domiciliul?
Numai din parcurgerea acestui chestionar reiese fără tăgadă depășirea prevederilor H.G. 284/2005, de către „slugile” conducerii care, în loc să analizeze condițiile impuse de art. 2 și 3 din același act normativ, ei realizează un soi de cercetare privind utilitatea folosirii imobilului închiriat.
Ne exprimăm îngrijorarea că dacă se vor mai continua cu astfel de practici abuzive, în [cenzurat]ând polițiștii vor fi cercetați administrativ pentru că nu vor putea face dovada cu bonuri fiscale că din banii de normă de hrană și-au cumpărat exclusiv mâncare.
Stimați colegi, organizația noastră a intervenit punctual în fiecare dintre cazurile unde legea a fost încălcată iar la Comisia de Jurisdicție a Imputațiilor, aceste abuzuri sunt îndreptate prin admiterea contestațiilor pe care le formulăm în numele membrilor de sindicat. Ultimul caz câștigat a fost al unui polițist din I.P.J. Teleorman care, în urma audierii mai multor persoane „specialiștii” din unitate au stabilit că acesta nu a utilizat suficient de mult locuința închiriată, reținându-i retroactiv suma de 6700 lei pe care ulterior au înapoiat-o polițistului. Totuși am considerat oportun să vă prezentăm aceste spețe tocmai pentru a trage un semnal de alarmă asupra necesității ca mai marii înțelepți ai sistemului să intervină de îndată pentru a îndepărta acești șefi cu mentalități opace.
În final, este de reținut faptul că, în nici un act normativ sau act administrativ cu caracter normativ, nu se prevede obligativitatea că polițistul trebuie să stea o zi sau 30 de zile în locuința închiriată.
Alăturat atașăm documentele despre care am făcut vorbire în cuprinsul comunicatului.

post-558-0-20758200-1430923275_thumb.jpgpost-558-0-71147300-1430923301_thumb.jpg

sursa:snapromania.ro

• Upvote 1

just4blue

Sanatate domnu' Andrei. Multumesc mult pentru raspuns.

Andrei

Am si eu o nelamurire. Lucrez in prezent la DGPMB si doresc sa achizitionez o locuinta, prin prima casa sau cash in Popesti Leordeni. Pot primi in continuare chirie in Bucuresti daca achizitionez imobil in Popesti Leordeni, Ilfov? Exista un numar de km sau vreo conditie care sa ma impiedice sa primesc chirie?

djtyno

Salut. Pentru politisti Ilfov reprezinta garnizoana? Daca lucrez in Bucuresti si imi iau apartament in complex rezidential care este pe raza judetului Ilfov , pierd chiria din Bucuresti? 

hougy

Am fost numit pe functie si beneficiam de bani de chirie----au venit disponibilizarile si am fost pus la dispozitie---inainte de examen am intrat in concediu de crestere a copipului----cand m-am intors am fost pus iar la dispozitie---in 2 luni am fost numit la cerere pe o functie vacanta---mai pot beneficia de chirie? Daca ma poate lamuri careva......

Elvis

Daca nu ai schimbat localitatea unde ai fost numit in prima functie.

mlc1991

se poate inchiria o garsoniera de catre 2 persoane in calitate de colocatari, fiecare avand obligatia de a plati 1/2 din pretul chiriei? si daca da, atunci in cazul acesta se poate da indemnizatie de chirie celor 2 locatari in functie de cota parte din pretul chiriei?

bogzy888

o garsoniera nu cred... cat despre indemnizatie vei primi cat ai pe contractul de inchiriere dar nu mai mult de 50% din salariu de baza din dec.2009

Elvis

Puteti inchiria 2 politisti o garsoniera...dar va sfatuiesc sa nu faceti jmecherii!

simplu01

Sunt intr-o situatie similara cu a lui Andrei si djtyno. Mai precis lucrez la DGPMB, am cumparat o locuinta in jud Ilfov si ma intereseaza daca pot beneficia de chirie in cazul unui contract incheiat in Bucuresti. Precizez ca am beneficiat de chirie pana in momentul achizitionarii imobilului.

Elvis

Daca ai fost numit in prima functie in Bucuresti, nu conteaza ca ti-ai cumparat locuinta in Ilfov.

Este ca si cum daca am fost repartizat in comuna Cetate, jud. Dolj nu primesc chirie pentru ca am locuinta proprietate personala in Craiova.

Daca iti cumperi locuinta in Bucuresti pierzi dreptul la compensatia de chirie.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

djtyno

Am intrebat la resurse umane si mi-au spus ca exista 2 legi: Una pentru politisti care spune ca garnizoana reprezinta localitatea unde iti efectuezi serviciul si a doua pentru militari(pompieri si jandarmi) care spune ca garnizoana reprezinta si judetul ilfov.

Asa ca poti sa iti cumperi locuinta in Ilfov si sa stai in chirie in Bucuresti. E dreptul tau si se poate lua ca o afacere. Nu te mai lua dupa cei care nu cunosc si continua ideea!

Elvis

Garnizoana? Pe bune?

Cristi

Au ramas blocati in trecut.