Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
cristigrigor30

Redobandire permis de conducere suspendat

Question

cristigrigor30

Buna ziua,

Anul trecut am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 107km/h in localitate, si mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile.

Am facut contestatie, si am pierdut anul acesta.

Problema e ca atunci cand l-am ridicat permisul cu certificat de grefa am semnat o hartie, ca, in cazul in care pierd procesul am obligatia sa depun permisul la politie in 15 zile.

Instiintarea de la tribunal mi-a venit pe 08mai, iar eu fiind plecat din tara nu l-am dus la politie, si mi s-a marit perioada automat cu 30 de zile.

Intrebarea mea este, daca ajung saptamana asta in tara, pot sa mai sustin examenul de scurtare a perioadei de suspendare?

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Alexander80

Buna ziua, daca mi s-a suspendat permisul pe 30 de zile, pentru neacordarea prioritatii pe trecerea de pietoni, dar nu s-a rezultat accident, iar permisul nu mi-a mai fost suspendat niciodata, mai trebuie sa dau examen sau nu?!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Stiinta82

Bună ziua, 

Va rog sa ma ajutați cu următoarea situație 

În data de 25.11.2017 am fost implicat într-un accident rutier care s-a soldat cu vătămare corporala. Pe scurt am încălcat art 135 lit f. Permisul mi-a fost reținut și am primit dovadă cu drept de circulație ptr 15 zile. Această dovada am prungit-o o singură dată pana în 9. 01.2017. Pe data de 10.04.2017 am fost la Parchet și am cerut prelungirea dovezii cu 30 de zile. În data 11.04 am primit ordonanța prin care mi s-a prelungit dovada pana în față de 10.05.2017. În data de 13 aprilie am primit acasă decizia de clasare a dosarului. Întrebarile mele sunt următoarele :

1)trebuie sa susțin examenul de redobândire 13 din 15? Eu din ce am citit la art 106 alin 1 lit a, trebuie susținut acest examen. Am un var polițist care susține ca nu trebuie sa mai dau examen. 

2)eram obligat sa ma duc la poliție cu ordonanța în termen de 5 zile sa predau permisul? Permisul meu oricum este la poliție. 

3)pot susține acest examen în fiecare zi sau de mai multe ori pe zi pana îl promovez? 

Mulțumesc 

• 0
RaiciuIonut

Vă salut! 

În data de 12.08.2017 am fost oprit de către un echipaj al poliției rutiere în vederea unu control (oprire din mers echipajul depășind pe partea stângă cu paleta în față)

Autovehiculul are plăcuțe de înmatriculare străine.

Am fost supus testului cu aparatul AcoolTest,  rezultatul a fost de 0,17g/l

S-a purcedat la reținerea permisului pe o perioadă de 90 de zile cu o dovadă fără drept de circulație și o amendă contravențională de 1350 de lei (parcă)

Am cooperat am semnat procesul verbal.

Acum, care este procedura pentru redobândirea permisului de conducere? După 90 de zile mă duc la Poliție și îl ridic pur și simplu? 

Am văzut că există o procedură prin care adresezi Domnului Comandat al serviciului rutier o scrisoare prin care soliciți reducerea pedepsei cu 30 de zile ?!

Dacă nu depun această cerere trebuie să dau obligatoriu examenul de redobândire?

Dacă depun cererea ce șanse am ca pentru acoolemia indicată de aparat să se și aprobe reducerea pedepsei ?

Nu doresc să achit amenda ! (dacă este imperios necesar voi purcede la achitarea amenzii)

Permisul s-a dobândit pe 16-12-2015,  am avut un singur eveniment, s-a clasat cauza (Dosar penal din culpă)

Aștept un răspuns din partea dvs. !

Mulțumesc!

• 0
genessys30

În primul rând ai făcut foarte rău că ai condus mașina sub influența băuturilor alcoolice. 

Acum, înainte să treacă cele 90 de zile trebuie să dai examen pentru redobândirea permisului de conducere. 13 din 15. Obligatoriu. Nu îl promovezi, perioada de suspendare se majorează cu 30 de zile. Nu mergi să îl susții, la fel, se majorează perioada de suspendare cu 30 de zile. Adică 120 de zile.

Pentru a-ți fi redusă perioada de suspendare trebuie să dai examen, tot 13 din 15, la care trebuie să te programezi în prealabil și să-l susții înainte să treacă prima lună de suspendare pentru că altfel... e tardiv, însă nu trebuie să fi avut în ultimii doi ani de zile permisul de conducere reținut. Dacă în ultimii doi ani ai avut dreptul de a conduce suspendat, nu mai merge ceea ce se pare că în cazul tău s-a întâmplat. 

Pune mâna pe OUG 195/2002 și recitește-o pentru a promova examenul pe care, repet, ești obligat să îl dai, să nu stai cu 30 de zile în plus. 

Poliția nu te poate obliga să plătești amenda, cel puțin deocamdată, însă vor avea grijă primarii să plătești, într-un fel sau altul, pentru că banii din amenzile date de poliția rutieră merg la primării. 

• 0
RaiciuIonut

În ultimii 2 ani nu am avut permisul suspendat.

• 0
Cipry88

Doresc si eu sa ma ajutati cu raspunsuri concrete

Am permisul suspendat 90 de zile si am fost la examenul de redobandire in care am fost declarat ADMIS 

Nelamurirea mea daca prezint toate documentele necesare dinafara de chitanta achitari amenzi,imi voi putea ridica permisul sau nici macar sa depun cererea fara chitanta

• 0
Cipry88

Doresc si eu sa ma ajutati cu raspunsuri concrete

Am permisul suspendat 90 de zile si am fost la examenul de redobandire in care am fost declarat ADMIS 

Nelamurirea mea daca prezint toate documentele necesare dinafara de chitanta achitari amenzi,imi voi putea ridica permisul sau nici macar sa depun cererea fara chitanta?