Jump to content
POLITISTI.ro

Ce se intampla daca nu imatriculez masina?


Postare recomandată

Publicat

Salut!

Va rog sa-mi dati un sfat pentru problema mea.

Zilele trecute am facut n schimb auto. Masina este inmatriculata Ro, cu tate taxele la zi, dar cel cu care am facut contractul nu este persoana din actele masinii, adica nici cei care au avu-to inaintea mea nu au transcris-o pe numele lor. Prima intrebare este daca pot transcrie masina pe numele meu  fara sa am treaba cu cel din acte sau o pot inscrie in baza fatului ca am un contract de vanzare cumparae si fiscalul de la cel care mi-a dat-o.

A doua intrebare este daca pot circula o vreme cu masina fara sa o transcriu pe numel meu, dar trecuta la impozit, avand in vedere ca nu a fost instrainata pe spatele certificatului, iar daca nu ce se poate intampla?( pot pierde masina, mi se ridica numerele, ameda? etc.

iar in ultima instanta, ce demersuri trebuie sa mai urmez pentru masina data la schimb odata ce am fact contract vanzare cumparae, m-am semnat pentru instrainare pe spatele certificatului si am scos-o de la impozit? Va rog indrumati-ma, intrucat sunt destul de tanara si nefamiliarizata cu aceste proced si imi este teama sa nu fac vreo gresala prosteasca, am auzit tot felul de patanii despre vanzari auto.

Multumesc!

 


Scuze pentru textul necitet am tastatura stricata.

  • Moderator
Publicat

Pentru a transcrie dreptul de proprietate ai nevoie atât de contractul de vânzare cumpărare încheiat între tine şi cel de la care ai cumpărat maşina cât şi de contractul încheiat între cel de la care ai cumpărat-o şi proprietarul menţionat în certificatul de înmatriculare.

Legea te obligă să perfectezi documentele în termen de 30 zile, în caz contrar este prevăzută o amendă şi se reţine certificatul de înmatriculare.

În plus, în situaţia în care se reţine certificatul de înmatriculare pentru oricare dintre cazurile prevăzute de lege (defecţiuni tehnice, lipsa asigurare şi aşa mai departe), acest document nu se restituie de la poliţie decât proprietarului, persoanei menţionată în certificatul de înmatriculare.

  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

Salutare ! 

 

Cred ca sunt in aceeasi situatie. Vreau sa achizitionez o masina de la cineva care sa evite plata taxei, a pastrat talonul si cartea de identitate a masinii pe numele vechiului proprietar.

 

 

Ati reusit sa faceti inmatricularea? ce documente au fost necesare ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.