Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Pistol airsoft - utilizare, transport si documente necesare

sorin0314
 Share

Question

Buna ziua

Detin un pistol airsoft cu C02 cu bile de plastic de 6mm 5grame,il am cumparat de nou din magazin,am bon fiscal la el

Ca sa il pot lua pana la tara in masina trebuie depozitat in cutie speciala sau merge si in cea de carton cum l-am luat din magazin?

Trebuie ceva acte pentru al detine si ce mi se poate intampla daca ma opreste politia si ma vede cu el in masina in timp ce ma duc la tara? 

Precizez ca nu vreau sa il folosesc in oras,doar pe camp unde nu este nimeni

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Replicile de arme tip airsoft sunt în principiu nişte JUCĂRII şi nu e nevoie de permis pentru deţinere, însa conform dispoziţiilor legale în vigoare, aceste jucării pot fi deţinute doar de către persoanele majore.

Aceste jucării sunt destinate strict agrementului, iar orice expunere în locuri publice atrage sancţiuni contravenţionale cât şi confiscarea acestora. Pentru transport nu e nevoie de nicio cutie specială, o poţi transporta foarte bine şi într-o geantă etc.

• Upvote 1

• 0

La ce act normativ sanctionezi?

Multumesc :)

Cred ca m-am lamurit...Legea nr. 295, la art. 65

Referitor la intrebarea legata de transport, cred ca tot art. 65 reglementeaza:

(6) Armele sau dispozitivele neletale prevăzute la alin. (1)-(4) pot fi transportate de la domiciliul, resedinta sau, după caz, locul de rezidentă al detinătorului la locul unde urmează să se desfăsoare activitătile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt tinute în husă, bagaj ori ambalaj si nu sunt încărcate cu munitie.

Edited by dsxstyle
  • Downvote 2

• 0

Buna ziua!

Portul armei de airsoft in locuri publice, este legal? (pe strada, magazin etc)

Si pentru o arma de airsoft, 11J, 43mm, este necesara o autorizatie pentru detinerea si folosirea in spatii private? 
Multumesc!

• 0
  • Membru

Armele de tip airsoft nu necesita vreo autorizare. Acestea sunt destinate agrementului și nu pot fi purtate în scop de autoapărare. Portul acestora în spatiile publice constituie contravenție și se ia măsura confiscării. Pentru transport în locuri unde poate fi folosita nu trebuie condiții speciale, doar sa nu fie "la vedere".