Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Robert80

Restituire permis conducere din alt oras / judet decat cel de resedinta

Question

Robert80

Buna tuturor, 

Am si o intrebare: exista vreun tip de cerere prin care pot solicita ridicarea permisului de conducere, dupa ce a fost suspendat, din alt oras inafara de cel de resedinta ?.  Eu sunt din Constanta si momentan lucrez in Bucuresti si nu as vrea sa bat un drum pana la Constanta doar pentru ridicarea permisului de conducere. Mentionez ca permisul l-am predat la Bucuresti. 

Astept raspunsurile voastre,

Multumesc frumos.

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Ziggye

trebuia facuta o cerere catre Seful Serv.. Rutier unde a fost predat, ca acesta sa fie pastrat pana la expirarea suspendarii in acel loc.

• 0
Robert80

alta solutie nu exista ? , cred ca e prea tarziu sa mai fac acum o cerere, mai am o saptamana pana trebuie sa merg sa ridic permisul. 

Edited by Robert80

• 0
Marius

Poţi să mergi la notar şi faci o procură pentru cineva apropiat din localitatea de domiciliu, iar respectivul după ce îl ridică de la poliţie, îl poate trimite la tine prin curierat ori prin poştă.

• 0
Sache

Daca a fost trimis la serviciul rutier din judetul de domiciliu va trebuie sa mergi acolo pentru a ridica permisul de conducere sau poti proceda cum a spus Marius.

Edited by Sache

• 0
Robert80

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

• 0
senior

buna ziua,as dori sa stiu cum trebuie procedat pentru a preschimba un permis de conducere eliberat de italia cu unul romanesc? mentzionez ca permisul este expirat de anul trecut si acum as dori unul romanesc!!!!

• 0
Marius

Citeşte:

• 0
Steblea

Bună ziua , am permisul suspendat și a fost trimis în județul de domiciliu , eu fiind cu mașina în alt județ . Pot cere sa mi se trimită permisul în județul în care mă aflu sau pot conduce după perioada de suspendare sa îmi iau permisul cu mașina , având în vedere ca mi-a expirat perioada ? 

Mulțumesc 

• 0
Nicoleta111

Buna ziua !

Am o nelamurire: unde ajunge permisul de conducere, pe adresa initiala din buletin sau cea corespunzatoare vizei de flotant? 

(m-am mutat de la adresa corespunzatoare vizei de flotant )

• 0
iav

Și eu am o nelămurire: ce s-a întâmplat cu permisul tău? Este nou, sau a fost reținut în vedera suspendării?

• 0
danutmotei

Buna ziua ,

As putea sa aflu care este metoda de calcul a perioadei de suspendare permis? 90+30 acestea se numara de cand s-a suspendat permisul?se numara doar zilele lucratoare adica fara sambata si duminica? Permisul mi-a fost suspendat in data de 11.02.2017 as vrea sa aflu cand pot sa merg dupa el pentru ca trebuie sa merg la Baia Mare si nu as face 2 drumuri pana acolo.Multumesc

• 0
mogaal

Buna seara,

Permisul meu a fost retinut pe o perioada de 90 de zile in raza IPJ Hunedoara, de unde a fost si emis.

Momentan locuiesc in Brasov si nu am posibilitatea sa merg intr-o zi lucratoare sa il ridic deoarece programul de la munca nu imi permite. Perioada in care a fost suspendat a expirat.

Exista posibilitatea sa il ridic din Brasov facand o cerere? Sau este posibil sa fie ridicat de catre o ruda cu o imputernicire?

Multumesc!

• 0
genessys30

Permisul este restituit de unitatea de poliție din raza căreia a fost eliberat. Cu împuternicire da, poate merge cineva să îl ridice. 

• 0
alyalina90

Bună mia fost stupenda permisul pe 90 de zile. Întrebarea mea este. Eu am avut domiciliu în Bacău la suspendarea permisul și între timp lam schimb în Oradea. De unde trebuie sa ma duc sa îl ridic? 

• 0
Cipisn

Salut! Am permisul suspendat pentru neacordarea de prioritate timp de 30 de zile. Atunci cand ar trebuii sa ma duc sa mi iau permisul, sunt plecat la munte. Pot depune cerere ca n data in care pot conduce sa-mi vina direct in orasul in care voi fi?

Edited by Cipisn

• 0
Sache

Sigur. Sa menționezi și locul de cazare exact...

• 0
Zahariab

Buna seara.

In urma cu aproximativ 3 luni am provocat un accident și mi-a fost reținut permisul in alt judet. Aceasta perioada se sfârșește îndată. Unde pot alfa dacă permisul este in județul din care sunt eu? Sau este in județul in care a fost reținut? 
            Mulțumesc! 

• 0
Denn3094

Buna seara,

As dori sa stiu, in cazul in care am permisul de conducere suspendat, la momentul încetării suspendării acestuia, de unde se poate ridica? 

Menționez ca permisul mi-a fost reținut in Bacau, iar eu locuiesc in Constanța (Năvodari).

Trebuie ridicat de la Prefectura Constanța sau de la o altă instituție? 

Si inca o întrebare, permis mi-a fost suspendat pe 30 de zile, deoarece am trecut pe culoarea rosie a semaforului, as vrea sa stiu daca trebuie dat acel examen 13/15.

Multumesc anticipat.