Jump to content
POLITISTI.ro

Ce politisti nu poarta uniforma?

Alecsandru2
 Share

Recommended Posts

Uitati dilema mea , majoritatea familiei mele, inafara de parintii mei , fac parte din politie.Eu sunt curios daca politistii cu o anumita specializare nu poarta uniforma si daca nu poarta sa imi spuneti specializarea la care nu se poarta.Multumesc anticipat :clip:  :clip:

• Moderator

Pai dacă fac parte din politie trebuie sa știe cine poarta și cine nu uniforma. Teoretic, toți purtam uniforma, la ocazii oficiale. Practic, multe servicii, datorita specificului muncii, poarta ținută civila.

Ar trebui sa stie dar imi e rusine sa ii intreb . Si eu vreau sa devin politist ma pregatesc pentru Academie de 3 ani dar nu prea imi place uniforma iar din aceasta cauza as vrea sa aleg o specializare ( daca exista) in care aceasta este purtata cel mai putin. :)

Edited by Alecsandru2
  • Downvote 6

• Moderator

Orice specializare vei alege în academie, în absolut toate acele linii de muncă există şi poliţişti ce îşi desfăşoară activitatea în ţinută civilă. Deci nu ai de ce să-ţi faci griji, concentrează-te pe învăţat.

Ma pregatesc deja de 3 ani si am o medie de 85 / 90 sper sa iau anul asta :emo-box: . Inca ceva m-ar tenta sa aleg ca specializare criminalistica.Stiu ca nu e o munca prea placuta deoarece o sa muncesti peste program si nu e prea placut sa stai langa cadavre dar chiar mi-ar placea.Intrebarea este <<Ca si criminalist sunt obligat sa port uniforma?>> :clip:

Edited by Alecsandru2

• Membru

Da, pe 25 martie uneori ! :)
Succes !

Edited by Rober7

Ar trebui sa stie dar imi e rusine sa ii intreb . Si eu vreau sa devin politist ma pregatesc pentru Academie de 3 ani dar nu prea imi place uniforma iar din aceasta cauza as vrea sa aleg o specializare ( daca exista) in care aceasta este purtata cel mai putin. :)

Dacă nu-ți place să porți uniforma de polițist rămâi civil.

• Upvote 5

La momentul cand am inceput sa ma pregatesc nu i-am dat importanta uniformei.Dar dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu imi place.

Si vreau sa devin politist pentru ca ma pasioneaza aest lucru;si pentru faptul ca m-am pregatit ca nebunu' pentru examen si nu as vrea sa fi fost in zadar. <_<  <_<

• Downvote 10

Repet. Portul uniformei de poliție face parte din meserie. Dacă nu- ți place să porți această uniformă, înseamnă că nu- ți va place nici meseria de polițist, înseamnă că nu vei face față unui program semi-militar, care este în instituțiile de învățământ pentru pregătirea polițiștilor.

Definiția polițistului așa cum este dată de art.1,alin. 1, din  Legea nr.360/2002 sună cam așa:  polițistul este funcționar public civil, cu statut special, înarmat, ce  poartă, de regulă, UNIFORMĂ și exercită atribuțiile stabilite pentru Poliția Română prin lege, ca instituție specializată a statului.

Uniforma ne deosebește de civili.

• Upvote 1

• Membru

Alecsandru2, pe timpul celor 3/4 ani in Academia de Politie vei purta zi de zi uniforma. Ai sa te obisnuiesti, ca iti place, ca nu iti place.

Dupa absolvire, daca mergi pe Investigatii Criminale, Combaterea Criminalitatii Organizate, Investigarea Fraudelor nu vei purta uniforma decât cu prilejul anumitor evenimente, destul de rare.

Iav, nu cred ca trebuie sa fii atât de radical. Sunt foarte multi colegi care fug de uniforma. Sa fim serioși.

Trebuie sa recunosc, si mie îmi place sa port uniforma, asta daca se intampla de 2 ori cel mult pe an. :)

Edited by Alex87
  • Upvote 1

Cand spui ca nu-ti place haina de politist, inseamna ca nu ai respect pentru aceasta meserie. In urma cu 5 ani am avut in practica un elev care avea gandirea similara cu a ta. Spunea ca nu va lucra niciodata la ordine publica, pentru ca vrea sa umble "civil" si ii place la crima organizata. Acum, dupa 5 ani este tot la siguranta publica si la modul in care se implica in munca de politie, cred ca tot de acolo va iesi la pensie. Eu port uniforma de politie de 24 ani si ma mandresc cu acest lucru, daca iti place si esti ordonat, in permanenta tinuta aranjata corespunzator, nu cu meniurile din ultimele 7 zile pe piept, ori sa porti si acum geaca din 2005 si pantalonii cu buzunare ca cei de tamplar, o sa fii si apreciat pentru acest lucru. Autoritatea politistului in strada conteza si de modul in care arata tinuta ta, iar tinuta este reprezentativa pentru  anumite profesii.  

• Upvote 4

Daca muncesc si ma implic nu o sa ajung ca si colegul tau.Chestia cu uniforma e doar un moft al meu asta nu inseamna ca sunt vreun lenes , de 3 ani ma pregatesc zilnic si am facut destule sacrificii si inca fac ( nu mi-am petrecut serile prin cluburi am stat acasa sa invat, mi-am lucrat conditia fizica am alergat minim 3-4 km pe zi).Nu sunt o persoana lenesa si sunt de parere ca MUNCA GREA si PERSEVERENTA sunt mai importante decat uniforma.Nu haina il face pe om.

Edited by Alecsandru2
  • Downvote 4

• Moderator

Ce să mai discutăm, eşti minunat, magnific, o bomboană de băiat!

Dar reţine că lauda de sine este o formă a aroganţei, iar efectul este contrar aşteptărilor, degradând pe cel în cauză. Lasă-i pe alţii să te aprecieze, nu te mai lăuda singur.

• Upvote 4

• Membru
MUNCA GREA si PERSEVERENTA sunt mai importante decat uniforma.

Eu nu inteleg. Ce treaba are una cu alta puse in felul asta in fraza? Suporta vreo comparatie sau care e legatura? Sau munca grea si perseverenta nu merg mana-n mana cu uniforma? Astia de lucreaza in uniforma sunt mai fraieri si lenesi dupa parerea ta,nu?

Pai sa vorbim la Academie sa nu-ti dea uniforma sa o porti in scoala sau in oras cand esti practica, ca doar tu ai muncit si esti perseverent, nu ca restul fraierilor care au fost admisi odata cu tine. Bine, mai e un mic detaliu - sa fii admis.

Eventual poate punem o vorba sa sari peste practica de la ordine publica, obligatorie pt toti, ca (Doamne fereste) sa nu fi nevoit sa porti uniforma.

Edited by skip
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Mi-am primit raspunsul ce rost mai au comentariile.(am facut comentariul acela la munca grea si perseverenta nu sa ma laud si pentru ca cineva a dat exemplu un coleg de al sau caruia nu ii placea uniforma si a ramas la ordine publica) . Am si spus ca aceasta chestie cu uniforma este doar un moft al meu si nimic mai mult.

Multumesc celor care nu s-au abatut de la subiect si mi-au dat informatiile necesare. :emo-yessir:  :emo-yessir:

• Downvote 4

• Moderator

Politistul face parte din categoria functionarilor cu statut special, asa cum semnalau si alti colegi; termenul "special" implica nu numai drepturi, ci si foarte multe privatiuni! In cazul tau, daca iubesti asa de mult aceasta meserie, ai sa treci peste "moftul" legat de uniforma! Apropos, si criminalistii poarta un fel de uniforma, in functie de locul si imprejurarile in care lucreaza: in laborator folosesc halatul; cu ocazia cercetarii la fata locului, combinezonul steril pentru a nu contamina campul infractiunii ori probele etc. Dupa ce faci primul drum la morga si se imbiba hainele "civile" cu formol si miros de hoit, o sa-ti doresti sa ai salopeta de muncitor! Mai vorbim...

Edited by CITADELA
  • Upvote 2

Mersi de sfat , nu ma deranjeaza formolul si mirosul de mortaciuni tinand cont ca 4 ani de liceu i-am petrecut intr-un laborator langa toate mortaciunile imbibate in formol(deseori intestine de animal in borcane)  :)

Edited by Marius
Eliminare citat inutil.
  • Downvote 8

Daca muncesc si ma implic nu o sa ajung ca si colegul tau.

Eu iti doresc succes in incercarea ta de a intra in strucuturile politiei. Insa nu uita de respect, spuneam ca am 24 ani de cand port uniforma de politist. Tu nu ai nici macar varsta respectiva.

• Upvote 1

Mersi de sfat , nu ma deranjeaza formolul si mirosul de mortaciuni tinand cont ca 4 ani de liceu i-am petrecut intr-un laborator langa toate mortaciunile imbibate in formol(deseori intestine de animal in borcane)  :)

Să vezi ce o să te deranjeze mirosul unui cadavru intrat în putrefacție de mai mult de câteva zile, sau al unuia care s-a înecat și a fost găsit după două-trei săptămâni. Mirosul de formol este parfum. Ori să vezi cum colcăie viermii pe o „ răcitură”. Ca să experimentezi caută la vară un cadavru de animal pe care au apărut viermii și adună - i într-un recipient. Dacă reușești asta pune niște făină de mălai peste ei, ambalează-i într-un pachet și trimite-mii ca să merg la pește.

• Upvote 1