Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Plangere penala cu fapte inscenate!

adrian89
 Share

Question

Buna ziua, In noiembrie 2014, mi s-a furat bicicleta din scara blocului, faptuitorul, un vecin de scara, care a mai furat bicicleta o data,(si a primit NUP)  cat si alte fapte savarsite de el, face parte din lumea interlopa din oras, in oras, interlopii au protectia politiei/procurorilor etc.
 Acest individ a depus plangere penala impotriova mea, la politie, cum ca, eu in acea  noapte, ia-s fi rupt usa si intrat in casa. Toate astea sunt false!

Mentionez ca el a rupt usa pentu a da vina pe mine.

Am sanse sa il dau in judecata pentru acuzatile nefondate aduse si pentru ca a fabricat probe impotriva mea?

Normal, toate astea tinand cont de protectia justitiei/politiei din oras!
  • Downvote 1

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Deci discutăm despre un interlop care fură biciclete şi care îşi rupe singur uşa, numai pentru a da vina pe un cetăţean onest, liniştit care îşi vede de treaba lui, nu?

Tu te auzi ce spui? Chiar nu realizezi că afirmaţiile pe care le faci sunt ridicole şi lipsite de logică?

• 0

Da, discutam despre un interlop( sau mai bine spus, un pui de interlop, el lucreaza la interlopul mare)  care fura biciclete, oglinzi de masini, stergatoare, capace etc, in functie de comenzi! 

In toata viata mea, am avut 2 amenzi, una pentru trecere prin loc nepermis, iar alta in data mai sus mentionata pentru perturbarea ordini si linisti publice) Hoti dupa o zi de furat, au nevoie de odihna!

Daca, crdeti ca aberez, uitati aici pe forum. 

Atentie, banu este periculos, dar sarac, Sa vedeti ce se intampla cu cei care au bani!!!!! (aka oameni de afaceri) veti ramane cruciti)

• 0
  • Moderator

Trăieşti cu obsesia complotului, ori altfel spus, vezi în toate doar semnele persecuţiei.

• 0
  • Moderator

Mda, deci nu este vorba despre un găinar penibil ce fură biciclete, ştergătoare, capace sau oglinzi, ci este vorba despre un interlop mai mic. E clar!

Iar interlopul ăsta feroce şi-a rupt singur uşa, aşa fără un motiv întemeiat, ci doar pentru a da vina pe tine, chiar în data în care tu ai fost sancţionat pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice. Corect? 

Mai mult decât atât, toată lumea unelteşte împotriva ta, interlopii din localitate, poliţia, procurori, judecători, toţi sunt nişte corupţi şi vor să-ţi facă felul.

• 0

Bun, nu ii mai spun interlop, ii spun om de afaceri. Iar daca, vreti va trimit ceva prin PM.(NU LE POT FACE PUBLICE INCA)

Asta o pot publica!

Edited by adrian89

• 0
  • Moderator

Dacă nu le poţi face publice, atunci te sfătuiesc să iei legătura cu un avocat. Tot ceea ce îi spui şi îi arăţi este confidenţial, ceea ce în cazul nostru nu mai este valabil. Noi aici nu avem o astfel de obligaţie. În plus, cei ce intră aici şi ne jignesc colegii, neacordându-le prezumţia de bună credinţă, ci ghidându-se după legende sau stereotipuri, nu sunt deloc apreciaţi aici.

De asemenea dacă ai ceva date sau informaţii concrete că poliţiştii protejează pe cineva, te rog să nu mai pierzi vremea şi să mergi să depui un denunţ la DNA, să-ţi asumi responsabilitatea afirmaţiilor pe care le faci. Pentru că de bârfe sau legende ne-am plictisit.

• 0

E clar!

Iar interlopul ăsta feroce şi-a rupt singur uşa, aşa fără un motiv întemeiat, ci doar pentru a da vina pe tine, chiar în data în care tu ai fost sancţionat pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice. Corect? 

Amenda, a fust data DUPA!  Nu, motivul a fost sa acopere furtul bicicletei!

• 0
  • Membru

@adrian89, te-ai gandit ce alte beneficii ar mai putea avea "interlopul" aka "omul de afaceri" prin ruperea usii? Daca omul nu avea curent in casa si s-a gandit sa impuste 2 iepuri deodata? Practic el a avut curent in acea noapte si nu l-a platit...

• 0
  • Moderator

Toate soluțiile adoptate de procuror sunt supuse controlului de legalitate al procurorului ierarhic superior și pot să fie infirmate de acesta.

Ai făcut plângere împotriva soluției de renunțare la urmărirea penală?

• 0
  • Membru

Omu' lui Dumnezeu, citeşte te rog art. 318 din codul de procedură penală şi încearcă să gândeşti obiectiv.

ART. 318  Renunţarea la urmărirea penală

(1) În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când, în raport cu conţinutul faptei, cu modul şi mijloacele de săvârşire, cu scopul urmărit şi cu împrejurările concrete de săvârşire, cu urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii, constată că nu există un interes public în urmărirea acesteia.

(2) Când autorul faptei este cunoscut, la aprecierea interesului public sunt avute în vedere şi persoana suspectului sau a inculpatului, conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii şi eforturile depuse pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii.

Edited by Alleycat

• 0

Omu' lui Dumnezeu, citeşte te rog art. 318 din codul de procedură penală şi încearcă să gândeşti obiectiv.

ART. 318  Renunţarea la urmărirea penală

(1) În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când, în raport cu conţinutul faptei, cu modul şi mijloacele de săvârşire, cu scopul urmărit şi cu împrejurările concrete de săvârşire, cu urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii, constată că nu există un interes public în urmărirea acesteia.

(2) Când autorul faptei este cunoscut, la aprecierea interesului public sunt avute în vedere şi persoana suspectului sau a inculpatului, conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii şi eforturile depuse pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii.

1) Este o idee de afacere! :hmmmt:  :))

2) Acest individ, este cunoscut politiei, are sute de amenzi pentru perturbare ordini si linisti publice, pentru ca o bate pe masa, are la activ furturi de biciclete, telefoane, si ce am mentionat  eu mai sus.

@catalin. 

În plus, cei ce intră aici şi ne jignesc colegii, neacordându-le prezumţia de bună credinţă, ci ghidându-se după legende sau stereotipuri, nu sunt deloc apreciaţi aici.

Pe acest principiu se merge si in sectile de politie!!!

Ok, imi cer scuze, si cer inchidere acestui topic(sau chiar stergerea) + banarea acestu cont. 

Si poate prin anii 3000 va disparea coruptia generalizata din romania.!!!( speranta moare ultima)

• Downvote 4

• 0

Ultima intrebare, pentru @catalin.

Politistii, transformati în taximetristi de ocazie.

Totodata, martorii sustin ca politia nu numai ca nu a luat nicio masura împotriva scandalagiului, tolerând toate dejectiile verbale ale acestuia, ci a preferat sa... îl conduca pe cutitar la domiciliu. 
Aflat la aproximativ 20 de kilometri de Sighisoara, în localitatea Saros pe Târnave din comuna Dumbraveni, situata în judetul Sibiu. „Politistii au ignorat, se pare cu buna stiinta sau urmând ordinul cuiva, faptul ca nu au voie sa iasa cu masina din dotare din judet fara sa anunte Inspectoratul de Politie Judetean Mures”, a precizat acelasi martor. 
Deplasarea a avut loc în intervalul orar cuprins între orele 2 si 3”, lucru aflat în urma investigatiilor noastre. Totodata, am reusit sa aflam si numele celor doi oameni ai legii care, folosind masina din dotare, au facut pe taximetristii pentru scandalagiul care terorizeaza de opt ani municipiul Sighisoara: seful Biroului Investigatii Criminale din cadrul Politiei municipiului Sighisoara, comisar sef Liviu Muntean si agentul sef adj. Emil Bacisor. 
„Este incredibil si umilitor sa vedem cum politistii se transforma în taximetristi pentru individul acesta certat cu legea si cu normele civice, aceeasi politisti care în decursul timpului au fost înjurati, amenintati si chiar agresati de temutul „Banu”, au declarat mai multi cetateni când au aflat ce s-a întâmplat. 
„De ce respectivii politisti l-au condus acasa si oare despre ce au discutat pe drum? Oare le e frica de acest „Banu”? De ce nu l-au condus acasa si pe colegul lor vizat de scandalagiu sau pe alti cetateni cinstiti care de-a lungul anilor au fost agresati de Florin Stoica?”, s-au întrebat retoric cetatenii interpelati de noi.

Cei doi politisti sunt de buna credinta?

Apropo, asta cu masinile de politie, transformate in taxi, este foarte veche. initial totul se spunea in discoteci/cluburi, nimeni nu a crezut, dar sa adeverit. Si inca ceva, du doar banu beneficiaza de aceste servici!

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

Să ştii că n-ai dovedit doar că eşti o victimă a manipulării televizate, ci ai reuşit să dovedeşti că pe lângă carenţele de logică ai grave lacune chiar şi privind capacitatea de a înţelege câteva rânduri pe care le citeşti.

Renunţarea la urmărirea penală nu o poate face poliţistul, ci doar procurorul. Asta reiese clar din lege, citeşte cu atenţie! Deci dacă interlopul tău este atât de periculos pe cât crezi tu, cel ce nu a înţeles acest lucru este procurorul, pentru că el a renunţat la urmărirea penală. Cu toate astea logica ta de fier, atât de sănătoasă, te face să-i acuzi pe poliţişti. Probabil că tu nu reuşeşti să realizezi, dar n-ar fi rău să rogi pe cineva mai apropiat şi ceva mai lucid să-ţi explice.

Totuşi e bine să ştii că întotdeauna minţile slabe – din considerente genetice sau văduvite de educaţie – au fost cel mai uşor de manipulat, achiesând la raţionamente şi lozinci simpliste, dar directe: „Poliţia e coruptă sau în România este o corupţie generalizată”

Iar ca să întăreşti concluziile ce reies din postările tale, ne-ai arătat că nici pe la şcoală nu ţi-a plăcut, faultând gramatica limbii române fără pic de milă. Asta e, probabil că după logica ta în viaţă nu trebuie să cunoşti prea multă gramatică, important e să scrie corect pe bancnote şi tu să ştii suficientă matematică încât să le numeri.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Cei doi politisti sunt de buna credinta?

Da, până la proba contrară, echivalentă cu o cercetare în urma căreia să fie găsiţi vinovaţi, ei trebuie să beneficieze de prezumţia de bună credinţă. Verdictele de vinovăţie nu le pun ziariştii prin articole, pe care doar naivii (ca să nu spun proştii) le cred. Numai un naiv poate să creadă ceea ce scrie într-un articol de genul celui citat de tine. Cel mai probabil este un articol scris contracost de ziarişti, mai ales că toate afirmaţiile lor au la bază nişte presupuse declaraţii ale unor presupuşi martori, care de cele mai multe ori nu există în realitate, iar ziaristul invocă ca izvor de informaţii celebrele "pe surse". Numai un naiv poate crede o afirmaţie lipsită de logică conform căreia dacă tu mă vei înjura, ameninţa, etc, eu mă voi speria şi te voi conduce acasă. 

• Upvote 1

• 0

adrian89, nu ne -ai spus câți ani are „ interlopul ” tău.

Dacă în România interlopii au început să fure biciclete, înseamnă că suntem cea mai săracă țară din lume.

• Upvote 1