Jump to content
POLITISTI.ro

Achiziţie staţie TETRA

Robert
 Share

Recommended Posts

Va salut cu respect, colegilor!

Scurt si la obiect... se poate achizitiona pe banii proprii o statie tetra, ulterior dona politiei si apoi redistribui catre lucratorul care a aachizitionat-o?

• Membru

Poti dona, si poti sa specifici unde sa ajunga donatia. Am cativa colegi care si-au donat un xerox si o imprimanta, pentru a-si putea desfasura munca in conditii mai bune... Cu statia cred ca ar fi mai complicat. TETRA functioneaza intr-o anumita frecventa si probabil trebuie trasa in banda (nu ma pricep, doar banuiesc). Dar nu vad sensul pentru care sa faci un astfel de gest :-??

Depinde de unele minti stralucite daca pot sa-ti accepte donatia...... cunosc situatie in care a fost refuzat un calculator cu configuratie destul de buna (3 gb RAM, 2.8 ghz...etc ), monitor LCD si alte cele  pe motiv ca ar fi prea slaba configuratia! :doh: ...........in conditiile in care nici un calculator din sediul politiei nu se ridica la nivelul configuratiei mai sus mentionate si urma sa fie folosit doar pentru scris..... :(

Scurt si la obiect... se poate achizitiona pe banii proprii o statie tetra, ulterior dona politiei si apoi redistribui catre lucratorul care a aachizitionat-o?

Da!

O statie Tetra costa, pe unele site-uri din Germania, in banii nostrii, circa 3.500 lei. Se merita?

Verifica daca ai acoperire in zona ta pentru Tetra.

Sistemul TETRA este digital similar GSM-ului. Statia trebuie programata in sistem si criptata. Trebuie intrebati cei de la Comunicatii inainte de achizitie

A cumparat un coleg de-al meu din targ Vitan din Bucuresti cu 1500 lei SH. A verificat dupa serie la comunicatii sa nu fie vreo statie pierduta de vreun coleg dupa care i-au criptat-o si o foloseste si in ziua de azi.

La un astfel de preț cu siguranță nu o voi cumpara. Dar daca as gasi o ocazie precum zicea @Maniaku, m-ar tenta. E foarte utila muncii de politie. Am avut atata timp cat am fost la municipiu dar acum m-am transferat la oras si a trebuit sa o predau. Sunt ca si fara ochi fara statia tetra... m-am obisnuit sa fac verificari in bazele de date si mi se pare foarte utila.