Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Pieton lovit pe straduta

benkb
 Share

Question

Va salut,

Plecand de la o intamplare de-a unui prieten caruia i s-au pus tiganii in drum pe un DJ ca sa-l jefuiasca (in cazul asta mi-e clar ca putea sa-i calce), am ajuns sa ma intreb ce se intampla daca un pieton e lovit de masina pe o straduta (strada laturalnica, langa bloc, unde trotuarele sunt 100% ocupate de masini).

Poate primi soferul o parte din vina tinand cont ca pietonul avea trotuarul ocupat? Sau n-are nicio sansa la asa ceva?

Din fericire nu mi s-a intamplat acest lucru si nici nu imi doresc insa sunt curios sa stiu cam ce decizie s-ar lua intr-o astfel de situatie.

• Upvote 1
  • Downvote 1

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Da. Insa tu stii care e diferenta dintre densitatea din Ramnicu Valcea si cea din Bucuresti? 7x

Daca o sa reusesti ca sa-ti imaginezi orasul tau de 7 ori mai aglomerat decat e acum, atunci o sa intelegi si cat de relevanta e intrebarea mea.

• Downvote 3

• 0
  • Membru

Si atunci la Mumbai cum e?

Mergi in asa fel incat sa ai timp sa eviti orice pericol, nu?

Edited by bozo

• 0

ma intreb ce se intampla daca un pieton e lovit de masina pe o straduta (strada laturalnica, langa bloc, unde trotuarele sunt 100% ocupate de masini).

Poate primi soferul o parte din vina tinand cont ca pietonul avea trotuarul ocupat? Sau n-are nicio sansa la asa ceva?

Daca ti se pare ca o sa lovesti cu masina un pieton pe o strada anume, mergi cu masina pe alta strada sau nu mai mergi deloc.

• 0

Nu te supara, dar ai probleme cu intelegerea limbii romane <_< ! Soferul nu primeste vina, poate sa primeasca o condamnare, pedeapsa sau amenda! Cred ca ai vrut sa spui "I se poate stabili o culpa in producerea accidentului"! Referitor la cea de-a doua intrebare a ta, la ce sansa te gandesti  :huh:... . De fiecare data cand se produce un accident rutier din care rezulta o vatamare corporala din culpa sau mai rau, o ucidere din culpa, in cauza penala se efectueaza o expertiza tehnica auto in domeniul accidentelor de circulatie, unde se stabilesc, alaturi de dinamica producerii accidentului si cauzele care au determinat producerea accidentului respectiv vinovatia partii/partilor implicate. Daca pietonul este surprins si accidentat din culpa sa exclusiva, conducatorul auto nu va raspunde pentru infractiune, intrucat nu se face vinovat. Daca, conducatorul auto a incalcat o norma rutiera care are legatura de cauzalitate cu producerea evenimentul rutier, atunci acesta va fi tras la raspundere. O seara placuta!