Jump to content
POLITISTI.ro

Drama, dezavantajele si avantajele carierei de politist.

DanielGhg

Recommended Posts

Buna, sunt elev in clasa a XII-a si pana acum ceva timp voiam sa urmez politia (acest lucru fiind un mic vis de al meu, printre multe alte vise), dar brusc am fost intors sau mai bine spus m-am intors din drumul meu spre aceasta cariera dupa ce am inceput sa sap mai adanc dupa raspunsuri. In cautarea mea dupa raspunsuri am cunoscut 5 organe de politie care au trait aproximativ aceeasi "drama" (tin sa mentionez ca cele 5 organe de politie nu aveau nici cea mai vaga legatura de prietenie/rudenie sau cine mai stie ce, si aveau grade diferite, ani mai multi sau mai putini in slujba comunitatii etc. etc.). "Dramele" acestor politisti m-au facut sa nu le urmez greseala de a urma o cariera in politie si sa devin astfel (citez) "o simpla piesa pe o tabla de sah".

Prin acest topic vreau sa aflu opinia dumneavoastra, SINCERA, asupra carierei de politist si in principal a "dramei" traite sau daca nu este cazul, a dezavantajelor ce orbiteaza in acesta cariera.

Intradevar, nu am mentionat de avantaje. De ce? Pentru ca in orice cariera exista cel putin un avantaj.

Multumesc anticipat

• Downvote 12
  • 1 month later...

Salut! Sunt elev in clasa a 11-a si mi-as dori sa devin politist, problema este ca, nu cunosc (in totalitate) avantajele si dezavantajele acestei meserii. Ma puteti ajuta?

PS: In ultimul timp am inceput sa fiu cam sceptic cu privire la o cariera in politie deoarece am observat ca unii oameni considera politistii ca fiind niste oameni fara scrupule, in timp ce altii... au o parere cu totul si cu totul diferita... Ce sa fac???

• Downvote 3
  • Membru

Nu contează ceea ce cred altii despre meseria de politist. Dacă iti doresti cu adevărat să devii politist nu contează părerea celorlalți despre meseria ta. Orice ai face in viata, trebuie să faci cu pasiune si astfel vei trece cu surinta peste dezavantaje si te vei bucura de avantajele acestei meserii.

Deci dacă iti dorești cu adevărat să devii politist învață și intră in sistem. Daca te gandesti la avantaje si dezavantaje mai bine lasa meseria asta.

• Upvote 1
  • Moderator

Mai bine să-şi caute altceva. Dacă încă de acum e sceptic, nu are ce căuta în acestă breaslă.

Cei care caută şi îşi doresc doar avantaje, nu prea au ce căuta în această meserie, pentru că sunt indivizi fără caracter, fără deminate, doar nişte profitori.

@shadow97 - Orientează-te spre alt domeniu, eventual spre politică, acolo găseşti cam tot ce îţi doreşti tu.

Succes.

Nu caut doar avantaje. Problema e ca nu stiu care sunt dezavntajele meseriei de politist( sunt sigur ca exista si dezavantaje ca in orice alta meserie). Sunt gata sa infrunt orice... problema e ca nu stiu la ce sa ma astept( stiu ca suna ciudat, dar lamurti-ma si pe mine va rog)

Unul din dezavantajele meseriei de polițist este și acela că nu știi niciodată la ce să te aștepți, trebuie să te adaptezi din mers (la noi se spune „orientare”).

Dezavantajele sunt mai mari decât avantejele. Cunosc mai mulți tineri care după ce au văzut care este treaba cu munca în poliție și mai ales cu plata acestei munci, au preferat să plătească școlarizarea și si-au dat demisia.

• 4 months later...

Aplic la scoala de agenti de politie de frontiera din oradea

Avantaje: un job stabil, salar < mediu, pensie destula asigurata, rezolvarea usoara a diverselor probleme in societate

Dezavantaje: 2 ani camin cu doar 3 ore/zi liber, obligatia de a sta in sistem 10 ANI dupa scoala... 10..ani..!!! (cat se plateste daca renunti?)

Alte completari va rog frumos daca aveti/stiti..mi-ar fi de mare folos! multumesc tare mult

Imi cer scuze pentru incalcarea regulamentului! Nu am gasit functia de editare.

- fara ingrosare

- interzis alte culori

- exclusa folosirea a doua puncte in loc de 3

- inceperea propozitiei cu majuscula si terminarea ei cu semne de punctuatie

Graba strica treaba. Am citit regulamentul dupa ce am postat.

• Upvote 1
  • Membru

Avantaje:  rezolvarea usoara a diverselor probleme in societate

Dezavantaje: 2 ani camin cu doar 3 ore/zi liber, obligatia de a sta in sistem 10 ANI dupa scoala... 10..ani..!!! (cat se plateste daca renunti?)

:)) Oare la ce te referi tu?! 

La ce se gandesc unii ce avantaje o sa aiba dupa. Vezi sa nu ai un soc.

Decat sa porti grija banilor pe care trebuie sa-i dai pe scolarizare ca iti dai demisia, de pe acum, mai bine nu mai dai deloc?

Nici macar nu ai intrat si iti faci griji ca trebuie sa platesti ca o sa pleci mai devreme. Tipic!

razvan0209

Ce vrei sa spui cu "rezolvarea ușoară a diferitelor probleme în societate"? :))) Și alea sunt dezavantajele pe care le-ai găsit tu? Nu va înțeleg pe ăștia care puneți asa mare preț pe condițiile dintr-o anumita instituție de învățământ, dacă este ceea ce îți dorești stai și în iglu pana o termini.

Ma asteptam la asemenea raspunsuri dupa ce am citit si alte subiecte.

Draga razvan0209, m-am referit exact la ce am scris! Am enumerat simplu niste avantaje si dezavantaje fara sa cer pareri asupra lor. Intrebarea si rugamintea mea a fost daca puteti adauga alte avantaje si dezavantaje pe care ar trebui sa le iau in considerare.

Cand am scris rezolvarea usoara a problemelor in societate stiu exact la ce m-am referit urmarindu-mi parintii de-a lungul anilor.

Da, pun pret pe conditiile din institutia de invatamant deoarece vin dintr-un mediu artistic (liber) si cred ca nimanui nu i-ar conveni sa fie privat de libertate (exact pt. asta se lupta toata lumea, libertate)

multumesc

Draga skip, e valabil si pentru tine raspunsul pe care i l-am oferit lui razvan in legatura cu intrebarea voastra "la ce ma refer" Nu am cerut opinii la avantajele si dezavantajele enumerate de mine ci am rugat daca se poate sa imi oferiti alte avantaje/dezavantaje.

Voi avea grija sa nu am vreun soc, stai linistit!

Daca ai fi fost atent la ce si cum am scris ai vedea ca intrebarea "cat trebuie sa platesc daca renunt" a fost pusa in paranteza dupa dezavantajul "obligatia de a sta in sistem 10ani dupa scoala" asadar m-am referit la plata de dupa scoala daca imi dau demisia din sistem. Din cate am aflat , se plateste salariul tau pentru restul anilor pe care nu mai apuci sa ii duci ceea ce mi se pare exagerat de aceea intreb sa ma asigur.

De intrat, daca vreau, voi intra..nu aste este problema sau subiectul.

multumesc

razvan0209

În caz de demisie plătești contravaloarea faptului ca ei ți-au oferit cazare, mâncare, echipament și se vehiculează o suma de 25-30 mii lei.

• Moderator
Marius

Din cate am aflat , se plateste salariul tau pentru restul anilor pe care nu mai apuci sa ii duci ceea ce mi se pare exagerat de aceea intreb sa ma asigur.

Baliverne! 

Se plătesc cheltuielile suportate de stat pentru pregătirea și formarea profesională (echipament folosit, cazare, masă, cheltuieli de personal etc. etc.)

Ești prea plină de tine și ai impresia că le știi pe toate, dar în realitate nu e chiar așa, ești pe lângă subiect. Nu ți-ar strica mai multă modestie și ar fi mult mai bine dacă ai renunța la o parte din ifose.

Mulți sunt viteji înaintea examenelor de admitere, iar după își dau seama că nu sunt chiar așa minunați cum aveau impresia. Mai indicat ar fi să te lauzi abia după ce vei intra, nu acum.

• Upvote 3

Multumesc Razvan!

Marius, din cate am citit sunt interzise jignirile pe acest forum.

Desi nu acesta era subiectul am sa-ti raspund totusi si iti spun ca nu m-ai descris corect.

Oamenii care "le stiu pe toate" in general nu au nevoie de sfaturi, nu?

Care este subiectul la care zici ca sunt pe langa? Toate raspunsurile primite pana acum au fost din surse sigure care lucreaza in sistem de mai bine de 30ani.

Sunt foarte modesta, fara ifose si nu ma laud daca asa mare accet pui pe caracterizarea mea .

Mai gandeste-te si la alt motiv pentru care o persoana ar spune ca poate trece sigur de o anumita testare inainte sa tragi concluzia ca sunt plini de ei.

Iti multumesc in schimb (fara ironie) pentru raspunsul la "cat trebuie sa platesc" desi nu ai dat o suma mi-ai oferit o alta parere in legatura cu ce exact trebuie sa platesti.

multumesc

• Membru

Pai si sursele tale sigure din sistem care lucreaza de mai bine de 30 de ani nu au putut sa-ti expuna avantajele si dezavantajele terminarii unei scoli de politie? Sau doar vrei sa ne spui cat de tare esti tu si ca " sigur poti trece de o anumita testare"?

• Upvote 2

Nu am vrut sa las impresia ca "is mare si tare". Imi cer scuze dar am vazut cu ce atitudine raspundeti la oameni cu nelamuriri am zis sa fiu si eu la acelasi nivel.

Desigur, mi-au spus dar prea putine dezavantaje de aceea am nevoie de pareri din exterior, de la oameni straini cu care nu am nici o legatura.

• Membru
BGeorge

Eu zic ca nu are rost sa te dai inteligenta si lasa aroganta acasa.

Primesti raspunsuri pe masura intrebarilor, iar daca ai fi citit pe forum gaseai singura raspunsuri la intrebarile tale.

Si atitudinea ta s-ar putea sa nu fie apreciata de viitorii tai colegi, daca vei absolvi o scoala de politie. Cred ca niciun politist nu-si doreste un coleg oportunist care fuge cand da de greu.

Pana la urma tu trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta. Daca nu esti atrasa de aceasta meserie mai bine ramai artista.

Edited by BGeorge

off maii...chiar nu sunt asa cum credeti voi.

De ce conteaza asa mult personalitatea omului care va intreaba? Puteti sa raspundeti frumos daca este permis daca nu spuneti tot frumos...ne pare rau informatii secrete.

Am inteles regulile forumului, m-am supus, am intrebat frumos, m-am scuzat, am multumit. De unde concluziile astea: plina de mine, aroganta etc?

Stiu ca e usor sa pui etichete dar usor este si sa fi dragut cu altii, sau traiesc eu intr-o alta lume?

Inteleg ca ati dat peste multi oameni care nu isi aveau rostul aici insa nu toti suntem asa, altii chiar sunt oameni normali care au ajuns la o rascruce si au nevoie de cateva informatii atata tot.

BGeorge, artista am sa fiu mereu, indiferent de cum aleg sa imi castig painea . Normal ca sunt atrasa de meserie, intr-o oarecare masura si logic ca eu aleg ce fac cu viata mea insa am aceasta vara in care vreau sa adun toate informatiile posibile ca atunci cand decid sa fiu 100% sigura.

Ma gandesc ca nu ar fi rau sa nu deviem de la subiectul topicului..am vazut ca se pot trimite mesaje si in privat...

• Moderator
Marius

Marius, din cate am citit sunt interzise jignirile pe acest forum.

Desi nu acesta era subiectul am sa-ti raspund totusi si iti spun ca nu m-ai descris corect.

Oamenii care "le stiu pe toate" in general nu au nevoie de sfaturi, nu?

Care este subiectul la care zici ca sunt pe langa? Toate raspunsurile primite pana acum au fost din surse sigure care lucreaza in sistem de mai bine de 30ani.

Sunt foarte modesta, fara ifose si nu ma laud daca asa mare accet pui pe caracterizarea mea .

Mai gandeste-te si la alt motiv pentru care o persoana ar spune ca poate trece sigur de o anumita testare inainte sa tragi concluzia ca sunt plini de ei.

Iti multumesc in schimb (fara ironie) pentru raspunsul la "cat trebuie sa platesc" desi nu ai dat o suma mi-ai oferit o alta parere in legatura cu ce exact trebuie sa platesti.

multumesc

Care sunt jignirile? Faptul că ți-am atras atenția că ești mult prea plină de tine? Păi chiar dacă nu-ți convine, ăsta e adevărul. Faptul că ai intrat aici să ceri păreri, iar după ce le-ai primit, încerci să-i pui la punct pe ceilalți și să le indici ce tu cum trebuie să răspundă, nu dovedește decât că nu ai capacitatea necesară să porți o discuție constructivă și nu poți asculta alte păreri, iar asta se numește infatuare.

Te rog, încearcă să ne scutești cu astfel de indicații, despre cum trebuie să răspundem noi aici, pentru că nu ești în măsură să faci asemenea aprecieri. Dacă nu-ți convine tonul ori răspunsurile primite, e foarte simplu, închizi fereastra browserului și nu mai accesezi acest site. Nimeni nu se supără.

Spre deosebire de tine, marea majoritate a membrilor acestui website NU vorbesc din auzite, de la diferite 'surse de încredere', ci fac afirmații în urma experiențelor, pentru că sunt polițiști în activitate. 

• Membru
BGeorge

Am mai zis-o, pe forum gasesti foarte multe detalii despre ce vrei sa stii. De la dotare pana la cum sunt caminele. Trebuie doar sa ai ochi si rabdare sa citesti.

Daca tu iti doresti cu adevarat sa faci asta nu-ti mai pasa ca nu poti iesi 1 luna din scoala sau ca trebuie sa faci sectoare.

• 1 month later...

Nu mai căutati avantaje sau dezavantaje. Dacă asta e visul vostru faceti acest pas, dacă nu nu. Voi singuri știți ce fel de oameni sunteți, cât de pregătiți, cât de bine făcuti sunteți, ce capacitati intelectuale, fizice dar mai ales psihice aveți sau nu, așa ca voi trebuie sa știți dacă sunteți făcuti pentru aceasta meserie. Asta e o meserie care se face din dragoste nu din alte considerente.