Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Nu ne da pace

hawkeye
 Share

Question

Buna ziua !

Va scriu fiindca stiu ca dumnoavoastra sunteti in masura sa-mi spuneti ce as putea face in situatia in care ma aflu si ati putea sa ma sfatuiti cel mai bine.

In urma cu un an de zile, am cunoscut o fata cu care inca sunt impreuna.Toate bune si frumoase intre noi doi, fara certuri, absolut nicio problema intre mine si ea.Mentionez ca amandoi avem 20 de ani.De la inceputul relatiei, mama ei tot isi baga nasul intre noi doi, ajungand sa isi bata fiica, sa o scuipe, sa o agreseze si sa ii adreseze cuvinte injurioase.Dar nu s-a oprit aici, ne terorizeaza, nu pot sa ies cu ea nicaieri fiindca o tot suna, ma suna si pe mine ,imi suna parintii, ne face numai necazuri.In ultimele doua zile a venit si la mine in fata blocului sa faca circ.Problema este ca prietena mea nu mai poate suporta, e deprimata si incerc cu toate puterile mele sa o sustin si sa o ajut si sa incercam sa o ignoram ,dar chiar nu putem fiindca nu mai putem respira de mama ei, credeti-ma ca sunt intr-o situatie in care nu prea stiu ce sa fac, fiindca nu sunt omul care sa se certe si sa faca scandal, am incercat sa o evitam pe cat posibil,dar chiar nu ne da pace si cel mai rau ma ingrijoreaza ca o bate si ca de 1 an de zile starea ei de sanatate s-a deteriorat.Acasa sta mereu in stres, au sunat si vecinii la politie,dar femeia aia nu se opreste,are probleme psihice.Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac,va multumesc mult. 

Sarbatori fericite !

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cel mai simplu: daca chiar are probleme psihice mama prietenei tale, aceasta din urma poate sa mearga la medicul de familie si sa solicite un bilet de trimitere pentru un control medical la o unitate medicala de psihiatrie. Dupa ce obtine acest bilet de trimitere, daca mama ei se manifesta agresiv, poate solicita internarea ei intr-o astfel de unitate.

Deasemenea, ar trebui sa luati legatura cu politistul de proximitate din zona voastra, iar prietena ta ar trebui sa depuna plangere pentru lovire impotriva mamei sale, iar ulterior sa solicite la Serviciul de medicina-legala din judetul vostru eliberarea unui certificat medico-legal cu zilele de ingrijiri medicale necesare vindecarii dupa vatamarile corporale produse asupra ei.

Edited by Sache
  • Upvote 1

• 0

Va multumesc domnule Sache, in cazul in care nu se poate face rost de biletul catre psihiatrie , voi apela la politistul de proximitate din zona si voi depune impreuna cu prietena mea.