Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Suspendare permis pt circulatie pe contrasens. Trebuie sa dau examen?

gmngmn
 Share

Question

Salutare,

In noiembrie mi-a fost suspendar permisul auto (circulat 10m pe contrasens cand intram la benzinarie)

Perioada de suspendare a inceput pe 13 Noiembrie si se termina pe 13 Ianuarie.

La finalul acestei perioade trebuie sa fac altceva decat sa ma duc la politie si sa imi ridic permisul?

Intreb pentru ca am auzit ca ar trebui sa dau un examen, altfel mi se mai prelungeste inca o luna. Ce scrie pe hartia care mi-a venit acasa nu face decat sa sporeasca, confuzia. Atasez hartia.

Multumesc si Sarbatori Fericite!

post-15551-0-74252800-1419681883_thumb.j

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Trebuie sa te prezinti pentru examen. Daca promovezi examenul poti opta pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 zile daca intrunesti conditiile prevazute de lege, in caz contrar perioada de suspendare va fi majorata cu 30 zile.

• 0

Multumesc pentru raspunsuri. 

Din pacate nu sunt inca lamurit. Primul raspuns spune clar ca trebuie sa dau acel examen, al doilea raspuns listeaza niste cazuri in care acel examen se da, iar ce am facut eu nu se incadreaza. Nu am facut accident, nu consumasem alcool etc.

Va atasez si procesul verbal, poate intelegeti mai clar.

post-15551-0-54053100-1419763870_thumb.j

• 0

Salut,

Multumesc pentru raspuns, multumesc lui Marius pentru articol.

Ce nu e clar? Nu prea am inteles de ce tu ai spus ca trebuie sa ma prezint pentru examen dar nici unul din punctele enumerate de Marius nu spune asta.

nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

Nu e cazul

conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;

Nu e cazul.

când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;

Nu e cazul

când a solicitat  exercitării dreptului de a conduce, conform art.104 din 

Nu e cazul. Nu am solicitat reducerea. Au trecut deja 45 de zile de suspendare.

---

Deci, nu ma intelegeti gresit, nu e obligatia nimanui sa imi dea un raspuns. Doar ca raspunsurile care au venit au fost un pic contradictorii.