Jump to content
POLITISTI.ro

Drept vs. OSP

Recommended Posts

salut. revin pe forum cu o intrebare pentru care nu am reusit sa gasesc raspuns nicaieri.

care sunt specializarile/ariile de competenta in care va putea activa cineva care a absolvit la specializarea Drept si cineva care a terminat OSP ?

cu alte cuvinte, ce pot face comun absolventii celor doua specializari si ce nu pot face in ariile de competenta profesionala ?

cum ar fi, cu OSP poti activa in Criminalistica, Furturi Auto, Politie Rutiera, te poti ocupa de infractiunile care vizeaza crima organizata, drogurile, etc ?

pe mine de exemplu ma intereseaza ceea ce se afla aici: Catedra de Investigare a Criminalitatii

si cel putin la fel de important, care sunt masterele la care te poti inscrie dupa si cele la care nu te poti inscrie ?

spre exemplu, cu OSP te poti inscrie la Investigarea criminalistica a infractiunilor, Stiinte penale, Combaterea criminalitatii organizate, Managementul investigarii fraudelor ?

din pacate nicaieri nu se vorbeste despre asta si corect ar fi ca fiecare viitor-posibil absolvent sa stie ce-l asteapta.

multumesc.

claudiu

Edited by claudlu

Pana in 2010 in cadrul Academiei de Politie existau 3 facultati: Drept, Pompieri si Arhivistica. In cadrul facultatii de DREPT erau incadrate armele Politie, Politie de Frontiera, Jandarmi si Peniteciare, absolventii acestei facultati aveau dubla specializare jurist si subinspector/sublocotenent in arma la care erau incadrati. Ministerul Educatiei nu a mai fost de acord cu dubla specializare motivand ca Academia "scoate juristi pe banda rulanta" asa ca facultatea de drept a devenit facultatea de POLITIE care pregateste politisti. Clasele de drept existente acum in academie sunt doar o gaselnita a conducerii academiei care a reusit sa prosteasca MEC-ul pentru a pastra posturile asa zisilor profesori de drept din academie.

Asadar diferenta dintre Drept si OSP este aceea ca absolventii de drept vor avea diploma de jurist ca orice alt student care este absolvent al unei facultati de drept, cu toate drepturile ce decurg de aici (de a intra in Barou de a candida la INM, etc.), iar absolventii de la OSP vor fi doar politisti. In ceea ce priveste specializarile la care se pot incadra absolventii de drept si cei de OSP nu exista nicio diferenta.

Prin urmare daca vrei sa deci politist si sa iesi la pensie din politie te sfatuiesc sa mergi pe OSP, termini mai rpd., iar daca vrei sa ai si alte obtiuni mai tarziu mergi pe DREPT

din pacate nicaieri nu se vorbeste despre asta si corect ar fi ca fiecare viitor-posibil absolvent sa stie ce-l asteapta

Nu se vorbeste pentru ca ceea ce il asteapta pe un absolvent de academie nu e de bine....daca chiar vrei sa faci drept si nu politie te sfatuiesc sa eviti academia..crede/ma pe cuvant

Edited by kta

Claudlu, in primul rand ar trebui sa iei in calcul locurile disponibile acolo; dupa cum probabil ai observat anul precedent au fost 40. Dumnezeu stie cat or' mai fii anu' asta sau anii urmatori. Sa nu mai vorbim despre cat de greu se intra acolo. De fapt Politie Drept inseamna o medie mare la examene si competente destul de frumusele in liceu. La drept..intra "ala" care a stat tot liceul in casa si a invatat pentru olimpiade pana i-au sarit capacele.

Nu se vorbeste pentru ca ceea ce il asteapta pe un absolvent de academie nu e de bine....daca chiar vrei sa faci drept si nu politie te sfatuiesc sa eviti academia..crede/ma pe cuvant

S-a transformat Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" in vreo' Socola si nu s-a aflat inca?!!!. :blink: Prefer sa cred ca e o speculatie personala.

Amigo, Academia de Politie, e printre cele mai respectate unitati de invatamant din Romania. Te asigur ca un absolvent care isi da interesul ajunge departe in cariera asta. Cu siguranta nu o sa-l astepte nea` jandaru' dupa 4 ani sa-l zvante' cu bastoneala daca la asta te referi din "ce il asteapta".

Il asteapta o viata de bugetar intr-o tara mediocra care se cam duce de rapa; un loc de munca ca tot romanu', aceleasi greutati, poate chiar mult mai grele dar, in viata trebuie sa-ti placa ceea ce faci iar cei care au intrat in Academie doar pentru "leafa mare" or sa iasa dupa 4 ani cu coada intre picioare.

Edited by Noxy

S-a transformat Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" in vreo' Socola si nu s-a aflat inca?!!!. :blink: Prefer sa cred ca e o speculatie personala.

Nu ma refeream la ce se intampla in scoala..ma refeream la aspectele pe care le-ai enumerat si u mai jos legate de profesia de politist in romania...eu vroiam doar sa subliniez faptul ca daca faci academia pentru a fi jurist mai bine faci dreptul in alta parte...eu nu am avut de ales intre Drept si OSP, daca ar fi fost sa aleg, la momentul ala as fi ales OSP.....acum..clar nu as mai alege sa fiu absolventul "renumitei si prestigioasei academii de politie" am destule argumente sa spun asta si nu st speculatii personale ci motive obiective...

Edited by kta

mersi pentru raspunsuri. sa inteleg ca de-a lungul studiilor, fie ca intri la Drept sau OSP, ai acelasi optiuni de specializare pentru ambele ? de ex. X se poate specializa in criminalistica sau pe politie rutiera indiferent ca a intrat la drept sau osp ?

intreb toate lucrurile astea pentru ca cineva imi tot spunea ca de fapt cu OSP, nu te vei ocupa decat de compartimentul paza si ordine (care vizeaza numai firmele de paza), cazurile de o gravitate mediocra si cam atat.

deh, stiu ca timp de 10 ani esti legat de M.A.I si de aceea incerc sa ma lamuresc cum stau lucrurile exact.

inca ceva, dupa academie merge echivalat OSP-ul si facuta o continuare de studii la drept in cadrul unei univ. ?

mersi,

claudiu

ps: nu vreau sa fac neaparat drept, intreb insa care-s diferentele pentru ca in privinta fiecarei specialiari exista mereu avantaje si dezavantaje.

iar legat de cat de greu se intra la drept se vede dupa teste & rezultate.

Edited by claudlu

mersi pentru raspunsuri. sa inteleg ca de-a lungul studiilor, fie ca intri la Drept sau OSP, ai acelasi optiuni de specializare pentru ambele ? de ex. X se poate specializa in criminalistica sau pe politie rutiera indiferent ca a intrat la drept sau osp ?

intreb toate lucrurile astea pentru ca cineva imi tot spunea ca de fapt cu OSP, nu te vei ocupa decat de compartimentul paza si ordine (care vizeaza numai firmele de paza), cazurile de o gravitate mediocra si cam atat.

deh, stiu ca timp de 10 ani esti legat de M.A.I si de aceea incerc sa ma lamuresc cum stau lucrurile exact.

mersi,

claudiu

ps: nu vreau sa fac neaparat drept, intreb insa care-s diferentele pentru ca in privinta fiecarei specialiari exista mereu avantaje si dezavantaje.

iar legat de cat de greu se intra la drept se vede dupa teste & rezultate.

Ok, deci sa inteleg ca intrebarea dumneavoastra se leaga strict la modul general nefacand apel la propria persoana. In plus observ inca odata cu cata nonsalanta sunt "caracterizati" politistii. De ordine si paza... :ner: , se ocup jandarii' si firmele de paza, nu politistii. Intai ar trebui sa va revizuiti cultura generala in ceea ce priveste aspectul asta -ce inseamna politist, si ce nu-

O sa o luam frumos, ierarhic, sa analizam structura unei Facultati de Politie, in cazul de fata Alexandru Ioan Cuza.

La capitolul Drept avem:

-Drept penal. Catedra de Drept penal este unul dintre departamentele Facultăţii de Poliţie din Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” şi este cea care asigură pregătirea studenţilor instituţiei în domeniul dreptului penal material, al procedurii penale şi al criminologiei şi chiar al dreptului penal al afacerilor. În acest sens, sunt desfăşurate activităţi de curs, seminarizare şi lucrări practice care creează premisele unei acumulări de cunoştinţe de un bun nivel. În activităţile didactice sunt utilizate cele mai moderne metode, iar cadrele didactice sunt preocupate de autoperfecţionare continuă.

-Drept privat unde se incadreaza dreptul civil 1,2 si 3, dreptul roman, comercial, dreptul muncii si securitatii sociale, dreptul procesual civil, dreptul comertului international, dreptul transporturilor.

-Dreptul Public care cuprinde teoria generala a dreptului, drept constitutional si institutii publice, istoria dreptului romanesc, drept administrativ, drept financiar, drept international public, protectia juridica a drepturilor omului, dreptul mediului inconjurator, dreptul international privat, dreptul institutional comunitar, drept international umanitar.

Capitolul Drept sau OSP.

-Investigare a criminalitatii -cuprinde bazele activitatii informative, investigatii criminale, introducere în informatică şi informatica aplicata, principiile contabilitatii, investigarea fraudelor, tehnici de control antifrauda, combaterea criminalitatii organizate, metode si tehnici operative, management politienesc, tehnici speciale de investigare a criminalitatii.

-Ordine si siguranta Publica -cuprinde: teorie si tactica politieneasca, drept politienesc, relatii publice si comunicarea sociala, reglementarea circulatiei rutiere si conducere auto, politie rutiera, ordine publica -nu la modul "muschii mei minte (nu are)"-, management penitenciar, teorie si practica penitenciara, psihologie penitenciara.

-Criminalistica -cuprinde: criminalistica, medicina legala, specialitate cercetari penale, tehnica criminalistica, tactica si metodologia cercetarii infractiunilor.

Cam asta cu Drept si Drept sau Ordine si Siguranta Publica.

Sper ca am lamurit destul de bine. Informatiile sunt preluate de pe site-ul oficial al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.

inca ceva, dupa academie merge echivalat OSP-ul si facuta o continuare de studii la drept in cadrul unei univ. ?

Asta te va lamuri. De preferabil ar fii sa citesti tot ce e acolo pentru ca te va lamuri si in alte perspective.

Edited by Noxy

Noxy, mersi pentru raspuns si pentru amabilitate. o sa consider ca intepatura ta cu privire la cultura generala se bazeaza pe faptul ca in trecut, ai dat probabil peste fel si fel de specimene care puneau intrebari prostesti. te asigur insa ca eu stiu foarte bine cine se ocupa de ordine si paza, dar intamplarea a facut ca recent, un agent de politie sa se trezeasca sa-mi explice cum ca vezi doamne, OSP asta vizeaza cfrm. nu stiu caror noi reglementari. iar din moment ce eu am intrebat aici e destul de evident ca nu am crezut ce-a zis. dar, voiam sa elimin orice dubiu, oricat de nefondat ar fi el.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ma bucur ca ti-am putut fii de ajutor. :emo-yessir: . Iar despre treaba cu intepatura,..ei bine..ai nimerit-o. :rolleyes:.

Edited by Noxy
  • 2 years later...
Andrei9444

Dacă vreau să urmez Academia De Poliție 'Alexandru Ioan Cuza' București și doresc să patrulez, să răspund la anumite cazuri, mai exact la apelurile 112, de exemplu ca și ofițerii din America, ei patrulează, răspund la anumite cazuri, exact cum vreau și eu să fac. Ce specializare din cadrul academiei ar trebui să urmez pentru: patrulă (cu automobilul, mai exact cu mașina), răspund la anumite cazuri, etc. Cum se numește specializarea dorită de mine în acest caz?

-Mulțumesc anticipat.