Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
ionut1607

Radierea unei masini din Germania

Întrebare

ionut1607

Buna seara,

Detin o masina inmatriculata in Germania , si doresc sa o inmatriculez in Romania . Intrebarea mea este daca se poate radia masina din Romania , sau este necesar sa ma duc in Germania sa o radiez? In momentul de fata sunt si cetatean roman si neamt. Dupa radiere pot circula cu numere rosii si pentru ce perioada?

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

11 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Ai două variante:

1. Radierea în Germania şi înmatricularea ulterioară în România

Poţi radia autovehiculul din circulaţie în Germania, urmând ca după ce vehiculul ajunge în România, să soliciţi aici înmatricularea.

Dacă aduci în România o maşină care a fost deja radiată din circulaţie în Germania (să aduci maşina în România pe roţi), ai nevoie de un număr de înmatriculare vamal de export (Zollausfuhrkennzeichen - aşa-numitul număr de tranzit - Überführungskennzeichen). Acest număr poate fi obţinut la serviciul de înmatriculare german. După sosirea în România poţi solicita înmatricularea la serviciul de înmatriculare român.

2. Radierea şi înmatricularea autovehiculului concomitent în România

Dacă vrei să înmatriculezi autovehiculul cu număr de înmatriculare german direct în România şi să primeşti număr de înmatriculare românesc, trebuie să depui o cerere la serviciul de înmatriculare competent în România (Serviciul Regim Permise Auto şi Certificate de Înmatriculare).

• Serviciul Public Comunitar din România care efectuează înmatricularea reţine documentele germane de înmatriculare în original şi informează despre aceasta serviciul german de înmatriculare competent. Lunar se transmit către autorităţile din Germania - prin intermediul Oficiului federal pentru circulaţia autovehiculelor - Kraftfahrtbundesamt, Flensburg – o listă cu autovehiculele care au fost reînmatriculate în România.
  • plăcuţele cu numărul de înmatriculare germane sunt distruse de către Serviciul Public Comunitar care a efectuat înmatricularea în România.
Dacă alegi prima variantă poţi să primeşti 3 rânduri de numere provizorii (90 zile - 3 luni). În schimb, dacă alegi a doua variantă nu vei mai avea nevoie de numere provizorii.
  • Apreciez 3

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
ionut1607

Bună ziua, recent am achiziționat o mașină din Germania, (cetățeanul sta în românia și are dublă cetățenie) a avut mașina în tara și nu a ajuns sa o radieze din Germania. Se poate inmatricula la noi, urmand ca după aceea sa o radieze el de sărbători de acolo? Am înțeles de la cineva ca dacă faci asta nu o mai poți radia deloc de acolo. Alta persoana a spus ca se poate. Sunt puțin derutat. Va rog sa ma ajutați și sa îmi spuneți va rog cum trebuie sa procedez. Va mulțumesc!

• Displace 3

Link către postare
  • 0
coosstti

Ți se pare că aici este forumul polițiștilor din Germania?

Link către postare
  • 0
Xenobier

Salutare, am cumparat recent o masina din Germania procedand in felul urmator.

Am primit toate actele masini, contract vanzare cumparare iar ca sa nu mai scot alte numere proprietarul a facut procura sa pot conduce masina. Cand m-am inteles cu proprietarul am inteles de la el ca dupa ce ajung in tara sa ii trimit numerele sa o poata radia. Ulterior, ajungand in tara, am facut numere rosii si am depus actele pentru inmatriculare, am intrebat o pe doamna de acolo de radiere si mi-a spus ca se v-a radia automat. Mai apoi am inteles de la proprietar ca trebuie sa ii trimit si restul actelor, mai exact talonul si cartea masini ca sa o poata radia in Germania.

In concluzie acum trebuie sa trag masina pe dreapta. Sa cer actwle inapoi de la rar si sa trimit actele sa o radieze el in Germania iar apoi eu sa astept actele inapoi.

Dupa certuri si multi nervi as vrea sa stiu parearea dumneavoasta.

Se radiaza masina automat sau chiar este nevoie sa trimit actele si numerele in Germania?

Multumesc anticipat, va urez o seara buna!

Link către postare
  • 0
ClauZ21
On 11/17/2014 at 10:15, Marius a scris:

2. Radierea şi înmatricularea autovehiculului concomitent în România

Dacă vrei să înmatriculezi autovehiculul cu număr de înmatriculare german direct în România şi să primeşti număr de înmatriculare românesc, trebuie să depui o cerere la serviciul de înmatriculare competent în România (Serviciul Regim Permise Auto şi Certificate de Înmatriculare).

• Serviciul Public Comunitar din România care efectuează înmatricularea reţine documentele germane de înmatriculare în original şi informează despre aceasta serviciul german de înmatriculare competent. Lunar se transmit către autorităţile din Germania - prin intermediul Oficiului federal pentru circulaţia autovehiculelor - Kraftfahrtbundesamt, Flensburg – o listă cu autovehiculele care au fost reînmatriculate în România.
  • plăcuţele cu numărul de înmatriculare germane sunt distruse de către Serviciul Public Comunitar care a efectuat înmatricularea în România.

Dacă alegi prima variantă poţi să primeşti 3 rânduri de numere provizorii (90 zile - 3 luni). În schimb, dacă alegi a doua variantă nu vei mai avea nevoie de numere provizorii.

Salutări. Mai este valabilă radierea din România pentru un autovehicul înmatriculat în Germania?

Link către postare
  • 0
timoftegheorghe76

Dețin o mașină adusa din germania a fost înmatriculată în Germania pe numele meu ,după citeva luni am aduso în România și am înscriso ,trebuia radiata acolo în Germania sau pot sa o radiezi aici in Romania .Îmi vine sa plătesc asigurarea pe germania. Va mulțumesc.

Link către postare
  • 0
Cosmin99

Buna ziua 

Am înmatriculat in România o mașina din Germania, și vreau sa o radiez sa nu mai plătesc impozitul in Germania, ce acte îmi trebuie ?!

Link către postare
  • 0
StrugaruI

Mergi la srpciv unde ai înmatriculat masina și soliciți o adeverință din care sa reiasă faptul ca la înmatriculare în România au fost reținute doc. De înmatriculare din Germania și plăcuțele cu nr. De înmatriculare. (directiva 37/1999).

Acea adeverință o traduci și o predai autorităților din Germania. 

Link către postare
  • 0
bitang

Buna ziua.Si eu ma aflu in situatia ca am inmatriculat in tara o masina cu numere definitive de Germania si acuma autoritatile de acolo nu vor sa o radieze din sistem fiindca trebuie sa le predau brieful mic in original dar n-am de unde fiindca este la Politia Romana.In prima faza m-am prezentat la ei pentru radiere cu copii dupa amandoua briefuri+copii dupa actele romanesti si numerele nemtesti.Cand au vazut modelul nou de CIV romanesc au zis ca este un fals + ca inmatricularea in doua locuri este ilegala.Astazi am fost la o firma care se ocupa de inmatriculari si trebuie facuta o adeverinta la politie si tradusa.Sper sa reusesc sa o radiez cu acea adeverinta dar ma cam tem sa nu faca din nou figuri.Ce as putea sa mai fac daca nu reusesc sa o radiez cu acea adeverinta?

Link către postare
  • 0
bitang

Am rezolvat pana la urma cu acea adeverinta.

Link către postare
  • 0
Sache

Bravo! Felicitări!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.