Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

credit bancar

Annie
 Share

Question

buna ziua,

Acum un an si jumatate am facut un credit altcuiva pe numele meu (teoretic persoana de incredere). De 3 luni nu a mai platit ratele iar zilele trecute mi-a venit acasa un plic in care in 5 zile lucratoare vor veni pentru executarea silita. Ce pot face pentru a determina acea persoana sa isi termine de platit creditul?

Se pot lua masuri in aceasta privinta?

Va multumesc

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

buna ziua,

Acum un an si jumatate am facut un credit altcuiva pe numele meu (teoretic persoana de incredere). De 3 luni nu a mai platit ratele iar zilele trecute mi-a venit acasa un plic in care in 5 zile lucratoare vor veni pentru executarea silita. Ce pot face pentru a determina acea persoana sa isi termine de platit creditul?

Se pot lua masuri in aceasta privinta?

Va multumesc

unde te-a găsit persoana pentru care ai avut curajul să-ți pui salariul la bătaie? și eu vreau să-mi iau o casă, te bagi?

acum lăsând gluma la o parte, ce acte ai încheiat cu persoana respectivă? după ce ai făcut creditul pe numele tau ati incheiat vreun alt document (chitanta de mână, declarație notarială, etc) prin care își lua angajamentul că plătește suma respectivă sau că are o datorie față de tine însumând valoare creditului?

sau ai mers pe încredere până la capăt?

documentele pentru laptop pe numele cui sunt întocmite?

• 0

cred ca a fost pe incredere, nu ?

eu am patit-o in calitate de girant, am platit vreo 1000 de lei !

asa ca daca nu gasesti o modalitate de constrangere sa plateasca esti bun de plata .

• 0

esti bun de plata, sau baga-i mana in gat daca il prinzi si ....................

Edited by serioussam

• 0

Intre dv si acea persoana a intervenit la acea data un acord consensual, prin contractarea unui credit pentru acea persoana.

Acel contract are natura comerciala si se supune dreptului comercial si Codului civil, iar acordul dintre dv si acea persoana de rea-incredere se supune doar Codului civil.

In principiu, trebuie sa puteti proba acordul cu martori, sau chiar cu un inscris sub semnatura privata, incheiat intre dv si acea persoana. Daca puteti proba va puteti adresa cu o actiune instantei civile; daca vi se va da dreptate, acea persoana va fi executata silit pentru achitarea debitului, pe langa aceasta dv puteti cere si daune atat pentru prejudiciul cauzat, cat si pentru nerespectarea executarii obligatiilor ce ii reveneau .

Trebuie sa aveti in vedere ca acea persoana poate si nega gestul dv, iar in lipsa probelor dv veti ramane cu paguba.

Edited by angelfire
  • Downvote 1

• 0

@angelfire: glumesti :) contractarea unui credit ptr o alta persoana nu este un acord consensula ci o fapta ilicita, o inselaciune. prezinti o stare de fapt nereala chiar din momentul contractarii, stare de fapt care ar fi determinat banca sa nu acorde creditul daca ar fi cunoscut-o. Suna familiar, la fel ca in Codul Penal? nu mai pun in discutie faptul ca in mod sigur a semnat formularele de cunoastere a clientilor in care a declarat ca faptele expuse sunt conforme cu realitatea si ca este adevaratul beneficiar al banilor, asa cum cer normele BNR si legea ptr prevenirea spalarii banilor.

daca as fi in locul initiatorului threadului as plati la banca ratele (ca pret al increderii gresit acordate) si as incerca sa recuperez banii pe cai personale, prin discutii cu nebeficiarul laptopului. cel putin as incerca sa recuperez bunul sa ca imi mai acopar din paguba. sub nici o forma nu as incerca sa apelez la instante sau politie deoarece nu va avea nici o sansa - nu poti invoca propria culpa ca sa obtii un drept.

• Upvote 2

• 0

tocmai ce ti-am explicat - este un fel de autodenunt cu privire la inselaciune cf art 215 alin 3 CP "Inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alineatele precedente, după distincţiile acolo arătate." daca ar fi spus bancii ca banii nu sunt ptr el ci ptr cel care a achizitionat laptopul, atunci banca nu ar fi acordat creditul.

este o discutie despre natura creditului dar bancile nu prea fac asemenea deosebiri cind este vorba de inselarea lor, mai ales cind vorbim si despre restante.

Pe de alta parte, o conventie (scrisa sau consensuala) prin care te obligi la obtinerea unui credit ptr altul in schimbul platii ratelor de catre co-contractant este nula deoarece incalca ordinea publica - nu suntem in prezenta unei simulatii ca sa fie acceptabila intr-o procedura civila.

in consluzie, nu poti invoca propria culpa / turpitudine pentru a obtine suport din partea statului (o decizie judecatoreasca, de exemplu) in valorificarea unui drept izvorit din respectiva fapta.

• 0

Maxu la obiect ca mai tot timpul.

Lasa-ma pe mine poate sunt mai convingator.

Cele trei elemente necesare vietii:

-apa

-aerul

-si fraierul.

• 0

maxu08, mie mi se pare, mai degrabă a fi vorba de un împrumut. Nu cred că o să treci mai departe de faza actelor premergătoare cu o astfel de faptă interpretată ca fiind înșelăciune.

• 0

pai daca tot sunt toate actele pe numele tau... fa o reclamatie la politie ca ti-a fost luat bunul respectiv prin abuz de increde (eventual furt, ca sa i-o platesti si tu cu aceeasi moneda) cu conditia sa platesti tu ratele in continuare.

• Downvote 1