Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
valden57

Culpa comuna

Question

valden57

Buna ziua,am si eu o intrebare

Am avut un accident acum 2 luni. Incercam sa depasesc pe unul cu o Dacie carea virat stinga fara sa semnalizeze si sa se asigure, mi-a taiat fata de n-am avut timp nici sa pun frina si l-am lovit in partea stinga,bineinteles ca mi-am facut masina varza un Opel Astra din 2001.Domnul cu Dacia a suferit niste tasari de vertebre la git si a necesitat 2 saptamini spitalizare. Mie mi s-a facut dosar penal ca e accident cu victime

Imediat dupa accident cel cu Dacia a recunoscut ca e vinovat si a zis ca nu m-a vazut ca vreau sa-l depasesc si mi-a dat copie dupa asigurarea rca,cupie a carnetului lui de conducere,nestiind ca trebuie sa cer copie dupa procesul verbal intocmit de politistul care a instrumentat accidentul pe care trebuia sa-l primesc si nu l-am primit. Ca concluziile dosarului penal sa arate ca sint vinovat la fel ca si soferul cu Dacia care a declarat ca a semnalizat stinga intrucit din fata sa veneau pe celalalt sens 3 autoturisme.Pai daca veneau nu 3 ci unul singur eu ma mai angajam in depasire???Ma simt nedreptatit,dar stiu ca in Romania se poate intimpla orice

Eu nu am casco doar RCA, as vrea sa stiu daca firma de asigurari mai plateste ceva in cazul cind ne-a gasit pe amindoi vinovati, adica accidentul s-a produs din culpa comuna

17 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

Care e stadiul dosarului penal în prezent? S-a soluționat, ai primit acasă vreo hârtie de la parchet?

De unde ai aflat sau cine ți-a spus că e vorba de culpă comună?

Nu te mai uita în gura celor de la asigurări, pentru că te trimit după cai verzi pe pereți. Nu poți obține copie după procesul verbal dintr-un dosar penal. Procesul verbal din acel dosar penal nu e același lucru cu procesul verbal de contravenție (acel tipizat) ce se întocmește în cazul accidentelor soldate numai cu pagube materiale (tamponări).

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
valden57

Am primit Rezolutie de neincepere a urmaririi penale in care se constata printre altele ca: Din probatoriul administrat concluzionam ca accidentul s-a produs din culpa comuna a celor doi conducatori auto

• 0
Catalin

Din păcate nu cred că te vor despăgubi cei de la asigurări.

Pentru cei de la asigurări, vezi că în mod normal ar fi trebuit ca ei să trimită o adresă către poliție pentru a le completa un formular (denumit popular „anexa 2”).

Găsești câteva detalii și aici:

• 0
valden57

Am citit dupa accident pe un site despre legea in caz de accidente auto unde scria ca politistul care a facut procesul verbal de accident, trebuie sa dea cite o copie din acel proces verbal fiecarui conducator auto implicat. Banuiesc ca in acel proces verbal scrie cine este vinovat de accident. Eu nu am primit acea copie.

M-am dus la procurorul care a intrumentat cazul si acesta mi-a zis ca l-a crezut pe soferul cu Dacia ca ala are martor. Martorul era sotia soferului care statea pe scaunul din dreapta a Daciei

• 0
Marius

valden57,

Faci o confuzie. Procesul verbal de constatare a contraventiei (amenda) se intocmeste in mai multe exemplare si se inmaneaza cate unul pentru fiecare persoana implicata. Aceasta procedura se urmeaza doar in cazul accidentelor rutiere soldate doar cu pagube materiale.

In cazul tau, e vorba de altceva, e vorba de un dosar de cercetare penala, intrucat vorbim de vatamarea corporala a unei persoane, iar in astfel de cazuri politistul rutier nu mai intocmeste proces verbal de constatare a contraventiei, se intocmeste dosar penal, iar solutia nu mai apartine exclusiv politistului, procurorul are ultimul cuvant, asta daca nu cumva dosarul ajunge in instanta.

• 0
valden57

Multumesc de raspuns, m-ati lamurit in legatura cu procesul verbal dar si acum sint uimit de dreptatea strimba pe care o fac unele persoane competente sa o faca

M-am tot intrebat cum poteti sa credeti o minciuna cit casa care nu are nici o logica adica scrie in rezolutia asta ca "susnumitul(soferul cu Dacia) a sustinut ca a semnalizat stinga intrucit din fata sa veneau pe celalalt sens de mers 3 autoturisme si dupa ce a efectuat manevra s-a trezit cu autoturimul marca Opel in portiera stinga fata. De ce nu are logica?

1 Daca veneau 3 autoturisme din fata eu nu ma mai angajam in depasire fiind posibilitatea sa ma ciocnesc frontal de unul din ele (drumul are doar o banda pe sens)

2 Daca veneau 3 autoturisme soferul cu Dacia trebuia sa semnalizeze stinga si sa opreasca asteptind sa treaca toate 3 autoturisme dupa care sa efectueze manevra asigurindu-se inainte ,ceea ce nu s-a intimplat p-tru ca Dacia nu era oprita ci se deplasa

3.Daca veneau 3 autoturisme ,dacia facea la stinga eu cu Opelul loveam Dacia in partea stinga primul din cele 3 autoturisme lovea Dacia in partea dreapta

Cei care au mai avut de-a face cu justitia o sa-mi zica: Trezeste-te omule unde crezi ca traiesti? in vreo tara europeana?nu, triesti in Romania unde dreptatea este dupa cum ai portofelul

• 0
Marius

valden57 poti face contestatie impotriva rezolutiei procurorului.

Art. 275 C.pr.pen.

(1)Orice persoana poate face plangere impotriva masurilor si actelor de urmarire penala, daca prin acestea s-a adus o vatamare intereselor sale legitime.

(3) Plangerea se adreseaza procurorului care supravegheaza activitatea organului de cercetare penala si se depune fie direct la acesta, fie la organul de cercetare penala.

(4) Introducerea plangerii nu suspenda aducerea la indeplinire a masurii sau a actului care formeaza obiectul plangerii.

Art. 278 C.pr.pen.

(1) Plangerea impotriva masurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispozitiilor date de acesta se rezolva de prim-procurorul parchetului sau, dupa caz, de procurorul general al parchetului de pe langa curtea de apel ori de procurorul sef de sectie al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

• 0
maxu08

@valden:

1. faptul ca veneau masini pe contrasens nu inseamna in mod necesar ca nu te-ai fi angajat in depasire. poate ca ai fi apreciat ca depasirea ar fi reusit chiar si in aceste conditii, un politist nu are de unde sa stie, el apreciaza dupa probe iar declaratiile celor implicati este un mijloc de proba la fel de util ca oriceare altul;

2.s-a constatat ca Dacia era in deplasare? a reiesit acest lucru din masuratori sau doar din declaratie ta? conteaza si acest aspect in aprecierea culpei comune.

3. si daca masina de pe contrasens frina, mai avea loc a doua tamponare? sau daca masina putea evita a doua tamponare prin ocolirea daciei?

desi esti implicat personal atunci cind apreciezi un eveniment rutier gindeste-te ca agentii de politie nu au fost la fata locului, ei reconstituie evenimentul din probe - masuratori si declaratii. daca din ele nu reiese un element, degeaba esti suparat ca nu a fost retinut in cercetare, nu avea cum sa o faca doar pe baza unor declaratii "interesate" (asa cum sunt declaratiile partilor implicate).

• 0
csi1

daca e culpa comuna, teoretic vei fi despagubit doar pt 50 % din dauna. culpa comuna mai poate fi stabilita de o instanta si in alt cuantum, in functie de infractiunile comise de fiecare. de exemplu, neacordare de prioritate vs 115 km/h in localitate culpa a fost 70% pt neacordarea de prioritate pt ca a creat un pericol iminent si 30 % pt cel cu viteza pt ca a creat un pericol potential.

• 0
adryanpnt

Buna ziua tuturor. Apelez la dvs pentru a ma lamuri cu privire la o speta. Acum cateva zile, iesind cu spatele din parcarea unui magazin, asigurandu-ma in prealabil, am tamponat usor un autoturism care mergea pe contrasens.

Mendionez  faptul ca autoturismul respectiv nu era intrat in depasire intrucat portiunea de drum era delimitata cu linie continua.

Sunt constient ca am si eu partea de vine ca nu am putut evita tamponarea(nu m-am asigurat indeajuns de bine) dar ma intereseaza daca si respectivul este vinovat pt. coliziune.

Multumesc si astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra.

O zi frumoasa!

• 0
cipri83

Pai daca mergea pe contrasens ti se pare ca a circulat regulamentar?

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Ziggye

Culpa comuna :

1 - neasigurarea la mersul inapoi

2 - circulatia pe sensul opus 

• 0
SanduDaniel

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Astazi in timp ce ma aflam in oras la o intersectie la care eu aveam semnul de "Cedeaza Trecerea" am dat prioritate unui autoturism ce venea din partea dreapta,acesta a trecut intersectia dupa care a oprit brusc pe contrasens pe partea stanga a directiei de mers a lui(la coltul intersectiei pe partea stanga a lui). Eu am intrat in intersectie timp in care nu circula nici o masina, iar la un moment dat conducatorul autoturismului sus mentionat ce era oprit in coltul intersectie pe contrasens(in partea stanga a mea) a accelerat si a intrat cu spatele in viteza inapoi in intersectie lovindu-ma in partea stanga-fata in aripa stanga. Fac precizarea ca in prima faza conducatorul autoturismului care a dat cu spatele a recunoscut faptul ca a gresit si ca nu m-a observat, totodata spunand ca a consumat bauturi alcoolice si sa o rezolvam pe cale amiabila,dar in momentul in care a observat semnul de "Cedeaza Trecerea" in directia de mers a mea acesta brusc si-a schimbat atitudinea si nu a mai dorit sa colaboreze spunand ca eu sunt vinovat ca nu i-am acordat prioritate la semnul "Cedeaza Trecerea". Sosind echipajul de politie am fost testati alcooloscop ocazie cu care persoana in cauza a fost identificata avand o alcoolemie de 0.95 la mie, acestuia intocmindu-i-se dosar penal. Mie mi s-a comunicat ca este "Culpa Comuna" si ca urmeaza sa imi fac singur reparatiile la autoturism. Doresc sa va intreb daca intradevar este "Culpa Comuna" si daca imi voi putea restitui contravaloarea reparatiei autoturismului pe RCA-ul acestuia sau in instanta prin hotararea judecatoreasca prin care individului respectiv i s-a intocmit dosar de cercetare penala. Va multumesc!

• 0
Catalin

Chiar si dacă nu ar fi vorba de culpă comună si s-ar stabili în urma cercetărilor că a fost vina exclusivă a betivului, din câte stiu eu, în astfel de situatii, compania de asigurări unde are el RCA-ul nu te va despagubi, tocmai pentru că individul se afla sub influenta alcoolului.

Deci singura sansă este să te constitui parte în procesul penal. Sper să nu gresesc si să se fi schimbat regulile pe la companiile de asigurări.

• 0
Dancenko

Buna seara si ma bucur ca v-am gasit :) !

Va scriu cu speranta sa ma ajutati sa inteleg cine este vinovatul dintr-un accident usor si simplu dar complicat si insinuat de catre asiguratorul RCA al vinovatului. 

Schema accidentului este simpla : doua sensuri de circulatie despartite cu linie continua dubla si cu cate trei benzi de circulatie pe sens :

- eu circulam pe banda 1 din 3 si am oprit pentru a executa o parcare laterala cu spatele. Dupa ce ma asigur ca nu am absolut nici-o masina sau pieton in spate ,semnalizez drepta si incep sa merg usor in marsarier , moment in care am fost lovit de un autoturism ce a intrat pe contrasens, a taiat cele doua linii continue despartitoare si ne-am ciocnit, eu nevand nici timpul necesar pentru a remarca ca din sens opus vine un alt autoturism . Din acest incident eu am bara spate indoita iar celalalt are aripa ifundata si janta putin zgariata.

Fiind vorba de un accident usor doar cu pagube materiale, am convenit de comun acord sa intocmim formularul de constatre amiabila unde s-au relatat si recunoscut faptele reale.

Am avut totusi surpriza sa fiu anuntat de soc. de asigurare a vinovatului ca eu trebuie sa suport 50% din devizul reparatiei pentru ca s-a constatat a fi culpa comuna in acest dosar de dauna. Am refuzat reparatia in service in aceste conditii si m-am intors la asigurator pentru a depune o contestatie asupra concluziei primite. 

Azi am primit in posta un raspuns referitor la contestatia depusa din care reiese ca a fost culpa comuna , conform verificarilor facute de asigurator si atasez acest raspuns pentru dvs. 

Doresc sa mentionez ca din articolele mentionate in aceasta scrisoare , reiese ca eu nu m-am asigurat si nu am semnalizat iar celalat conducator nu a semnalizat din timp schimbarea directiei de mers, el incalcand legea si intrand pe contrasens , dupa ce taie cele doua linii continue si a intrat in spatele meu. 

Doresc sa va intreb in acest caz, dupa ce am depus contestatie , ce masuri as mai putea impotriva acestui asigurator si normal, dupa parerea dvs.de expert, cine este vinovat in acest accident sau daca este corecta concluzia cazului de Culpa Comuna. 

Va multumesc anticipat !

Dan M.

image.jpg

• 0
bundesgrenzschutz

E culpa comuna. Doar instanta de judecata poate hotarî altceva... :emo-yessir:

• 0
Dancenko

Hmmm, crazy world....regret ca am acceptat sa intocmim amiabilul si nu am fost direct la Politie sa rezolvam acest caz .

Codul rutier ar trebui modificat si sa se interzica mersul cu spatele pe drumuri publice pentru ca se pare ca absolut in toate cazurile de accidente, cel ce merge cu spatele are din start o parte din vina . 

Multumesc mult pentru raspuns !