Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Bogdan249

Folie faruri si/sau stopuri

Question

Bogdan249

Buna ziua.

Am si eu o intrebare legata de folia aplicata pe faruri: Am voie sa pun folie pe faruri? ( acest model mai exact: link eliminat). Am intrebat si alte persoane si mi-au spus ca nu este legal, insa, tinand cont de faptul ca nu afecteaza in vreun fel lumina.... :-??

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Este ilegal dacă autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, lunetă ori geamurile laterale, care restrâng sau estompeaza vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior, sau care împiedică ori diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Adi1995

Si in cazul in care am farurile unpic opaci din cauza soarelui si doresc sa le polishez  , iar pentru protectia lor este o folie transparenta , s-ar putea lega cineva de ea?

• 0
Marius

Repet, dacă împiedică ori diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă, ai o problemă.

• 0
Basil

Daca sunt halogen si au tot 55/60w ca cele legale nu vad sa fie o problema. Probbil dau o lumina mai alba in Kelvin .

• 0
Bogdan249

Legea nu este foarte clara si lasa loc de interpretari. Cunosc articolul pe care mi l-ati prezentat, dar ce ma interesa pe mine era parerea dvs. in legatura cu folia aceea. Nu am vrut sa fac vreun fel de reclama, de aceea am si pus doar imaginea. 

In fine, imi puteti da parerea dvs. in legatura cu folia? Inteleg ca daca nu impiedica semnalizarea si faza scurta/lunga nu e problema, dar vreau sa stiu cum constatati dvs. ca sau nu impiedica lumina... 

Sper ca nu v-am deranjat in vreun fel. O zi buna, numai bine! :)

• 0
Catalin

Legea nu e deloc interpretabilă şi este destul de clară. Poţi să montezi absolut ce vrei pe faruri, singura condiţie este ca acestea să nu diminueze eficacitatea sistemului de iluminare, iar acest lucru se constatată direct şi nemijlocit de agentul constatator prin propriile sale simţuri.

• Upvote 1

• 0
Bogdan249

Am inteles acum, va multumesc frumos pentru raspunsuri.

O seara placuta in continuare, numai bine! :)

• 0
Gabi2324

Buna ziua! Doresc sa aflu cât este amenda pentru aplicarea unor folii fumurii pe stopurile autovehiculului, câte puncte de penalizare iau și dacă se ridica talonul. Mulțumesc!