Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Soap

60510811.jpg

60510815.jpg

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Pun pariu ca diletanta aia e si sefa pe la ea pe acolo, caci dadea ordine sa se aduca berbecul! Oricum sunt de tot rasul, iar ca sa aiba cireasa pe tort, au invitat si televiziunile, sa vada lumea ce mari si tari sunt ei! Pai ce , numai mascatii politiei sa filmeze descinderile? E... , na!

Asta explica si excesul de zel al gardienilor. Sincer, chiar nu cred ca era nevoie sa spargi usi, sa vii cu berbecul, chiar daca acele "locuinte" nu erau ale lor si blocul urma sa fie daramat, dar uite asa ca sa ne dam in spectacol la TV ca doar de-asta am chemat camerele de luat vederi......

Sincer, eu cred ca tiganii respectivi au reactionat chiar frumos. Sa vezi o isterica cu ciorapul pe cap, care iti rupe usa din temelii si te indeamna sa-ti dai foc, de parca jucau "adevar sau provocare" nu e ceva care sa indemne la calm. Cat profesionalism.

A nu se intelege ca le plang de mila celorlalti, dar gardienii sunt asa de antipatici si "inteligenti", incat n-ai cum sa nu tii cu tiganii si sa-i intelegi.

Toti comunitarii se gudurau de fericire si toate tutele de la TV trambitau intr-una CA COmunitarii se profesionalizeaza prin noua lege si hop, dintr-o data se schimba peste noapte la 180 de grade in niste meseriasi, prin simpla schimbare de denumire a institutiei.

Edited by ben

Dorin17

Ma intreb cati bani a alocat primaria sectorului 2 pe tot acel echipament? Or fi avut bani? Ca parca suntem la acelasi minister!

• Upvote 1

Kayne

@dorin: oare asta sa fie motivul pt care un amic de la IGPR mi'a spus " si ce ... sa ne mute la locali.. i'ai auzit pe aia sa se planga ca nu au masini, benzina, echipamente...? ".... mi'e sila...

Ben

:ner: :ner: :ner:

Doamneeeee.... astia sunt un izvor nesecat de prostie. Nimeni nu observa scenariul ala stupid in care un gardian ii da celeilalte gardience un buchet de flori, in mica lor sceneta in care sunt atacati? Doi "mascati" isi ofera flori, iar ea, suava ca o faptura plapanda ce e, ii multumeste si se pupa cu cagula pe fata :blink: Am trait s-o vad si pe-asta. Cica de ce are politia o imagine proasta.... Pai daca ii confunda lumea cu fariseii astia.........

Trist, nu mai am ce spune, decat ca oamenii astia sunt de neoprit.

Am vorbit cu cineva care in 2007 "a avut onoarea" de a le tine niste cursuri de initiere si se ruga la Dumnezeu sa nu vina ziua in care acesti indivizi care nu stiau sa scrie corect sau duhneau a bautura la cursuri (cel putin asa spunea persoana respectiva) vor avea atributii sporite. Iata ca ziua aia a venit si vor veni si altele in care vor avea atributii si mai multe.

Nu vreau sa exagerez, dar adevarul e ca ne tocam nervii degeaba pt ca nu avem ce face in privinta asta. Populatia deja ii privesti ca pe niste politisti, ii confunda cu noi, mai ales din cauza denumirii si a uniformei copiate si cred ca, aproape orice am face, lucrurile se vor inrautati in continuare pana la un punct in care cei mai multi se vor resemna si ii vor accepta ca pe niste colegi, cel putin fortati de imprejurari, prin natura atributiilor si influentelor sporite pe care le dobandesc de la an la an, fie ca ne place sa recunoastem sau nu. Mai ales in contextual actual al "descentralizarii".

Tot ce mai ramane de facut e la nivel individual, sa li se dea peste nas cu fiecare ocazie posibila, dar, din pacate, eu nu cred ca va stavili tavalugul asta.

Oricum societatea in care traim se degradeaza pe zi ce trece si odata cu ea si institutiile ei care se "baronizeaza " treptat.

Cristi

ben, eu unul personal, niciodata nu voi accepta aceste ameobe drept colegi si ii voi faulta cu toate ocaziile pe care le voi avea. :naughty:

Dau

Dar vad ca se pompeaza bani la greu in fundul lor.

serhente Garcia

Pai se pompeaza, pentru ca la nivelul unui sector sunt cam 2/3 din efectivul unei sectii, altfel spus, cum zicea rishi Rajvahandra, usor se umplu mainile intinse rugator ale unui soarece. In plus de asta, pentru achizitii directe, le este mai usor sa le faca din biroul propriu, fata de "noi" care trebuie sa plimbam hartiile pe la minister si igp, in consecinta manariile sunt mai greu de facut (de catre noi ;) , ca la nivele superioare nu discutam ca nu e de competenta noastra =)) )

bozo

http://www.crimetime.ro/politie/video-reportaj-catalin-radu-tanase-din-blocul-groazei-secretele-ghetourilor-bucurestene.html

Deci nu mai pot de ras... In Ferentari sunt zeci de astfel de blocuri in care locuiesc si indivizi periculosi, nu numai lesinati ca aia... Acum 2 saptamani am fost intepat cu o seringa... Pai comunitarii se duc si ei o data in ghetou si le dezinfecteaza hainele si apoi ii tin sub observatie? Noi mergem zilnic acolo la interventii la eveniment si dupa hoti...

Edited by bozo
  • Upvote 3

Mateuta

dar ce costumatie are reporterul ala "senzationist" parca ar filma la cernobal :D

andreyu

Imi este greata de duduia aceea de la comunitari (de fapt de toti, inclusiv de acela atletic cu berbecul)! Toti sunt un fel de Chuck Norris . :ph34r:

• Upvote 1

Dorin17

Imi inchipui cate repetitii au facut ca sa dea bine la tv! :ner:

• Upvote 1

Kayne

azi am vazut o masina de la locala stefanestii de jos (ilfov, langa bucuresti) avand ADA bicolora... n'am apucat din pacate sa ii fac nici poze nici sa ii iau numarul.. merge si o sesizare "generala"...?

Catalin

Poti face, dar nu cred ca va fi luata prea mult in serios.

Va fi ceva de genul sesizarilor binecunoscute, de genul: "in piata se fura la cantar", "in spitale se da spaga", "tiganii fura" si exemplele pot continua la nesfarsit ...

Pentru a avea vreun efect, o petitie trebuie sa semnaleze ceva cat mai concret.

CristiXP

dar nu ar fi mai simplu sa le ia colegii vostrii de la rutiera certificatele de inmatriculare si o amenda ca lumea pe langa sa trebuiasca sa mearga la RAR din nou cu ele sau pe unde trebuie reverificate ,etc :)) ?

Edited by CristiXP

Catalin

In primul rand, nu comunitarul ce conduce o astfel de masina nu a respectat legea, ci sefii sai. Mai exact, cei care au luat decizia achizitionarii unor astfel de dotari ce nu respecta legea.

In al doilea rand, avand in vedere gradul de politizare al acestei institutii, unde majoritatea sefilor sunt numiti in functie de sustinerea politica de la nivel local, unde sunt ... ei intre ei si o mana o spala pe alta, (primarul, prefectul, seful politiei, seful comunitarilor, presedintii de consilii, sefii deconcetratelor, etc se au ca fratii), este doar o pierdere de timp, ca sa nu mai spun ca este si destul de evident ca acel politist simplu isi va atrage antipatia si eventuale repercursiuni ... (iar aceasta problema este mult mai complexa, difera de la caz la caz, de la o zona la alta, etc si nu-si are rostul sa o discutam aici)

serhente Garcia

este doar o pierdere de timp, ca sa nu mai spun ca este si destul de evident ca acel politist simplu isi va atrage antipatia si eventuale repercursiuni ...

Este exact punctul pe i pe vare-l asteptam de ceva vreme! In consecinta s-au scurs 14 pagini de postari "degeaba". Noi vorbim si facem misto de ei (virtual, desigur) iar ei, la adapostul umbrelei politice isi fac de cap si asteapta sa le vina colegi "noi".

AFERIM!!

Ben

Pai eu ce tot am spus pana acum? Ce se va intampla intr-un final, e inevitabil. A ajuns sa fie o politica de stat "implementarea" comunitarilor si vor primi si mai multe atributii in viitor. Istoria cel putin asa ne arata.

Nimeni n-ar fi crezut cu cativa ani in urma ca se ajunge aici. Ei bine, iata-ne.

videosuzy

De doua zile, in intersectia de la Razoare (Dr.Taberei-bdul Timisoara-sos.Progresului) nu mai gasesti politistii de la rutiera pentru ca au fost inlocuiti de catre politistii de la locala6 (adica Politia Locala a Sectorului 6 Bucuresti).

Ce ma amuzat e maniera de dirijare ce aminteste de adevaratii politisti de la rutiera (parca ar fi copiile chinezesti ale celebrului iPhone). Balet, nu alta. Diferenta era data doar de burta respectivilor "locali", amintindu-mi de celebrul "vals al hipopotamilor".

Edited by videosuzy

videosuzy

Azi la fel. Aceleasi doua "MCV"-uri locale, cu aceeasi poli-locali burtosi, cu cascheta pe ceafa si balet categoria grea...

Cristi

videosuzy, filmeaza-i te rog de dragul posteritatii(stiu ca ai posibilitatea :naughty: ) si arata-ne si noua magnificentele din intersectie.

Bogdanel

Am primit raspuns de la politia locala IASI .

77673910413714827344.jpg

Rusy

Au gresit si nr de inregistrare, a trebuit corectat cu pixu.

Madalin

O stire un pic mai veche , insa interesanta pentru ca putem aflam in sfarsit de ce poarta comunitarii cagule:

Şeful IJP Neamţ susţine că aceştia poartă cagule în mod abuziv şi că nu sunt pregătiţi pentru intervenţii în forţă. În replică, şeful Poliţiei Locale susţine că echipele sale sunt dotate regulamentar şi că purtarea măştilor este o măsură de protecţie pentru angajaţi.

Acuzele de la nivelul IJP Neamţ au fost formulate în urma demolării unei terase din Ştrandul Municipal, săptămâna trecută, când poliţiştii locali au intervenit cu cagule pe faţă. „Sub nicio formă nu au dreptul de a interveni cu mascaţi cu cagule“, a declarat comisarul şef Dorel Manole, şeful IJP Neamţ. Acesta a adăugat că incindentul nu a fost singular. „Au fost reclamate câteva situaţii de exces şi în Piaţa Centrală, care au fost dirijate spre Poliţia Municipiului“, a completat inspectorul şef.

Copilul unui poliţist local, dat jos din autobuz

În replică, Dumitru Crăescu, şeful Poliţiei Locale, spune că echipa de intervenţie a fost dotată regulamentar. „Avem la bază Regulamentul de organizare şi funcţionare, în care apare şi echipa de intervenţie, cu echipamentul ei şi în care se precizează şi măsura de protecţie a personalului cu cagulă“, a declarat Dumitru Crăescu.

Acesta susţine că a existat un caz în care copilul unui poliţist local a avut de suferit din cauză că se ştia unde lucrează tatăl. „Copilul unui poliţist local a fost dat jos din autobuz de un grup de ţigani, în cartierul Speranţa, pentru că tatăl lui este poliţist local. Nu vrem să speriem pe nimeni purtând cagule, ci vrem doar să ne protejăm“, a încheiat Dumitru Crăescu.

Pe mine unul m-au induiosat :wacko:

Sursa

• Upvote 3

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Catalin
      By Catalin
      Vă propun să aruncăm o privire peste modul în care a evoluat instituţia poliţiei în Olanda, întrucât am observat în repetate rânduri faptul că foştii gardieni publici, atunci când nu au argumente în discuţiile privind necesitatea şi utilitatea existenţei aşa-zisei poliţii locale, invocă faptul că înfiinţarea acesteia s-ar fi făcut pe considerentul că în toate statele europene ar exista o astfel de structură. Aşa că atunci când mai auziţi vreun gardian public sau pe oricine altcineva cum povesteşte despre faptul că în toate ţările civilizate europene există poliţii locale/autonome ce sunt conduse de primari sau politicieni locali, să ştiţi că staţi de vorbă cu un hanarnist ce bate câmpii grav.
      Evoluţia şi reforma Poliţiei Olandeze
      Între anii 1945 şi 1993 olandezii au avut două poliţii, un locală, la nivelul municipiilor (municipal police - Gemeentepolitie) şi una naţională (Rijkspolitie). Exact cum se întâmplă azi în România.
      În anul 1994, întregul sistem de aplicare a legii a fost reorganizat în 25 structuri regionale (Regiokorpsen) şi o structură centrală (KLPD). Practic Olanda a renuţat la conceptul de „poliţie locală”, aşa cum este la noi astăzi, încă din anul 1994. Noile structuri de poliţie regionale erau conduse de un consiliu la nivelul regiunii respective. Exact ce doresc politicienii români să facă prin regionalizarea mult lăudată, în Olanda s-a întâmplat încă din anul 1994.
      Numai că în privinţa poliţiei, această regionalizare nu a fost suficientă, olandezii şi-au dat seama că în acest domeniu regionalizarea are limitele ei şi nu e deloc eficientă, drept urmare în ianuarie 2013 poliţia din Olanda a fost reorganizată într-o singură structură, astfel că noua Politie din Olanda este în prezent o singură instituţie (Korps Nationale Politie), formată din 10 unităţi regionale şi o unitate la nivel central.
       IMPORTANT: 
      Să nu credeţi că „localii” primărilor au fost transformaţi în poliţişti peste noapte, cum s-a întâmplat în România şi cum ar fi tentaţi unii să creadă.
      Nu, în Olanda primarii au şi ei un aparat de control şi reglementare, cu atribuţii asemănătoare localilor de la noi, atribuţii privind disciplina în construcţii, sănătatea publică şi alte asemenea atribuţii specifice primăriilor. Numai că aceştia nu sunt poliţişti, denumirea lor este Handhaving, care în traducere înseamnă ceva „întreţinere” sau „punere în aplicare” (sau dacă vă este mai uşor, în engleză se traduce în „maintenance”).
      În concluzie „poliţia locală” de la noi, în Olanda nu este „poliţie”. Acolo nu s-a instituit impostura prin lege şi nu se doreşte ca aceştia să fie confundaţi cu poliţia, ci sunt o structură a primăriei ce au printre atribuţiile specifice şi unele privind parcările, ordinea publică în pieţele turistice, combaterea cerşetoriei, etc
      Iar pentru liniştea cârcotaşilor vă asigur că i-am văzut pe viu. În prima fotografie puteţi vedea doi angajaţi ai primăriei pe două scutere în piaţa Palatului Regal din Amstredam. Sunt dotaţi cu staţii de emisie recepţie, cătuşe, baston, dar nu purtau armă de foc. Iar în a doua fotografie puteţi vedea o maşină aparţinând Handhaving, iar în spate o maşină a poliţiei. După cum puteţi observa, au locuri speciale pentru staţionare, iar maşina angajaţilor primăriei nu are rampă de girofaruri şi inscripţionarea acesteia diferă de cea a poliţiei.

Aici puteţi urmări un clip de pe canalul oficial al poliţiei olandeze, ce ne arată o scurtă istorie a evoluţiei poliţiei:
      Iar exemplele în privinţa angajaţilor primăriei pot continua cu Marea Britanie, unde în Londra poartă denumirea de traffic warden şi au ca principală atribuţie sancţionarea parcărilor şi a staţionărilor auto. 
    • Catalin
      By Catalin
      La o analiză sumară a vulnerabilităţilor şi disfuncţionalităţilor din sistemul de securitate al Belgiei, în urma atacurilor de la Bruxelles, se remarcă o problemă a sistemului belgian, ce ar trebui să dea de gândit atât belgienilor, cât şi celorlalţi europeni, inclusiv românilor. De departe cea mai gravă problemă este faptul că o informaţie vitală care ar fi putut duce la prinderea lui Salah Abdeslam, nu a ajuns acolo unde era nevoie. Mai exact un şef al poliţiei locale belgiene nu a introdus în baza de date federală o informaţie care ar fi putut duce la prinderea lui Salah Abdeslam mult mai devreme. Deşi pentru mulţi poate părea un detaliu nesemnificativ sau o simplă eroare umană, pentru cunoscători, aceasta este cea mai gravă vulnerabilitate a sistemului poliţienesc belgian. Şi apariţia acesteia nu este decât o consecinţă inevitabilă, datorată sistemului organizatoric al serviciului poliţienesc în Belgia. 
      După cum spune şi titlul, eşecul comunicării unei asemenea informaţii vitale, faptul că ea nu a ajuns acolo unde era nevoie de ea, demonstrează că poveştile politicienilor cu descentralizarea serviciului poliţienesc şi acest concept al serviciilor poliţieneşti locale nu mai este de actualitate, ba chiar a devenit o vulnerabilitate. Iar despre aceste lucruri, pe acest website s-a mai vorbit şi în postarea referitoare la decizia Scoţiei de a renunţa la serviciile de poliţie locale. Citiţi aceea postare şi vă veţi convinge că unul dintre principalele argumente este demonstrat de eşecul belgienilor. Găsiţi acolo postat încă din 2013:
      Cu alte cuvinte, existenţa poliţiilor locale, cele pe care la noi în ţară politicienii le-au creat şi sunt conduse de primari, constituie o vulnerabilitate. Sigur, politicienii recită românilor nişte poveşti populiste, când vine vorba despre necesitatea existenţei poliţiei locale, vorbind despre aşa-zisa apropiere de cetăţean şi alte asemenea legende politicianiste. Numai că realităţile cotidiene îi contrazic, iar datorită intereselor de grup, se fac că nu văd ori se prefac că nu înţeleg.
      În Belgia există un serviciu de poliţie structurat pe două nivele, federal şi local. În anul 2001, poliţia belgiană a suferit o reformă structurală fundamentală. În urma unui scandal datorat unor crime în serie comise de un pedofil, serviciile de poliţie (poliţia locală, Rijkswacht/Jandarmeria şi poliţia judiciară) au fost unificate şi s-a creat o poliţie pe două nivele (Federale Politie şi Lokale Politie). Ambele forţe sunt autonome şi se subordonează unor autorităţi diferite. Ce au făcut belgienii în 2001 este exact ce îşi doresc în România politicienii şi foştii gardieni publici, respectiv fragmentarea şi distrugerea Poliţiei Române, prin aceea idee conform căreia ordinea publică şi rutiera ar trebui să se afle în subordinea primarului. Exact asta au făcut belgienii. Au fragmentat poliţia, iar pentru structurile de ordine publică şi rutieră politicienii locali şi-au păstrat controlul. Iar consecinţele nu au întârziat să apară (foto):
      Cum a fost posibil ca o informaţie atât de importantă să nu ajungă unde era nevoie? E simplu. O poliţie locală condusă de un politician local are alte priorităţi şi nu va fi niciodată interesată ori preocupată de atribuţiile şi obiectivele altor servicii poliţieneşti. De ce? Pentru că nu e treaba lor, interesul oricărei poliţii locale este să-şi mulţumească şeful direct/primarul, care la rândul lui, nu este interesat să afle informaţii sau date privind infracţiuni date în competenţa altora şi unde nu are nicio responsabilitate. Imaginaţi-vă cam cât de interesaţi sunt primarii din ţara noastră de combaterea crimei organizate, dar nu doar aşa ... la nivel declarativ. Şi nu trebuie decât să ne aducem aminte cum şi la ce folosea primarul de la Iaşi foştii gardieni publici (poliţia locală). Iar acela nu este un caz singular care dovedeşte că politicienii doresc să controleze poliţia pentru a-şi satisface interesele personale ori de grup. Exemple sunt multe. 
      Un alt aspect deosebit de important ce rezultă din eşecul belgienilor şi din care conducătorii acestei ţări ar trebui să înveţe, este faptul că ordinea publică şi rutiera NU trebuie rupte şi separate de structurile poliţieneşti de investigare (combaterea crimei organizate, investigaţii criminale, criminalitate economică, arme, etc). Toate aceste structuri trebuie să lucreze mână-n mână şi să colaboreze. Iar acest lucru nu se poate realiza dacă serviciul poliţienesc se fragmentează. Ordinea publică şi rutiera deşi sunt percepute de mulţi ca fiind cenuşăresele sistemului poliţienesc, în realitate sunt două structuri foarte importante, îndeplinesc, făcând o analogie biologică, rolul vaselor de sânge al poliţiei, ele sunt contactul poliţiei cu strada, cu realităţile. Drept dovadă că în Belgia serviciile de informaţii şi toate structurile cu spioni şi tot felul de „speciali” n-au aflat unde se afla cel mai căutat infractor din Europa. A aflat un simplu poliţist de la ordine publică, dar datorită organizării şi fragmentării sistemului poliţienesc, informaţia nu a ajuns unde trebuie, la cei ce aveau nevoie de ea.
      Din păcate şi la noi, în România, atât politicienii cât şi magistraţii îşi doresc să destructureze Poliţia Română. Politicienii doresc ca serviciile de ordine publică şi rutieră să treacă în subordinea primarilor, iar procurorii vor şi ei să ia structurile de combatere a crimei organizate, investigaţii criminale, etc. Iar consecinţele acestei destructurări a Poliţiei Române, le putem vedea dacă privim mai atent la ce s-a întâmplat la Bruxelles.
    • OviU
      By OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.