Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
gecsjones01

Contestatie permis retinut.

Question

gecsjones01

Buna ziua.

Ma numesc Gelu,locuiesc in Germania de 9 ani iar acum o saptamana am venit in concediu in tara pt 3 saptamani,in noaptea zilei de 05.06 am fost oprit de politistii rutieri dupa ce consumasem in prealabil un pahar de bere la draft si mi sa retinut permisul pe o perioada de 90 zile.Am facut contestatie cu gandul sa obtin permisul inapoi pt perioada in care sunt in concediu,constient fiind ca am sanse minime sa castig contestatia.

Intrebarea mea este:Daca pierd procesul sunt obligat sa depun personal permisul la politie(asta insemnand sa ma intorc din germania special in romania pt asta), daca nu sunt obligat sa il depun suspendarea se ridica automat dupa expirarea celor 60,90 sau 120 zile de suspendare cat hotaraste justitia?sau odata si odata tot tre depus permisul la politie?Mentionez ca in germania nu imi este folositor decat f rar permisul,deci as putea trai fara el acolo 2-3 luni.

Multumesc anticipat.

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Încearcă să formulezi o întrebare în limba română.

• 0
25tess

Ai stat degeaba in Germania 9 ani.

• 0
gecsjones01

Reformulez intrebarea :Daca nu depun permisul la politie dupa sfarsitul procesului ce se poate intampla?

• 0
Catalin

Legea te obligă să predai permisul de conducere în termen de 5 zile.Dacă nu îl vei preda, vei încălca legea.

• 0
gecsjones01

Dat fiind ca locuiesc in strainatate imi va fi cam greu sa il predau,avocatul imi spunea ceva de genul ca daca nu il predau se mai adauga 30 zile de suspendare pe langa pedeapsa primita.Asa este cum spune avocatul sau poate fi mai grav?

• 0
25tess

Il trimiti avocatului prin curier, iar acesta il va preda la politie.

• 0
Valer

Buna ziua. As vrea sa stiu si eu care este perioada legala pentru a face contestatie in instanta impotriva retinerii permisului de conducere in vederea suspendarii dreptului de a conduce. Cind incepe. La data comiterii sau la data expirarii dovada drept de a conduce de 15 zile 

Edited by Valer