Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Declaratie scrisa la Politie

Pluton
 Share

Question

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire in urmatoarea privinta:

In urma unei altercatii cu o persoana, am fost cautata de politistul de proximitate pentru a-mi prezenta partea de adevar legata de incident. Dupa descrierea verbala, agentul mi-a cerut sa dau o declaratie scrisa pe aceasta tema.

Avand in vedere ca acesta mi-a spus ca persoana respectiva nu a facut o declaratie scrisa (nu a lasat-o el, cica), este legal ca eu sa declar in scris ce s-a intamplat? Care este scopul acestui demers?

Va multumesc!

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Da, este legal.

Înainte de iniţierea cercetării penale, se poate efectua o cercetare preliminară. În acest context, organul de cercetare (poliţistul) poate solicita anumitor persoane să dea declaraţii fără ca acestea să facă obiectul unei cercetări.

La fel de bine poţi refuza să consemnezi această declaraţie şi se încheie un proces-verbal în care se consemnează acest aspect, dar nu prea este indicat a se proceda aşa, pentru că doar cei certaţi cu legea procedează în acest fel.

• 0

Se poate folosi agentul de declaratia mea pentru a-mi inscena ceva?

Data trecuta, m-a amenintat cu internarea. Acum era suspect de docil.

Poate Politia sa ma interneze la "nebuni" doar pentru ca asa vor ei?

Multumesc!

• 0

Chiar ai nevoie de o examinare medicală.

Asta ce inseamna? Ca Politia are nevoie sa solicite in acest scop o examinare medicala a mea?

• 0

Politistul poate solicita expertizarea psihiatrica a ta in anumite situatii daca are dubii cu privire la capacitatea ta de exercitiu. Nu uita ca polltistii sunt si buni psihologi.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Oare să nu-si fi băgat coada în acest caz si serviciile secrete? :))

• 0
  • Moderator

Da. Mai ales dupa noul Cod Penal, organul de cercetare penala, in speta, politistul, poate solicita internarea involuntara a unei persoane care necesita expertizare medico-legala psihiatrica cu ocazia cercetarilor dintr-un dosar penal, iar aceasta refuza acest lucru. Bine, eu ti-am zis ca e popa, dar tu, Betmen, Betmen...