Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Furt curent electric

Andreea2014
 Share

Question

Bună ziua!

Încep prin a îmi cere scuze daca s-a mai pus această problemă. Am utilizat funcția search, dar ceea ce s-a discutat deja nu m-a lămurit întru totul.

Problema este că unul dintre vecinii mei fură curent electric de la mine. Am sesizat chestia asta în special noaptea.

Întrebarile mele sunt:

1) Cum se pedepsește chestia asta conform noului Cod Penal?

2) Înainte să chem poliția ce trebuie să am pregătit? (ce fel de dovezi? mai mult ca sigur va trebui să chem o persoană autorizată să constate furtul, dar în prezența poliției sau pot suna si după la poliție?)

Mulțumesc!

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

In cele mai multe cazuri,furtul de curent electric se face cu ajutorul unui dispozitiv artizanal...acesta trebuie sa fie undeva bransat la reteaua de curent electric in locuinta individului respectiv.Cei in masura sa se poata pronunta cu privire la aceste aspecte sunt reprezentantii EON, Politia doar intocmeste acte premergatoare in baza constatarii efectuate de catre EON.Cel mai bine ar fi sa te adresezi mai intai acestora....care dupa ce vor face verificarile si constatarile pe linia lor,daca va fi cazul, vor sesiza ei politia,intrucat interesul este al lor...succes!!!

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Daca nu m-a lasat inca vederea si memoria...despre EON este vorba...m-am uitat si pe factura de curent...

Edited by Administrator
Este inutilă citarea postului anterior. Muţumesc anticipat pt înţelegere.