Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Am condus sub influenta alcolului

Daniel1994
 Share

Question

Buna Ziua

As vrea daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva

Intr-o seara am facut greseala de a ma urca sub influenta alcolului la volan la mine in localitate pt a ajunge acasa unde am fost surprins de un echipaj de la politia rurala locala politistii respectivi m-au dus la un alt echipaj de rutiera unde mi s-a pus aparatul Drager care a indicat 0.41mg/l alcol pur in aerul expirat apoi am fost dus la sange mi s-au recoltat probe biologice care dupa ce le-am platit au ajuns la politia locala 

M-a contacta domnul politist care se ocupa de caz si mi-a comunicat ca probele au iesit contraventionale prima proba 0.70g alcol in sange iar a doua proba 0.50 alcol in sange iar mai departe mia zis ca o sa astept si o sa ma cheme la politia rutiera judeteana dar nu am mai primit nimic de aproximativ o luna jumatate si nu stiu care e treaba daca imi vine amenda acasa sau daca ma cheama acolo sa-mi dea amenda si probabil o alta dovada cum ca permisul ar fi suspendat 90 de zile si iarasi nu stiu de cand se calculeaza 90 de zile de cand am fost surprins sau de cand o sa fiu chemat la politia judeteana  am drept de examen pt a nu se prelungi la 120 de zile tinand cont ca mai aveam 2 zile pana faceam un an si l-am mai avut odatas suspendat 30 de zile 

M-a puteti ajuta cu un raspuns concret va rog frumos?

Va multumesc mult

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Faci o mare confuzie. Colegii noştri de la poliţia rurală NU sunt "poliţişti LOCALI". Ei (poliţiştii din poliţia rurală) fac parte din Poliţia Română şi nu au nicio legătură cu foştii gardieni publici ce acum se numesc "politistiLOCALI" şi care sunt angajaţi ai primăriei. Ba din contră, majoritatea poliţiştilor din Poliţia Rurală fac parte şi din poliţia judiciară. Aşa că te rog nu-mi mai jigni colegii confundându-i cu gardienii locali.

• 0

Catalin, scuze de off topic, care a fost scopul schimbarii denumirii?

Pentru mine e o confuzie.

Cred ca si reputatia politiei are de suferit.

Cui foloseste situatia asta?

• 0
  • Moderator

Scopul schimbării denumirii, zici? Pentru că impostura a fost ridicată la rang de politică de stat în România.

Pentru că politicienii din ţara noastră trăiesc cu impresia că sunt stăpâni peste orice. Dacă ei vor să pângărească, să murdărească şi să arunce-n derizoriu o categorie profesională, nu au nicio problemă, pur şi simplu o fac. Aşa au transformat paznicii în poliţişti aşa direct, peste noapte ... că doar îşi doresc de mult să fie şi ei şefi peste poliţişti, ba mai mult aveau şi ei fel şi fel de rude, nepoţei sau cunoştiinţe care nu ar putea răzbi să treacă de un examen de admitere pentru a deveni poliţişti adevăraţi, iar în felul ăsta pot şi ei să spună că sunt poliţişti, ciuntindu-şi intenţionat titulatura şi omiţând cuvântul LOCAL.

• 0

ma rog politia rurala nu prea cunosc bine felurile de politie nu vreau sa jignesc cu nimic pe nimeni vreau doar sa aflu ce se va intampla mai departe

• 0

nu cred ca dosarul lui se afla la Serviciul Rutier. Mai bine intreaba la Sectia de Politie Rurala sau Postul de Politie din localitatea in care ai fost prins. Politistii din mediul rural au dreptul de a instrumenta dosare in care se cerceteaza infractiuni flagrante la regimul circulatiei pe drumurile publice, mai putin  cele intocmite cu ocazia accidentelor rutiere cu victime

• Upvote 1

• 0

am inteles ca dosarul a fost trimis la procuror dar acum nu stiu cat va dura acolo daca probele de sange sunt 0.70 si 0 50 sub limita de infractiune oare se va misca treaba mai repede fata de cei care au peste 0.80 si cazul e infractiune

• 0

Catalin, scuze de off topic, care a fost scopul schimbarii denumirii?

Pentru mine e o confuzie.

Cred ca si reputatia politiei are de suferit.

Cui foloseste situatia asta?

Cred că unul dintre motive a fost acela de a le conferi mai multă autoritate în fața cetățenilor. Ca gardieni publici nu-i lua nimeni în serios. Cetățenii îi vedeau ca pe niște paznici de iarbă și flori prin parcuri și nimic mai mult. Ca pe un fel de BGS bugetar.

Au sperat probabil că prin schimbarea denumiri și a uniformelor îi vor face pe cetățeni să-i trateze cu mai mult respect.

Edited by VladSoare

• 0

N-am văzut la timp și nu mai pot edita acum. Voiam să scriu "schimbarea denumirii". :doh: