Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Inselaciune telefon replica

MSAndrei
 Share

Question

Buna ziua! In urma cu ceva timp (aproximativ 10 zile) am comandat un telefon mobil de pe site-ul de cumparaturi online mercador.ro. In anunt se putea citi cum ca telefonul este nou, un samsung galaxy S4 alb, la pretul de 1500 lei.Am optat pentru verificare la livrare , desi conform regulilor celor de la CARGUS, pot doar sa verific daca pachetul contine obiectul specificat.Nu am avut timp sa aprind telefon, drept urmare peste putin timp am realizat ca este doar o replica.

Am mers la sectia de politie pentru a depune plangere, au cautat in baza de date persoana respectiva si s-a dovedit a fi un student ce locuieste la camin in orasul Cluj Napoca.

Am incercat sa returnez coletul dar nu a fost ridicat,iar persoana respectiva nu mai raspunde apelurilor.

Ce trebuie facut mai departe?

Am sanse sa imi recapat paguba?

Multumesc frumos anticipat!

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nu ti-ai pus un semn de intrebare cand ai auzit ca ti-l vinde cu 1500 nou, cand el face mai mult?

Nu stiu cum aveti atata incredere sa cumparati de la zeci de km fara sa vedeti produsul.

Succes in instanta, dar ar trebui sa-ti fie invatatura de minte.

• 0

Aici e problema, Simplu, ca nu ne intereseaza raspunsul la intrebarea, "de ce e mai ieftin?"

Poate fi, inselaciune, poate fi evaziune, poate fi furt.

Nu ne intereseaza de cel care e pagubit, decat daca noi suntem aia inselati.

In rest..., nu, nu ne intereseaza sa ne punem in pielea celui pagubit, fie ca e o persoana (si atunci incurajam furtul), fie ca este statul, si atunci "mai da-l dracu", dar avem pretentia sa vina ambulanta la timp si sa ne recuperam paguba gratuit daca suntem noi furati, caci, "noi platim salariile celor care trebuie sa ne apere"!

• Upvote 4