Jump to content
POLITISTI.ro

Inzapezire

netsafmoat
 Share

Recommended Posts

• Membru

Ofera-mi te rog si mie definitia "sechestrarii de bunuri" sau articolul din Codul Penal unde crezi tu ca se incadreaza fapta din filmulet.

Nu te supara pe mine, dar unii aveti niste idei si notiuni despre savarsirea unor infractiuni inchipuite. Analizeaza putin, la rece, nivelul de pericol al acestei fapte si spune-mi tu daca e de o asa gravitate incat sa fie infractiune. Personal, daca ai suna la 112 pentru asa ceva si as veni eu la fata locului te-as amenda pentru alertare falsa, deoarece fapta nu reprezinta o urgenta!

Edited by RPG

dragul meu RPG, daca in casa in care e omul cineva are venele taiate si el nu se poate folosi de masina in regim normal, ce e?

• Downvote 6

• Moderator

Omul trebuie să sune la Ambulanţă sau SMURD, nu să plece cu cel cu venele tăiate. În primul rând trebuie să încerce să-i oprească hemoragia, cu un garou improvizat sau altceva, nu să sară repede în maşină, deoarece există riscul ca pe drum, fiind cu ochii la cel cu venele tăiate să se întâmple vreo nenorocire şi să rămână nişte oameni nevinovaţi şoimăniţi.

Pentru astfel de situaţii există serviicile de ambulanţa cu medici, asistente şi pompieri, toţi nişte eroi ai naţiei, pentru care salvarea vieţilor este o rutină. 

• Upvote 4