Jump to content
POLITISTI.ro

Cea mai buna ruta Ploiesti - Otopeni?

Antoniev
Go to solution Solved by CITADELA,

Recommended Posts

Am nevoie sa ajung din Ploiesti (mai exact de la giratoriul de la Metro), la aeroportul din Otopeni, sa iau pe cineva de acolo. Am 2 optiuni, fie pe "drumul vechi", prin Barcanesti, fie sa ocolesc pe A3, si sa ies pe centura. 

Cum n-am mai facut acest traseu de mult timp, va intreb: ce sa aleg? Cum sunt drumurile? Salvez timp si combustibil daca circul pe A3? 

• Moderator

Recomand de asemenea DN1, te scoate direct la aeroport. Autostrada te scoate în centură din câte îmi aduc eu aminte.

• Upvote 1

Intr-adevar, A3 ma trimite catre centura, si din ce-am inteles, este groaznic traficul acolo.  O sa merg pe DN1, multumesc pentru sugestii.

Nu, traficul pe centura pe segmentul ala este excelent. Problema e doar de distanta care e mai lunga cu 30km. As alege centura numai daca as vrea sa opresc la Mc Donalds, chiar la intrarea in Otopeni de la centura. Drum bun.

• Upvote 1
  • Moderator
  • Solution
CITADELA

De la iesirea A3 pe centura pana la Podul Otopeni se circula normal, pe 4 benzi, fara ambuteiaje (de obicei). La Podul Otopeni este o intersectie cam ciudata pentru a te incadra pe DN1 (un pseudo sens-giratoriu) dupa care ajungi in 5 minute la Metro (prima iesire spre dreapta la pasajul suprateran). Cred ca pe A3 scutesti timpul (poti sa circului cu 130) insa pe DN1 traficul se aglomereaza de la Balotesti, desi este mai scurt ca distanta.

• Upvote 1

Daca tot am ajuns la subietul asta, stie cineva de ce limita este 40km/h pe podul de pe centura de la Otopeni?

Si nici n-am voie legal sa schimba banda.

Al naibii sa fiu de nu conduc cu ochii numai in oglinda. Am trimis si 2 adrese la CNADNR. Viteza pe centura e de 90km/h, pe urma reducere la 60, si apoi la 40.

• Moderator
Catalin

Probabil o fi podul jubred, nu ştiu, dar mă gândesc că ar fi singura explicaţie plauzibilă. 

N-am primit inca raspuns. E posibil sa schimbe limita.

Asa am procedat acum vreo 1 an sau 2 ani cu limita de viteza de la p-ta Alba Iulia.

https://maps.google.co.uk/maps?hl=en&ll=44.425599,26.12673&spn=0.000004,0.003916&t=m&z=19&layer=c&cbll=44.425593,26.126856&panoid=z6qRgVqZz7Al9F5KsMMfYQ&cbp=12,107.59,,0,-7.46

La o luna dupa atentionare au schimbat limita la 40 (era 30)

Poate or fi uitat cat e viteza, or fi uitat-o de la constructie, si daca nu le spune nimeni....

Acolo unde nu mi se pare ca are sens, sau unde mi se pare ca e periculos (eu insumi a trebuit sa fiu neortodox), atentionez

• 2 weeks later...

Probabil o fi podul jubred, nu ştiu, dar mă gândesc că ar fi singura explicaţie plauzibilă. 

He he:

Feb 3, 2014
va rog sa revizuiti in cazul in care nu e directionat catre dvs.

este vorba despre limita de viteza pe centura capitalei la pasajul nou construit peste linia ferata la iesirea Otopeni, unde limita de viteza este 40km/h si nu se poate schimba nici banda de rulare cel putin.

Multumesc,

Cezar
072 xxx xxxx

Astazi nu mai era restrictia de 40km/h pe sensul Est.
S-a miscat ceva.
Edited by cezar1
  • Upvote 1