Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

  • Membru

Eu aveam antivirusul expirat si cred ca am luat virusul cand am incercat sa downloadez o varianta mai noua de Adobe.

Am dus laptop-ul la un prieten care se pricepe la acest domeniu, mi l-a curatat de virusi si mi-a instalat Avira. El mi-a spus ca virusul nu e asa de periculos, iar calculatorul functioneaza foarte bine.

Link către comentariu

Marius , eu am AVG free 2013 si ma descurc destuld e bine cu el, adica isi face treaba :)

Totusi am o intrebare , am dat de un virus (nu pe calculatorul meu) care pur si simplu iti blocheaza accesul, adica nu mai poti face nimik. Iti aplica un ecran peste desktop si nu mai poti face nimic inafara sa plimbi soarecu` pe ecran. Incerci CTRL + ALt+ Delete ... apare task managerul pt o fractiune de secunda apoi este ascund sub acel ecran de protectie ... Incerci ALT TAB .... la fel ... ceea ce totusi am putut observa era un prog in bara ... si numele , din ce am putut vedea incepea cu shc ... sau shv ...

a trebuit sa dau format la C si sa repun win ... aaa Era sa uit , am incercat si un Safe mode .... Imi dadea BSOD si se restarta ...

Are cineva idee despre ce prostii am indrugat mai sus ? :D Va rog :P

Link către comentariu
  • Moderator

Au fost testate 21 dintre cele mai bune programe antivirus in perioada martie - iunie 2012

AV-Comparatives, o organizatie nonguvernamentala din Austria, a realizat un studiu cu 21 dintre cele mai bune solutii antivirus ale momentului. Studiul a fost realizat in perioada martie - iunie 2012 si a cuprins de 2159 teste de caz.

Pe prima pozitie s-a clasat antivirusul romanesc BitDefender, urmat de G DATA, Kaspersky, Qihoo, BullGuard, F-Secure, Avast, ESET, AVIRA, Sophos etc.

BitDefender a inregistrat o rata de protectie de 99,6% si cel mai mic numar de alarme false. Primele cinci programe antivirus au primit calificativul de trei stele ADVANCED+: BitDefender, G DATA, Kaspersky, Qihoo si F-Secure.

"AV-Comparatives certifica inca o data faptul ca tehnologiile Bitdefender sunt cele mai bune din lume. Aceasta sesiune de testare intareste pozitia de lider tehnologic a produsului romanesc, iar rezultalele cumulate obtinute de Bitdefender in cadrul testarilor independente AV-Comparatives si AV-TEST din ultimul an sunt cele mai bune obtinute vreodata de un jucator din industria de securitate IT", a declarat Viorel Canja, seful laboratoarelor anti-malware din Bitdefender.

Testele AV-Comparatives au fost realizate in sistem "Real World", adica analizeaza raspunsul produselor de securitate in conditii similare celor intalnite de un utilizator si iau in calcul intregul comportament al produselor respectiv protectia impotriva amenintarilor informatice, rata de detectie si alarmele false.

celmaibunantivirus.jpg

Sursa: Yoda.ro

Link către comentariu
  • Moderator

Când instalaţi vreo aplicaţie sau progrămel nu vă grăbiţi să apăsaţi repede "Next", "Next". Majoritatea aplicaţiilor utile şi gratuite vin cu tot felul de toolbar-uri sau alte asemenea plughin-uri inutile, ce vă îngreunează calculatorul sau browser-ul. Nu vă grăbiţi şi debifaţi instalarea acestora.

  • Apreciez 1
Link către comentariu

Totusi am o intrebare , am dat de un virus (nu pe calculatorul meu) care pur si simplu iti blocheaza accesul, adica nu mai poti face nimik. Iti aplica un ecran peste desktop si nu mai poti face nimic inafara sa plimbi soarecu` pe ecran. Incerci CTRL + ALt+ Delete ... apare task managerul pt o fractiune de secunda apoi este ascund sub acel ecran de protectie ... Incerci ALT TAB .... la fel ... ceea ce totusi am putut observa era un prog in bara ... si numele , din ce am putut vedea incepea cu shc ... sau shv ...

a trebuit sa dau format la C si sa repun win ... aaa Era sa uit , am incercat si un Safe mode .... Imi dadea BSOD si se restarta ...

Are cineva idee despre ce prostii am indrugat mai sus ? :D Va rog :P

Este vorba de acelasi virus ( sau asemanator cu cel postat de Marius ) dar fara legatura la internet . Acest virus zis "Politia Romana" daca nu are legatura la internet apare un ecran alb.

Link către comentariu
  • Membru

Acum vreo 2 săptămâni intră un tip în secție cu un laptop în mână. Toți ne-am uitat cam ciudat la el.

Se plângea fix de chestia prezentată mai sus și se pregătea să se ducă la poștă să plătească amenda că îi cam intrase frica-n oase.

Link către comentariu

Pentru cine intreaba daca Avast e mai bun ca Avira, etc. Daca va referiti la versiunile lor gratuite, atunci va invit sa faceti un exercitiu de imaginatie.

Pentru realizarea unui program antivirus bun se poate ajunge pana la un an de munca.

Acum imaginativa ca ati muncit un an, si aveti doua variante:

il dati pe bani

Il dati gratis.

Ce alegeti?

Morala:

Nu tot ce este gratis este bun.La antivirusi in mod sigur este asa.

Bafta.

  • Apreciez 1
Link către comentariu

pentru cei carora le e frica de virusi, instalati-va LINUX.

merge foarte bine in paralel cu uindauz, se instaleaza relativ facil, sau NU SE INSTALEAZA deloc, fluiera "pe net", merge si fara hard disk (protectie infinita pentru datele de pe acel mediu de stocare) etc....

Link către comentariu

ubuntu, puppy, dsl, pclinux os, mepis, in functie de dispozitie, necesitati, hardware si noutatea distributiei. in general, o scriu pe un rw si daca imi place cum se misca/arata, o arhivez (functionala) pe un blank, altfel.... rewrite

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderator

Cei de la Bitdefender abia zilele trecute au venit cu o soluţie ce se adresează celor care au fost deja afectaţi de acest trojan.

Ei recomandă instalarea aplicaţiei de aici şi rularea acesteia în safe mode.

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Si eu am patito la fel cu acest virus nu pot spune ca nu mam panicat am fost panicat cam 2 ore apoi am sunat la firma de unde am internetul si mia spus de acest virus apoi mi-am revenit :))

Acum de sarbatori probabil acesti hackeri au ramas fara banuti posibil sa nu fi facut cu colinda banuti :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.