Jump to content
POLITISTI.ro

Totul despre legitimatia de serviciu si insigna de politist


Catalin

Postare recomandată

  • Moderator

Hotărârea Guvernului nr. 1.061/2002 reglementeaza totul despre insigna şi documentul de legitimare pentru poliţişti.

Legitimaţia de serviciu a poliţiştilor este documentul oficial care atestă calitatea de poliţist în activitate şi va fi folosită în exercitarea atribuţiilor de serviciu.

Este confecţionată în sistem duplex (faţă-verso), cu următorul conţinut:

Pentru Poliţia Română şi Poliţia de Frontieră Română:

- Faţa:

în partea de sus, central, rândul întâi - "România", rândul al doilea - "MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR " şi rândul al treilea, pentru structurile respective, titulatura: "POLIŢIA ROMÂNĂ" ori "POLIŢIA DE FRONTIERĂ ROMÂNĂ", după caz; colţul din stânga sus este barat cu tricolorul României; în centru - stema României; în partea de jos stânga se va înscrie titulatura documentului „LEGITIMAŢIE”, iar sub aceasta, unul sub celălalt, se vor scrie: gradul profesional, numele, prenumele tatălui şi prenumele titularului, iar în partea de jos dreapta, fotografia titularului, cu dimensiunile de 3 cm x 3 cm, color.

- Verso:

în partea de sus, central, rândul întâi - unitatea din care face parte titularul; rândul al treilea - data emiterii legitimaţiei; în centru - sigla structurii respective, încadrată stânga-dreapta de seria (3 litere), respectiv numărul (maximum 5 cifre) legitimaţiei. Sub numărul legitimaţiei se aplică, după caz, semnătura scanată a ministrului administraţiei şi internelor sau a inspectorilor generali, în funcţie de nivelul de acces, general sau acces limitat ; în partea de jos, sub siglă, se consemnează: valabilitatea legitimaţiei, codul numeric personal al titularului şi treptele ce conţin gradul de acces în unităţile Ministerului Administraţiei şi Internelor, aprobat pentru titularul legitimaţiei.

Specimen legitimatii Poliţia Română

legitimatiepolitiaroman.jpglegitimatiepolitiaroman.jpg

Specimen legitimatii Poliţia de Frontieră Română

legitimatiepolitiadefro.jpglegitimatiepolitiadefro.jpg

Link către comentariu
  • Moderator

Eu stiu ca sunt doar doua nivele de acces:

general

acces limitat

X-urile la care te referi cred ca au legatura cu unitatea de incadrare.

Politistii au unul singur, iar cei de la frontiera au doua.

Link către comentariu

Cu un singur X intri doar la toate sectiile de politie din Bucuresti, cu, doua X-uri intri in Politia Capitaleisi cu toate cinci....peste tot, inclusiv in sediul ministerului....

In teritoriu, poti intra in orice sediu de politie cu un singur X!

Nu stiu unde iti este permis accesul cu trei, si patru de X!

Link către comentariu
  • Moderator

Din cate am vazut in Hotararea de guvern mai sus mentionata, cred ca s-a renuntat la sistemul acela de acces in functie de x-urile de pe verso. Acum se pare ca exista numai doua niveluri de acces: limitat si general.

Link către comentariu
  • Moderator

Hotărârea Guvernului nr. 1.061/2002 e publicata in Monitorul Oficial, deci este informatie publica si poate fi accesata de oricine. Daca vrei sa te convingi, poti incerca singur cu ajutorul lui Google.

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Moderator

Lasand la o parte faptul ca aceste informatii sunt publice si accesibile oricui, e mai bine ca oamenii sa stie cum arata o legitimatie de serviciu a unui politist real. Pentru ca in cele mai multe cazuri, "politistii falsi" au folosit niste legitimatii eliberate de nu mai stiu ce organizatii neguvernamentale.

  • Apreciez 3
Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Lasand la o parte faptul ca aceste informatii sunt publice si accesibile oricui, e mai bine ca oamenii sa stie cum arata o legitimatie de serviciu a unui politist real. Pentru ca in cele mai multe cazuri, "politistii falsi" au folosit niste legitimatii eliberate de nu mai stiu ce organizatii neguvernamentale.

Ca si contribuabil subscriu la afirmatia lui Catalin

Mai ramane ca cetateanul sa nu se rezume numai la haina de politist fiindca aia se poate confectiona de mult mai multi decat legitimatiile false. Se poate lua si de la cineva trecut in rezerva, banuiesc, nu stiu cazuri, sau ce se intampla cu uniformele.

Link către comentariu

Aoleo! Da' crezi ca trebuie asteptat sa treaca in rezerva? Pe net gasesti uniforma completa, noua, de Politie, Politie Rutiera sau chiar "Polutie" Comunitara! Bani sa ai. :D

Modificat de Sony
Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Eu stiu ca sunt doar doua nivele de acces:

general

acces limitat

X-urile la care te referi cred ca au legatura cu unitatea de incadrare.

Politistii au unul singur, iar cei de la frontiera au doua.

nu credeti ca oferim cam multe informatii ,pentru oricine altcineva .....care nu este politist si care este de rea-credinta ??!!

Link către comentariu
  • Moderator

Nu. Nu sunt informaţii clasificate, sunt publice.

Cred că ai trecut prea repede peste acest post. ;)

Hotărârea Guvernului nr. 1.061/2002 e publicata in Monitorul Oficial, deci este informatie publica si poate fi accesata de oricine. Daca vrei sa te convingi, poti incerca singur cu ajutorul lui Google.

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Cunoaşteţi firme care recondiţionează insigne de legitimare? A mea e cam deteriorată şi aş vrea să văd dacă se poate să o recondiţionaez. Că alta nouă pe criza asta nu primesc.

Link către comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Insignele deteriorate se schimba la S.R.U., fara probleme. Sa nu te bata gandu sa o reconditionezi in privat !!!

Am încercat la SRU, dar m-au pus pe o listă de aştepatre, pt. că mai sunt care nu au insigne şi apoi se rezolvă celelelalte cereri.

Link către comentariu

Cunoaşteţi firme care recondiţionează insigne de legitimare? A mea e cam deteriorată şi aş vrea să văd dacă se poate să o recondiţionaez. Că alta nouă pe criza asta nu primesc.

eu mi-am refacut-o la Monetaria Statului unde lucra sotia unui coleg.

Din pacate nu mai lucreaza acolo.

Link către comentariu

eu mi-am refacut-o la Monetaria Statului unde lucra sotia unui coleg.

Din pacate nu mai lucreaza acolo.

usav.png

Până la urmă îmi fac una de asta şi gata. :ner:

Ca la poliţiştii americani şi o pun la centură să fie la vedere.

Modificat de cristiand20
Link către comentariu

Legat de ceea ce se spunea mai devreme despre politistii falsi, e cam aberant. Orice om care are spirit de observatie, isi da seama ca mai nou cam toti poltistii actionaeaza cu autospeciala din dotare, care sigur nu poate fi cumparata. Dealtfel, politistul are in dotare pe timpul serviciului pistol. Cred ca nu prea sunt tari in care politistul ion uniforma isi flutura legitimatia sa o vada toata lumea.Mai bine ni le-ar lega la gat sa le vada toti.S-au intalnit medici falsi, stomatologi falsi, care au lucrat cu sanatatea oamenilor si unii se cramponeaza doar de politistii falsi...

Link către comentariu

Legat de ceea ce se spunea mai devreme despre politistii falsi, e cam aberant. Orice om care are spirit de observatie, isi da seama ca mai nou cam toti poltistii actionaeaza cu autospeciala din dotare, care sigur nu poate fi cumparata. Dealtfel, politistul are in dotare pe timpul serviciului pistol. Cred ca nu prea sunt tari in care politistul ion uniforma isi flutura legitimatia sa o vada toata lumea.Mai bine ni le-ar lega la gat sa le vada toti.S-au intalnit medici falsi, stomatologi falsi, care au lucrat cu sanatatea oamenilor si unii se cramponeaza doar de politistii falsi...

Ce treaba are pistolul in toata afacerea asta???

Link către comentariu

isi da seama ca mai nou cam toti poltistii actionaeaza cu autospeciala din dotare, care sigur nu poate fi cumparata.

N-as fii asa sigur ...

polia.png

Masina apartine unui ONG, iar din verificarile unor jurnalisti, masina figureaza in bazade date a Politie ca autoturism, nicidecum ca autospeciala.

L.E. Desigur, se poate ca poza sa fie trucata, dupa cum s-a explicat pe un alt topic.

Modificat de Sony
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.