Jump to content
POLITISTI.ro

Jandarmeria "salveaza" Romania


Horia

Postare recomandată

Conteaza cine raspunde.Iar acela e politistul nu gardianul public-comunitar sau jandarii...O struto-camila de succes[uri].Cred ca Igas NU A MURIT spiritul ospatarului e mereu viu .. :hmmmt:

Modificat de pitbul
Link către comentariu
  • Moderator

siteul: www.mai.gov.ro

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Mircea Duşa, participă luni, 1 octombrie a.c., ora 12.30, la inaugurarea secţiei de jandarmerie care va funcţiona în zona Aeroportului Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti-Otopeni.

În acest context vor fi prezentate măsurile luate pentru creșterea nivelului de siguranță publică în zona aeroportuară.

Link către comentariu

Cine a vazut ieri la ora 19.00 stirea de pe Romania TV in care jandarii de la BSIJ, recte ,,antidero,, carau sacii cu bani ai lui DD,si erau incurcati rau de MP-5-urile atarnate de gat?

Sa puna imaginile, caci sunt geniale.

Link către comentariu

aici poate ar trebui totusi facuta un pic de lumina. pana acum niste ani, perimetrul interior era asigurat de catre SRi iar cel exterior de catre Jandarmerie / SRI. La un moment dat au venit neste jmecheri de la romprest, care faceau curatenie in aeroport ( cine stie cunoaste legaturile) care au zis "da' facem noi nenea si paza, si mai eftin". si asa a ajuns poarta principala aeriana a tarii sa fie pazita de niste pensionari obositi cu tonfe si sprayuri.Au vrut sa scoata si SRi-ul din schema, sa faca ei asigurarea aeronavelor, dar deja era prea mult.

mi se pare o mare mizerie cu "'inaugurarea blah blah"... my 2 cents cum spunea cineva... era ceva ce nu trebuia sa dispara din prima

Link către comentariu

punem pariu ca dupa evaluarea corecta psihologica a fiecarui angajat MAI doar maxim 10% cu indulgenta trece testul ?! ,acest test se da doar pt cei care pleaca sau urmeze sa plece in misiuni internationale asa ca sefii supremi sunt responsabili pt fiecare angajat

  • Displace 13
Link către comentariu
  • Moderator

Sau este un împătimit al dezinformării din mass-media. De aceea și crede în mitul testărilor psihologice pe care îl tot invocă deontologii de la televizor. Numai cei ce nu au susținut niciodată o astfel de evaluare trăiesc cu impresia că psihologii lu' pește prăjit pot de exemplu să prevină o tragedie. În realitate eu nu am auzit vreodată de așa ceva. Dar așa se întâmplă când românul se uită la jurnaliști ca la Mesia și ia de bune toate aberațiile pe care le debitează ăia pe la televizor.

  • Apreciez 1
Link către comentariu

acusica, citeva momente in urma, honor'dom' ministru a anuntat la tv ca jandarii au suferit grele pierderi ca urmare a reducerilor de personal, nu e multumit de legea dezordinii publice si va face "unele investitii" in dotarea superioara a acestora. cred ca vor aparea si "in scris" date referitoare la aceasta declaratie (vazuta pe tvr1)

Link către comentariu

vorbesc singur sau nu ''auzi scrisul'' ?!,, ma bucur pt citat ,ca raspuns la el : ce facem ca, sa avem o viata mai buna pt noi si familia noastra ?! am podul plin de ; scriem rapoarte facem si cand e de facut cativa fac si restul sefu aste te dau in gat ca esti betiv si ne pui viata in pericol sau ca esti inapt si nici macar nu sti sa scri sau sa citesti dar ne conduci ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  • Displace 11
Link către comentariu

vorbesc singur sau nu ''auzi scrisul'' ?!,, ma bucur pt citat ,ca raspuns la el : ce facem ca, sa avem o viata mai buna pt noi si familia noastra ?! am podul plin de ; scriem rapoarte facem si cand e de facut cativa fac si restul sefu aste te dau in gat ca esti betiv si ne pui viata in pericol sau ca esti inapt si nici macar nu sti sa scri sau sa citesti dar ne conduci ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ceea ce ai scris tu seamana cu " foaie verde praştie, intra apa-n beci" sau "da-te jos din corcoduş, că e bicicleta mea". Reciteste-ti si tu acea postare si spune ce ai vrut sa spui, mai pe intelesul nostru, al celor multi si nestiutori de carte.

Modificat de drAGO5
  • Apreciez 3
Link către comentariu

am revazut reportajul si am fost ceva mai atent. totul a plecat de la nemultumirea fata de ..."legea manifestatiilor publice" ?!?!?!?!? si constatarea ca jandarmeria este total nepregatita sa actioneze (legal, nelegal, nu s-a precizat)

comentariu propriu - gindesc cu mintea mea cea proasta (cum zicea creanga) ca daca nu s-ar da motiv pentru "manifestari publice" - lucru mult mai usor de realizat - atunci investitile in echipamente specifice de interventie ar fi total NEnecesare, SAAAAUUUUUU se asteapta la o proliferare a acestor manifestari si se sufla in iaurt ?

Link către comentariu
  • Membru activ

Saptamana asta am citit pt prima oara un proces-verbal de constatare in flagrant a unei infractiuni intocmit de jandarmi. Nu mi-a inselat asteptarile :naughty:

"860 ( opt saizeci sute)", frazele incepute si neterminate, cuvintele aruncate aiurea in propozitie, descrierea faptei de zici ca era compunere de clasa a IV-a, includerea declaratiei autorului in procesul-verbal (nu e neaparat gresit, se mai practica, dar nu 2 propozitii incepute, fara semne de punctuatie si continuate cu altceva, adica o tentativa de declaratie) au facut deliciul. Un alt mic detaliu: la ei, in pv se trec primii de la gradul mic la al mai mare :)

Sfat: oameni buni, lasati-va de "d-astea" sau mai cititi ca nu e nici o rusine, ca parca nu e totusi de voi. Numai cand citesti jos, la semnatura "organ de jandarmi" ... :)) suna ca dracu`

  • Apreciez 2
Link către comentariu

Bogdanash, chiar nu am inteles ce ai sugerat in postarea plina expresii docte...eu te-am intrebat simplu si la obiect daca tu consideri ca faci parte din cei 10%, procent estimat de tine!

Link către comentariu
  • Membru activ

N-am mai apucat sa scriu partea a doua si anume ca au intocmit si o plansa fotografica :naughty: Pana acum nu aveam nici o treaba cu jandarmii, dar ma irita din ce in ce mai tare cand vad cum isi depasesc tarlaua si mai sar in curtea Politiei, aparand apoi la tv cu stiri de genul "jandarmii au intocmit dosar penal pt furt"

1. De cand (cenzurat) ei (imi cer scuze) jandarmii sunt si criminalisti?

2. Acea plansa foto este zero, nul, fix... n-are nici o valoarea probatorie, care pe langa asta e facuta si ca... Sunt fotografii facute cu autorul si utilajul folosit la furt. Problema e ca in prim plan apare caruta si undeva in fundul fotografiei apare un cap de om si un deget :) Orice avocat cu minimi bun simt o desfiinteaza.

Modificat de CITADELA
Link către comentariu

Stimate Ben, cine nu a mai gresit sau nu a gresit absolut deloc la inceput sa arunce primul cu piatra. Si sa nu uitam ca fiul imparatului a ales cea mai slaba si pricajita martoaga pe care a hranit-o cu jaratec.

  • Apreciez 2
  • Displace 5
Link către comentariu
  • Membru activ

Pica para malaiata ghici ciuperca ce-i. N-ai prins esenta de mai sus. Nu e vorba de faptul daca sunt buni sau nu in ceea ce fac, pt ca pana sa ajungem la discutia asta tre` sa ne uitam mai intai daca asta este menirea lor sau nu. Adicatelea ceva cu fisa postului ale carei atributii sunt depasite.

Link către comentariu

Nu cred ca trebuie sa ne "aprindem", esenta am prins-o dar nu stim ce drepturi de constatare si cercetare li se confera de la o zi la alta, caci vezi cum se schimba de des regulile in timpul jocului la noi. Si la urma urmei de ce sa nu o faca si ei, caci fac parte din acelasi sistem national de ordine si siguranta publica. Daca le este permis, nu au decat sa constate si ei, este foarte bine. Fisa postului se poate imbunatati si completa cu noi atributii.

  • Apreciez 2
  • Displace 1
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.