Jump to content
POLITISTI.ro

Unde pot gasi spray iritant-lacrimogen

Roby
 Share

Recommended Posts

• Membru

Imi spune si mie cineva unde mai pot gasi spray iritant-lacrimogen ca cel din imagine ?

Personal, sunt foarte multumit de el si nu imi plac astea cu piper, mi-as dori sa imi achitionez tot unul ca asta.

post-4553-0-73494400-1365437955_thumb.jp

• Moderator

La Valcea, la Vanatorul si Pescarul gasesti, insa la magazinul de langa Piata Centrala, vizavi de banca.

• Membru

Multzam fain Cristi.... ! Sper sa gasesc exact modelul asta, nu d-alea cu piper sau "super KO" cum mai scrie pe ele... :)

• Moderator

Super KO ala contine exact acelasi lucru precum asta, doar in cantitate mai mica, respectiv gaz CS. Sa citesti de curiozitate pe eticheta sa vezi. Mi se par mult mai eficiente cele cu piper, sunt mult mai rele, atat pentru caile respiratorii cat si pentru ochi. Si CS-ul e bun, dar am avut din nefericire ocazia sa vad pe pielea mea cum un individ, dupa juma de tub de CS bagat in bot, s-a spalat pe ochi si a sarit cu parul sa imi dea in cap. La piper nu am avut niciodata probleme de genul.

• Membru

si atunci.... 1 sau 2 ? :) sau sa raman pe ce am eu momentan daca zici ca ar contine gazul ala in cantitate mai mare.. ? sfatul tau....

post-4553-0-80622700-1365445578_thumb.jppost-4553-0-15868900-1365445586_thumb.jp

• 5 weeks later...

Pe piata romaneasca se gasesc mai multe modele de spray-uri " paralizante " cu diverse inscriptii si facute mai prost ca sa fie mai ieftine , se pune mai putina substanta activa. Varianta mai ieftina nu este eficienta impotriva persoanelor ce sufera de afectiuni psihice, sunt sub influenta drogurilor sau alcoolului , etc si poate provoca efecte secundare . Varianta  mai scumpa, - OC ( prescurtare de la oleoresin capsicum- extract de piper rosu indian ) este eficienta impotriva tuturor mamiferelor ( oameni , animale ) pentru ca irita mucoasele ( ochii si caile respiratorii ) si nu conteaza daca e cu afectiuni psihice, drogat, baut, om, caine, maimuta sau urs

Spray-ul OC are concentratia maxima de piper admisa de lege si nu are efecte secundare. dupa 20-30 minute si spalat cu apa efectele neplacute dispar.