Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
gabriel1989

Permis de conducere italian suspendat in Romania

Întrebare

gabriel1989

buna ziua,in decembrie 2012 am avut suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile pt depasirea vitezei legale.timp de 15 zile am avut dovada in care am profital de acel lucru,dupa care pe 19 dec a trebuit sa plec in italia si aveam nevoie de permis in care am depus o cerere notariala si am fost la postul de politie si am ridicat permisul(permisul e italian) deci din perioada de 3 luni de suspendare eu am stat 18 zile,pe langa politia rutiera mi-a zis ca nu pot conduce pe teritoriul romaniei pana la data de 19 martie cand imi expira pedeapsa.din vorba in vorba am auzit ca nu am drept de conducere nici akm in aprilie pt ca trebuie sa predat permisul la intrarea in tara sa ispasec toate cele 3 luni.ce sa fac pot sa conduc sau nu.va multumesc pt tot ajutorul.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

18 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
25tess

in cazul tau perioada de suspendare a permisului de conducere pe teritoriul Romaniei este de 90+30 =120 de zile de la data la care ti-a fost restituit permisul de conducere. Cu siguranta in momentul in care ti-a fost restituit permisul ai semnat si de luarea la cunostinta de aceasta masura dar probabil ai uitat.

Modificat de 25tess
  • Apreciez 2

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
lucia

Va rog sa ma lamuriti si pe mine....in data de 7/06/2013..mi s-a supendat permisul itaian pe o perioada de 60 de zile.....eu m-am intors in tara de 4 ani si greseala mea a fost ca nu am schimbat permisul.....iar de ceva timp am divortat si mi-am schimbat doar buletinul ...figurez cu un nume pe buletin si pe acel permis italian cu alt nume.......am inteles ca mi-l trimit in Italia...dar eu nu mai am nici o legatura cu Italia....si cand am fost la Brigada rutiera sa intreb daca trebuie sa fac o cerere sa nu fie trimis permisul in Italia nu m-au lamurit cu absolut nimic....va rog sa ma ajutati ....

Link către postare
  • 0
Marius

Ai depus cerere să nu îţi fie trimis permisul în Italia? Ce răspunsuri ai primit când ai fost la Brigada Rutieră?

Link către postare
  • 0
CITADELA

Astepti sa treaca cele 60 de zile dupa care soliciti preschimbarea permisului italian cu unul romanesc, asa cum era normal sa fi facut acum 4 ani cand ti-ai scimbat rezidenta normala in alt stat UE decat Italia. Serviciul Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare Vehiculelor pe raza caruia domicililiezi - unde depui cererea de preschimbare conform procedurii explicate intr-un alt topic de pe forum - va face verificarile necesare in Italia dupa care, daca totul este OK, emite unul romanesc. Nu este obligatoriu sa ai permisul italian fizic, ci este suficient sa stii pe ce nume era emis, ce serie avea si la ce structura teritoriala din Italia a fost emis.

Link către postare
  • 0
GEL81

Salut,

Sunt cetatean roman si din 2009 locuiesc si muncesc in Italia, acolo mi-am dobandit si permisul de conducere. Sunt in concediu in Romania, iar azi 09 septembrie 2013 mi-a fost suspendat permisul de conducere in baza articolului 102/3/e pentru o perioada de 90 de zile, cu drept de circulatie de 15 zile La sfarsitul acestei saptamani ma reintorc in Italia, as vrea sa stiu daca pot sa imi recapat permisul inainte de parasirea teritoriului Romaniei?

Multumesc!

Link către postare
  • 0
Marius

Da, se poate.

Link către postare
  • 0
GEL81

Pot sa primesc mai multe detalii despre cum se procedeaza?

Multumesc!

Link către postare
  • 0
bresciano

Buna ziua. Ieri mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru viteza având permis italian, in Piatra Neamt. Având in vedere ca trebuie sa plec spre Italia marți, adică peste doua zile, acolo unde muncesc. As dori sa aflu daca pot da o declarație la notariat ca plec din tara si in acest mod sa imi recuperez permisul. Multumesc.

Link către postare
  • 0
Marius

Conform art. 220 din Regulamentul OUG 195, titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita şefului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.

Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, poate solicita ca, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, documentul să fie păstrat la serviciul poliţiei rutiere pe raza căruia a fost săvârşită fapta pentru a-i fi restituit.

Documentele eliberate de o autoritate străină reţinute în condiţiile legii, se trimit poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române pentru a fi remise autorităţilor emitente.

Citeşte şi aici:

Link către postare
  • 0
Cezar

Marius, sunt foarte curios daca legea asta se aplica in toate statele membre UE.

In Michigan de ex. daca-ti suspenda dreptul de a conduce, permisul este facut pachet si trimis cu nota de rigoare (conform carui regulament a fost suspendat), statului sau tarii emitente, la oficiul care se ocupa de eliberare permise si la asigurarea contravenientului.

Si situatia asta nu ar mai exista (da-mi permisul inapoi ca eu am treaba, da-ti-va dracu!).

Vrei permisul inapoi?, il ceri de la cel care ti l-a eliberat.

Link către postare
  • 0
VladSoare

Și dacă ți se suspendă pe o lună, dar tu ești venit în țară pentru un an? Te obligă să pleci acasă după el și să vii dup-aia înapoi?

Link către postare
  • 0
Catalin

Dacă eşti venit în ţară pentru un an, legea te obligă să-l preschimbi cu unul românesc.  ;)

Cât despre această prevedere legală, e una specific românească, o găselniţă prin care noi românii vrem să fim mai catolici decât Papa de la Roma. Eu nu ştiu să existe astfel de prevederi asemănătoare în legislaţia altor state europene. 

Link către postare
  • 0
Pompiliu

Buna seara am si eu o mica problema în data de 18.12.2015 mi-a fost suspendat permisul pe 30 de zile ,mentionez am permis pe Italia, am 3 zile de la terminarea suspendarii dar permisul meu este de negasit...am fost la Udristei cei de la Udristei ma trimit la Consulat ...ajuns la Consulat mi se spune ca permisul nu a ajuns la ei ,ma întorc la Udristei cei de acolo imi spun ca ei au trimis permisul spre Consulat pe 08 ianuarie 2016. ...deci permisul meu e de negasit ce trebuie sa fac si pe cine trebuie sa trag la răspundere? ??

Link către postare
  • 0
Ghiorghita

Buna ziua am si eu o problema in 2014 mia fost suspendat permisul de conducere italian pentru 90 d zile in romania , eu nestiind cum se proceda am aștepta conștiincios 90 d zile si când am mers sami ridic permisul el era trimis deja de 69 de zile in Italia , eu neavand bani sa merg după el nu am putut face nimik , sa mil recuperez , acum ca am reușit sa ma angajez si am avut o stare mai buna financiara am mers sa mil ridic înapoi din Italia , dar la fel de ghinionist sunt nu am putut sal ridic nici de acolo din cauza ca nu mai dețin acte italienești  , ce as putea face in acest caz

Link către postare
  • 0
Costi94

Buna seara tutoror

Pe 26 mai 2017 mi-a fost suspendat permisul italienesc pt depășire pe linie continua cu drept de a conduce pt 15 zile.

N-am facut contestație pt ca într-adevăr a fost vina mea si mi-o asum.

Pe 27 luna asta imi v-oi recupera permisul insa vreau sa stiu daca se da vreun examen ceva? Sau pur si simplu ma prezint cu dovada si ridic permisul?

Multumesc pt răspunsuri!

Link către postare
  • 0
Constantin99

Am depășit pe linie continuă si mi-au suspendat permisul (italian) am avut dovada 15 zile si am facut contestație, mi-au dat permisul inapoi si acuma astept sa se termine procesul, dar eu peste o săptămână plec in italia , cum pot sa fac ca sa îmi retrag plângerea si sa imi plătesc pedeapsa cat sunt plecat ?? Multumesc 

Link către postare
  • 0
Prefabcoot

Dacă am permisul italian suspendat in România pe 120 de zile si il ridic înainte de termen prin declarație pe propria răspundere ca nu o sa conduc in România pe durata acestei perioade, dar dacă sunt surprins conducând in perioada suspendării cu permisul italian la purtător, ce sancțiuni as primii?

Multumesc anticipat 

Link către postare
  • 0
agp0787

Prefabcoot, vei primi un mic dosar penal. Art 335 alin. 2 din codul penal.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• razvanttt
      de razvanttt
      Buna ziua! E legal ca dupa mai mult de 5 ani sa-mi fie suspendat permisul auto? Am primit pe 22.03.2017 dispozitie de la Serviciul Rutier precum ca trebuie sa predau permisul in 5 zile pe motiv ca pe 24.02.2012 mi-a fost respinsa plangerea contraventionala irevocabil. In plus mi s-au mai adaugat 30 zile la cele 30 initiale pentru fapta comisa. Hotararea judecatoreasca nu mi-a fost trimisa acasa, este disponibila doar online si m-am reprezentat singur in instanta.
    • Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.