Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Daca nu se promoveaza examenul pentru reducerea perioadei de suspendare

dany831983
 Share

Question

Buna ziua. Imi cer scuze dar am si eu o problema. Acum doua saptamani sotului meu i-a fost spuspendat permisul fara drept de conducere pe 90 zile pentru 64 Km in localitate si 0.12% alcool. Va rog sa imi spune-ti daca se sustine testarea in cele 30 zile si Doamne fereste nu i-a 13 din 15 i se mai adauga inca 30 zile la cele 90? Va rog din suflet sa imi raspunde-ti daca se poate dar fara comentarii rautacioase, toti mai gresim (pentru 0.12%, bause seara 2 pahare de vin cu apa minerala si ne-am gandit ca pana a doua zi nu mai are nimic) si l-a mustrat destul agentul de politie cu "mai baiete iti cam place bautura". Asta este inca o data cu totii gresim. Multumesc.

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

În cazul sancţiunii pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, este obilgatorie testarea privind cunoaşterea regulilor de circulaţie.

Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul ori nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

• 0

Revin cu o noua intrebare. Daca nu a fost promovat testul se adauga 30 zile, intrebarea este daca mai poate sustine testul si daca da si il promoveaza i se mai reduce din perioada sau raman 120 zile. Multumesc mult.

• 0
  • Moderator

Poţi susţine testul de mai multe ori pe timpul perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce. Dacă vei promova testul, perioada de suspendare nu se mai majorează. Lucrul ăsta e valabil până în momentul în care nu a fost dispusă/aplicată măsura de majorare a perioadei de suspendare, altfel e tardiv.

• 0

Multumesc, dar daca nu va suparati, daca se promoveaza testul mi-ati raspuns ca perioada de suspendare nu se mai majoreaza cu cele 30 zile peste sau se mai poate reduce la numai 30 din cele 90 initiale?

• 0

daca se promoveaza testul si indeplineste conditiile necesare pentru reducerea termenului de suspendare primeste permisul dupa 30 de zile.

daca se promoveaza testu si NU indeplineste conditiile necesare pentru reducerea termenului de suspendare de la 90 la 30 de zile, primeste permisul dupa 90 de zile.

• 0

Buna ziua.

Revin cu o ultima intrebare. Daca permisul a fost suspendat in data de 17.02.2013 pentru 90 zile, a promovat astazi examenul 15 din15, are permis de aproape 2 ani fara nici o abatere, in cazul in care se hotaraste ca poate beneficia de reducerea perioade la 30 zile, aceasta hotarare va fi luata in maxim 10 zile incepand de astazi sau va intra in vigoare cu data de 19.03.2013 cand se implinesc cele 30 de zile de suspendare?

Va multumesc.

• 0

Daca cititi mai sus cu atentie,s-a explicat acest lucru de 2 ori de catre Marius si 25Tess !!!

• Upvote 1

• 0

Iti multumesc, dar am citit ce au scris cei doi domni. Intrebarea era putin diferita cred eu sau poate nu inteleg exact. Nu au trecut cele 30 zile, deci poate da examenul fara sa se majoreze suspendarea si indeplineste conditiile.

Eu intrebam cand ar intra in vigoare: pe 19.03.2013 cand se implinesc 30 zile sau pe 22.03.2013 cand se implinesc 10 zile de la sustinerea examenului.

Edited by dany831983

• 0

Sper sa nu ma aberez.

Dar sa zicem ca se aproba pe 22-Martie reducere, banuiesc ca se va da cu incepere din data respectiva nu retroactiv.

In momentul in care iti vine aprobarea daca este dupa dupa data de 19-03 sau 19-03 daca se aproba inainte ... Cred ca asa ar trebui sa fie.

Recomandarea mea este sa nu conduci daca nu esti cu permisul in mana, risti sa nu fie modificata baza de date si in caz de te opreste

o sa ai o surpriza neplacuta si va trebui sa ajungi la tribunal etc.

• 0

Dany831983,repet,Marius in momentul in care ti-a raspuns ti-a si dat un link unde poti accesa toate informatiile ... Daca ai deschide acel link si de acolo ai deschide altul gasesti si raspunsul la intrebare.Permisul il redobandeste dupa 30+1 zile daca a promovat testul si a fost aprobata reducerea pedepsei . Bineinteles ca nu are ce sa cauta la volan pana nu primeste permisul pt ca risca sa comita o infractiune !

• 0

Multumesc mult de tot. Intre timp am aflat ca poate merge pe data de 19 dupa orele 14.00 cu dovada si buletinul la politie pentru ridicarea permisului. Nu a mutat nici masina in parcare (este vorba de sotul meu) deci nu se pune problema sa se urce la volan pana nu are permisul.

De asemenea daca se poate rog moderatori sa stearga topicul. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si numai bine.

• 0

dany, fa-i un cadou sotului.

cumperi un alcooltest, e pana-n 200 de lei si afla daca poate conduce sau nu.

sunt foarte utile.

• 0

Multumesc de sfat dar stiti ca este o vorba "odata ce te-ai fript cu ciorba sufli si in iaurt". Nu se va mai urca la volan daca va consuma alcool. Nu ne-am gandit nici atunci ca s-ar intampla tinand cont ca bause seara, dormise, dimineata a baut cafea, a mancat si apoi am plecat la drum. Asta e, sa fie invatare de minte. Cat despre aclcooltest cu siguranta nu va mai fi cazul.

Edited by dany831983
  • Upvote 1

• 0

Cafeaua incetineste procesul de metabolizare al alcoolului. Este o mare greseala sa bei cafea crezand ca te vei "trezi" mai repede din mahmureala. Alcoolul, atat cat mai este, va ramane mai mult timp in organism daca bei cafea.

• Upvote 1

• 0

Multumesc de sfat dar stiti ca este o vorba "odata ce te-ai fript cu ciorba sufli si in iaurt". Nu se va mai urca la volan daca va consuma alcool. Nu ne-am gandit nici atunci ca s-ar intampla tinand cont ca bause seara, dormise, dimineata a baut cafea, a mancat si apoi am plecat la drum. Asta e, sa fie invatare de minte. Cat despre aclcooltest cu siguranta nu va mai fi cazul.

Parerea asta se va diminua in timp.

Eu, desi nu beau, am tot timpul cu mine un alcooltest.

O sa-l folosesc dupa muraturi in otet si dupa anumite prajituri sa vedem ce "spune"

Noroc

Cafeaua incetineste procesul de metabolizare al alcoolului. Este o mare greseala sa bei cafea crezand ca te vei "trezi" mai repede din mahmureala. Alcoolul, atat cat mai este, va ramane mai mult timp in organism daca bei cafea.

buna informatie

• 0
  • Moderator

Treaba asta cu oțetul din salată/mâncare e doar o legendă urbană.

Oțetul din salată nu are absolut nici o relevanță la o testare cu etilotestul sau la o analiză de sânge. Alcoolemia depistată provine STRICT din alcoolul pur consumat de respectivul șofer.

Invocarea oțetului alimentar este imposibilă și din punct de vedere chimic/ștințific, pentru că oțetul NU este un alcool, ci este un acid provenit din fermentația alcoolului. ;)

• 0

sunt de acord, dar daca se foloseste un otet provenit din vin, otet in curs de devenire.. eu vreau sa incerc.

mai mult, otetul e ridicat la temperatura mare, deci alcoolul etilic, bye, bye

ca si in prajiturile tinute la foc sau la cuptor.., la 80°C nu mai ai pic..