Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Geamuri fumurii (ionizate)

miky
 Share

Question

Buna ziua ! Am si eu o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. E vb de un autoturism vw t5 (microbus) pe care l-am adus in tara din 2008 si care avea din fabrica geamurile fumurii (ionizate) chiar si pe fata dar foarte vag ( nu pot sa spun ce transparenta ) . Masina am inmatriculat-o in 2008 , de atunci am mai facut si doua ITP-uri . In tot acest timp nu m-a "certat" nimeni pt ele ,,, dar din pacate pana la urma anul acesta m-am ales cu amenda . Intrebarea mea este daca le pot omologa sau trebuie sa le schimb ?

Va multumesc !

P.S. sper ca nu am suparat pe nimeni !

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu pot fi omologate şi nu trebuie să schimbi geamurile dacă vrei să scapi de "ionizare".

Ionizarea înseamnă practic că geamul este acoperit cu un strat foarte fin transparent de metal.

Dacă mergi cu maşina la o firmă care aplică astfel de tratamente geamurilor, acestia pot înlătura ionizarea printr-o cufundare a geamului într-o baie de acid clorhidic.

• Upvote 1

• 0

Fara sa supar pe nimeni ,,, vi se pare normal ca un autoturism care a iesit din fabrica cu astfel de geamuri si care a fost admis sa circule in tara de origine eu sa trebuiasca sa demontez masina si sa "umblu" cu geamurile -n spate pentru "a le scufunda intr-o baie de acid clorhidic " ?

• 0
  • Moderator

Nu există autovehicule care să iasă din fabrică cu geamurile ionizate. :clip:

Iar faptul că în ţara de origine este admisă pentru a circula pe drumurile publice, nu are absolut nicio relevanţă. Pe teritoriul României trebuie respectate legile româneşti, aşa cum un cetăţean român are obligaţia să respecte legile din ţara străină pe teritoriul căreia se află.

• 0

i-mi cer scz daca am suparat . Nu ma refeream sub nici un fel la respectarea legii . Nu doresc in nici un fel sa fiu eu mai cu coarne . M-i se pare normal sa respecti legislatia fiecarui stat prin care circuli. In legatura cu raspunsul dv : " nu exista autovehicule care sa iasa din fabrica cu geamuri ionizate" .. trebuie sa va contrazic . Modelul mini vanului pe care l-am achizitionat a iesit din fabrica cu aceste geamuri precum si cu multe alte dotari optionale . oricum va multumesc pt timpul acordat !

• 0
  • Moderator

miky dacă mini van-ul tău are geamurile laterale şi din spate colorate din fabricaţie, sigur NU sunt ionizate. Producătorii de autovehicule oferă astfel de opţiuni, dar absolut niciodată nu se utilizează aplicarea pe partea exterioară a geamului folie sau tratamente chimice, se întroduce prin procesul de fabricare a geamului o folie între straturile de sticlă din componeţa geamului.

E cu totul şi cu totul altă treabă. Din câte ştiu, niciodată producătorul nu echipează decât geamurile laterale şi luneta, iar gradul de transparenţă nu depăşeşte 65%.

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Si in plus, la portierele fata nu ti le omologheaza nimeni si probabil nici pe poarta fabricii nu ies asa... Nu sunt sigur

• Upvote 1

• 0

sinecr nu sant 100 % sigur care e treaba cu geamurile , probabil e asa cum spui ,,,cu folie intre ,,, insa intre geamurile din fata si cele din spate si luneta nu este nici o diferenta , precizez ca tenta de culoare (gri) aproape ca nu se observa ! problema mea e ca dupa 6 ani (masina fiind din 2007) eu sant nevoit sa demontez geamurile si sa le schimb pt ca banuiesc ca pna caut o firma care sa m-i le "scufunde intr-o baie de acid " , pana platesc manopera si transportul, i-mi cumpar alte geamuri din dezmembrari !

• 0
  • Moderator

Fără să vedem maşina, sau măcar o fotografie mai clară, doar ne dăm cu părerea şi facem supoziţii.

Eu te sfătuiesc să mergi cu maşina la RAR, pentru că ei sunt competenţi să se pronunţe cu privire la legalitatea geamurilor. Tot inginerul de la RAR te lămureşte şi ce fel de geamuri ai la maşină, dacă sunt sau nu ionizate şi aşa mai departe.

Baftă!

• 0

si eu sant curios ce-mi vor spune pt ca RAR-ul facut in 2008 si inca 2 ITP-uri au fost facute in acelasi service fara nici un comentariu despre geamuri ! Inca odata va multumesc ca a-ti avut rabdare cu mn si multumesc pt timpul acordat ! stima !

• 0

si eu sant curios ce-mi vor spune pt ca RAR-ul facut in 2008 si inca 2 ITP-uri au fost facute in acelasi service fara nici un comentariu despre geamuri ! Inca odata va multumesc ca a-ti avut rabdare cu mn si multumesc pt timpul acordat ! stima !

absolut, am lucrat acolo in trecut la omologari de tip.

orice geam de pe masina are o stampila, E1, E2 etc.

aia e dovada omologarii geamului respectiv. si romania are dreptul asta, si primeste E19. E1 este germania.

pana la urma n-are importanta.

alaturi de omologarea geamului, trebuie omologat geamul pe vehicul.

la nici un vehicul care mi-a trecut prin mana (si la omologari de tip erau numai de fabrica, noi) n-am vazut ceea ce spui tu.

pe poarta fabricii poate sa iasa, dar o fi comandat pentru norma antarctica, unde e prea multa lumina sau aruba, unde soarele e f. puternic.

daca ai asa ceva, eu te sfatuiesc sa-i lasi si pe cei de la RAR in pace si schimba-ti tu parbrizul.

e chestie de siguranta rutiera. pentru tine, familia ta, pentru mine etc.

eu la masina am xenoane si prin parbrizul transparent ca lacrima am probleme noaptea cand e ud pe jos.

nu te juca cu sanatatea si viitorul tau.

daca ai un accident si nenorocesti pe careva, daca parbrizul tau nu e omologat sau e modificat in asa fel incat sa-i scada transparenta, asigurarea ti-o trage in pozitii mari.

nu va jucati. eu numesc asta inconstienta.

• Upvote 1

• 0

nu era vb de parbriz , doar de geamurile laterale ! RAR-ul le-a omologat . cica au 85% transparenta ! inca odata multumesc tuturor !

P.S. D_nul Marius avea dreptate ,, este folie intre geamuri !

Edited by miky